insanlarda embriyonik gelişim nedir?

insanlarda embriyonik gelişim nedir?

insanlarda embriyonik gelişim nedir

insanlarda embriyonik gelişim nedir

insanlarda embriyonik gelişim nedir: Aynı türden olan iki eşin birbirleriyle döllenmeleri sonucu oluşan ve hızlı bir şekilde bölünme yaparak büyüyen canlılara embriyo denir. Dünya da bulunan tüm canlıların üreyebilmeleri için gereken tek şey erkek ve dişinin birbirleriyle yapılan hücre alış verişi yapmasıdır. İnsanlarda da bu şekilde işleyen bu işi için gereken ortam hazırlandığında yeni bir canlının dünyaya gelebilmesi için hücreler bölünmeye başlar. Bunun üzerine embriyonik gelişim için tüm etkenler hazır olur. Doğum öncesi insanlarda gelişim evresi daha da ayrıntılı incelenirse kendi içinde 3 ayrı bölümde irdelenmesi oldukça doğru olur. Bu dönemler sırasıyla zigot dönemi, embriyo dönemi ve fetüs dönemidir. Bu yazımızda irdeleyeceğimiz asıl konu embriyo dönemi olduğu için aşağıda yazılanlar bu konuda ayrıntılı anlatılmış bilimsel açıklamalardır.

Yapılan ve yazılan birçok bilimsel veride embriyo dönemi ilk döllenmeden sonra 8 hafta içindeki kalan süre olacak bilinir. İnsanların oluşumunda kat ettiği ilk evre olan bu evrede bölünerek büyüyen canlı hücrelerden sonra yavaş yavaş vücut için gereken organların oluşumu başlar. Oldukça dikkat edilmesi gereken bu dönemde özellikle sağlık konusunda büyük özen gösterilmesi şart olup embriyonik gelişim sağlığı için önemlidir. Oluşan canlı yapısının içinde kan dolaşımına da başlanması bu dönem içinde insanlarda gelişim ve yaşam süresince meydana gelebilecek sağlık sorunlarının başlangıcı da olabilir. Bu nedenle bu evrede dikkat edilmesi gereken tüm önlemlerin alınması gerekiyor.

Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki insan ve diğer canlıların ilk oluşum sürecinde birbirlerini hattından fazla benzediği söylenmektedir. Ancak zaman geçtikçe insan ve diğer canlıların birbirleri arasında embriyoların gelişim zamanına bağlı şekillileri de değişir. Özellikle belitli bir zaman diliminde bu 8-10 hafta olabilir insanlarda gelişim biyolojik anlamda oldukça sistematik şekilde devam eder. Yapıların tümü embriyonik gelişim adında sıralandığında tüm yapının oluşabilmesi için alt yapı oldukça mucizevi bir şekilde vuku bulur. Hücrelerin bölünmesiyle başarıyla tamamlandığında gelişim sürecinin anne karnından sonra devam edebileceği dış dünyaya gidiş başlar. Embriyonik sistemin rahat ve kolay bir şekilde tamamlanabilmesi için annenin alacağı besinlere ve gün içinde yapacağı tüm faaliyetlere ekstra dikkat etmesi gerekiyor.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir