İşkur İş Başında Eğitim Nedir, Nasıl Verilir?

İşkur iş başında eğitim:

İşbaşı eğitimi; işsizliği azalmak için iş kur kurumuna kayıtlı işsizler ile kayıtlı işverenleri bir araya getirerek belirli bir ücret karşılığında işsizlere hem bir miktar para kazanmasını sağlamakta hem de işi yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlamaktadır. Tıpkı usta yanına verilen çırak misali.

Bu programın amacı iş arayan işveren sahiplerine nitelikli işçi bulmak, aynı zamanda işsizlere kendi alanlarında mesleki becerilerini artırılarak nitelikli işçi seviyesine getirmektir.

Bu programa en az iki sigortalı işçisi bulunan işverenler katılabilmektedir. Bu şartı sağlayan işverenler iş kur tarafından kendilerine tahsis edilen danışman eşliğinde hizmet bölgelerine gelerek başvurularda bulunurlar. İşverenin programı incelenerek uygun görülürse onaylanır.İşkur İş Başında Eğitim Nedir, Nasıl Verilir

Bu programa kimler katılabilir?

15 yaşını doldurmuş, kuruma kayıtlı ve işsiz olanlar bu programlara işçi olarak başvurabilmektedir.

Ancak bu programa işverenin birinci ve ikinci derece akrabaları, işverenin yanında son üç ay çalışmış işçiler katılamamaktadır.

Programa katılacak kişileri işveren kendisi belirlemektedir. Fakat her zaman işçi bulunmamaktadır. Böyle durumlarda kurumlara başvurularak işçi temin edilebilmektedir.

Programın eğitim kısmı hakkında duracak olursak; bu eğitim en fazla 160 fiili gün yani 160 ders günü olabilmektedir. Program haftada 6 günü geçmemek şartı ile günlük 5-8 saat arası olabilmektedir. Toplam ders sayısı haftalık 45 saattir.

Bu program sayesinde işveren işçi aramak için para harcamaktan kurtulacak seçeceği işçileri iş başında görebilecektir. İşciler ise nitelikli işçi konumuna gelecektir. Bir işe uzmanlaşacaktırlar.

Son olarak ta programa katılan işçilerin istihdam edilmesinde teşvik durumu üzerinde durmakta fayda vardır. 31.12.2016 tarihine kadar 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük olan işçiler program bitiminden sonra 3 ay içerisinde işe alınırlarsa işveren imalat sanayi sektöründe çalışıyorsa 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay SGK işveren primi işsizlik sigorta fonundan karşılanmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir