Irak Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi

Irak Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi

Irak Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi

Irak Bayrağı Anlamı ve Tarihçesi

1921 yılında Mekke emiri Hüseyin Şerif ile başlayan Arap ulusal hareketinin bayrağı Ülkenin birleştirici bayrağı olarak kabul edildi. Şerif Hüseyin’in oğlu birinci Faysal’ın Irak Kralı seçilmesinden sonrada Irak Haşimi krallığı ilan edildi. Bayrak baş tarafında kırmızı eş kenarlı yamuk ve üzerinde 14 krallığı simgeleyen 7 köşeli iki yıldız yatay şekilde sırasıyla siyah, beyaz ve yeşil renklerden oluşur. 14 haziran 1958’de krallık rejimi yıkılır yerine cumhuriyet ilan edilir ve özgür subaylar Abdulkerim kasım’ı ülkenin başbakanı olarak seçerler. Daha sonra bayrağın şekli değiştirilip dikey olarak sırasıyla siyah beyaz ve yeşil renklerden oluşur. Özgürlük sembolü olarak da kırmızı ışık saçan 8 köşeli sarı bir güneşle tamamlanır. Bayrak ortaya çıkınca milli marşsa Avusturya’nın başkentinde okuyan Iraklı bir müzisyen hemen bestelenip yeni doğan cumhuriyetin ulusal milli marşı olarak kabul edilir. 1963 yılında Mısır ve Suriye ile üçlü iltifak antlaşması imzalanır.

Sonrasında Bayrağın şeklinin değiştirilmesine karar verilir. Buna göre yatay olarak kırmızı, beyaz, siyah ve yeşil renklerden ve ortasında 3 yıldızdan oluşur. İki ülkenin bayrağında iki yıldız olmasından dolayı yeni doğan bayrağa üçüncü yıldızın eklenmesi gerekiyordu. Fakat Irak cumhurbaşkanı Abdulrahman Arifin vefat etmesinden dolayı bu üçlü iltifak yıkıldı. Bestesi Mısırlı müzisyen Kemal Eltevil tarafından yapılan Silahım Nerde Allah’ım adındaki marş cumhuriyetin milli marşı olarak kabul edildi. 1979 yılında Saddam Hüseyin iktidara gelir. 1981 yılında Iraklı şair Şefik elkemali tarafından yeni milli marşın bestelenmesi için Lübnan’lı müzisyen velit Galmiyet görevlendirilir. 8 ağustos 1988’de İran Irak savaşı bittikten sonra Irakla Kuveyt arasında anlaşmazlık başlar. Bu kriz Irakın Kuveyt’i İşgal etmesi ile sona erer. 14 Ocak 1991’de Irak bayrağında basit bir düzenleme yapılarak Allah’u Ekber ifadesi eklenir. Bu ifadeyi Saddam Hüseyin’in kendi kanıyla yazdığı söyleniyor. 20 mart 2003 tarihinde Amerikan önderliğindeki koalisyon güçleri başkent bağdadı füzelerle bombalamaya başlar. Bunu kara harekatı takip eder. Üzerinden 3 hafta geçmeden 9 nisan 2003 tarihinde Irak yönetimi düşer.

İşgal sonrası sanatçı Rıfat cader’li tarafından tasarıma önerilen yeni bayrak 30 tasarım içinden seçilir. Bu bayrakta beyaz renk daha ağır renk basıyor, ortasında hilal, alt tarafında Dicle ve Fırat nehirlerini simgeleyen iki mavi şerit bulunuyordu. Sarı Şerit ise çoğunluktaki Kürt halkını simgeliyordu. Ayrıca bayraktaki Allah’u Ekber yazısı da kaldırılmıştır. Bu bayrağın tasarımı alışılmış diğer arap bayraklarından farklıydı. Iraklıların toplumsal bilincini yok etmeye olduğu ve İsrail bayrağına benzediği düşünüldüğü için bu bayrak hiç kullanılmamıştır.

2004 yılında eski bayrağa geri dönüldü. Fakat Saddam Hüseyin’in hattıyla yazılan Allah’u Ekber ibaresi Küfi adla değiştirildi. 22 ocak 2008 tarihinde Irak parlementosu bayrağın değişmesi için bir kanun çıkardı. Bu kanuna göre Allah’u Ekber İbaresi bayrakta kalırken 3 yıldız kaldırıldı. İşgal sonrası bayrağın değişiminden sonra en son olarak da milli marşta değişikliğe uğradı. 30 ile 50’li yıllarda kullanılan Ülkem adındaki marş ulusal olarak kabul edildi.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir