İşid Kimdir? Hakkında Bilgi

İşid Kimdir? Hakkında Bilgi

İşid Kimdir Nedir Ne İstiyor

İşid Kimdir Nedir Ne İstiyor

Irak- Şam İslam Devleti (Işid) ismi ile bilinen ve özellikle Suriye ile Irak bölgelerinde son 1 yıldır vahşi katliamları ile sık sık gündeme gelen terör örgütüdür. Irak Ordusu’nu yenerek “Musul” şehrini ele geçirip Şii Türkmenler, Hristiyanlar, Kürtler, Ezidilere yönelik vahşi katliamlar gerçekleştirmesi ile dünya gündemine oturan bu vahşi terör örgütü sonradan İslam Devleti (İD) ismini almıştır. Terör Örgütü son haftalarda kaçırdığı yabancı uyruklu gazetecilerin kafalarını kesip idam ederken kayıta aldıkları görüntüleri internet üzerinden yayınlaması ardından dünya tarafından nefret ile öfke uyandırmıştır. 9 Ağustos tarihinde ABD Ordusu ve İngiliz ASAS komandoları, Işid terör örgütüne karşı sınırlı askeri müdahalelerde bulunmuş ve biraz zarar vermeyi başarmıştır.

Işid, kendini radikal İslamcı bir ideoloji temelinde oluşturmasına karşın, örgütün mantık dışı hareketleri, aşırı şiddetleri gibi unsurlar aslında bu kişilerin islam devleti ile hiçbir alakaları olmadığını göstermiştir. İslam adına çalıştıklarını savunan bu vahşi katiller aslında para ve katliamlar için ortaya çıkmıştır.

Sanılanların aksine IŞİD yeni kurulmuş bir terör örgütü değildir. ABD’nin 2003 tarihinde Uluslararası bir karara dayanmayan Irak İşgali sonrası, 2004 tarihinde Ürdünlü Ebu Musab el Zerkavi tarafından “Tevhid ve Cihad” ismi ile kurulan örgüt, sonraki zamanlarda El Kaide şemsiyesi altına girerek ismini Irak Elkaidesi olarak tanımlamıştır. Bu yapılanma “Selefilik” inancına dayalı bir yapılanmadır.

İlk başlarda büyümek için saldırdığı bölgelerden topladığı hazinelerin bir kısmını o kesimde bulunan cahil insanlara verip onları silah zoru veya kandırarak kendilerine katmıştır.

İşid Kimdir Nedir Ne İstiyor

İşid Kimdir Nedir Ne İstiyor

Işid terör örgütünün Tüm dünyaya Şeriat kanununa dayalı bir İslam Devleti gibi yalan düşünceleri tanıtmak adına çalıştıklarını belirtirken Irak ve Suriye’deki vahşi katliamlarını da kayıtlara alıp tüm dünya üzerinde nefret uyandırmıştır. Bu terör örgütüne kimlerin destek verdiği henüz tam anlamıyla açıklanmamıştır. Bu durum hakkında çeşitli bilgiler konuşulurken eski bir MI6 çalışanı “gazeteci yazar” Alastair Crooke yaptığı bir açıklamaya göre; örgütün gizli ve uzun vadeli hedefleri sırasında Suudi Kraliyet ailesini indirerek yerine geçmek istediklerini, Suudi Arabistan ve Körfez coğrafyasında kontrol sağlamak da hedefleri arasında bulunmaktadır. Özellikle “Kürt”, Ezidi ve Hristiyanlara yönelik ciddi çatışmalar yaşarken Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile büyük çatışmalara girmiştir.

IŞİD’in arkasında ki güç belli olmadığı kadar örgüt şuana kadar yaptığı katliamlar ile bilinmektedir. İslam Dinine ve Müslümanlara ciddi zarar verirken İslam devletini savunan bu aptal örgüt halen infazlar gerçekleştirmektedir.

Son Olarak “KOBANE” ile girdiği çatışmada 2 aydan fazla bir zaman başarılı olamamıştır. Tüm dünya Kobane’deki YPG Savaşçıları ile IŞİD terör örgütü arasında çıkan şiddetli çatışmaları izlerken ABD Ordusu hava saldırıları ile IŞİD’e karşı savaşmıştır. 2 aydan fazla süren bu çatışmalar sonucunda başarısız olan Terör Örgütü IŞİD, YPG ye karşı savaşını kaybetmiş ve ağır zahiyatlar vererek oradan kaçmıştır. Bu olayların ardın KOBANE tüm dünya gündemine otururken bazı medya grupları tarafından bu olaylar sansüre edilerek unutulmaya yönelik çalışmalar başlamıştır. Fakat YPG,HPG,YPJ ve ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) birlikte IŞİD’e karşı savaş başlatıp Terör Örgütü IŞİD’e karşı birçok bölge, köy ve ilçeleri kurtarmıştır. Şu an bile YPG Savaşçıları IŞİD’in elinde bulunan bazı köyleri alırken IŞİD’in artık gücünün tükenmekte olduğu gözlemlenebilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir