İstanbul Yol Durumu Geleceği

İstanbul Yol Durumu Geleceği

İstanbul yol durumu geleceği olarak yapılan çalışmalar ve planlamalara olarak incelenecek olursa İstanbul’da ulaştırma aşamasında önemli yatırımlar yapılıyor. Bunların önemli bir bölümü, çağdaş seviyede ve sürdürülebilir durumda olan bir ulaştırma sisteminin olmazsa olmaz durumdaki bileşeni olan toplu taşımanın yanında özellikle raylı sistemin geliştirilmesini amaçlıyor. Mevcut olan Metro hatlarına yapılan ve yapılacak olan ilaveler, Marmaray Projesi kapsamında, tramvay ve füniküler hatları çalışmaları, metrobüs olanak sistemi gibi çalışmaları konu almaktadır. Tarihi yarımada da yapılan yayalaştırma konusunda bazı olumlu sayılacak uygulamalar yapıldı. Ancak biliniyor İstanbul yayalar için tehlikeli olduğu kadar ve çok zor bir kent. İstanbul yol durumu geleceği açısından bisiklet yolları için yapılmış olan planlara karşılık yapılan uygulama hala yalnızca bakıldığında kıyılardaki gezinti yollarıyla sınırlı kaldığı görülmektedir. İstanbul için çok büyük seviyede bir olanak olan deniz ulaşımının sürekli olan günlük yolculuklardaki payı 2 kadar oluşmaktadır. Toplu taşımayı daha da iyileştirmek için yapılan yatırımlara karşılık olarak, otomobil kullanımını daha da kışkırtarak kentteki ulaşım durumu ve trafik sorunlarını daha da arttıracak olan yol, köprü ve tünel çalışması gibi karayolu projelerine yönelik yapılmakta olan plan dışı durumdaki yatırımlar bu yönde yapılan çalışmalar bu noktada tutarlı ve sürdürülebilir bir ulaşım politikasının gelişimine yönelik olması açısından önemli bir konu olmaktadır.

İstanbul yol durumu geleceği olarak geçmişte oluşanlara bakıldığında, İstanbul’da 1980’lerden bu zamana nüfusu en fazla artan ilçeler olarak ve yerleşim alanlarının oluşumları açısından TEM Otoyolu çevresinde bulunması ve bu yerleşim yerlerinin Gaziosmanpaşa, Ümraniye semt yerleşkesi, Sultanbeyli, Arnavutköy, Sultangazi gibi alanlar olmaktadır. Bu tür gelişimler fiziksel değişimin sonuçlarıdır. 1985-1990 yılları arasında ortaya çıkan sayımlarda İstanbul’un nüfusu ise 23 artarken sonrasında Sultanbeyli’nin nüfusu 2100 artmıştır. İstanbul yol durumu geleceği açısından değerlendirme yapılacak olduğunda sürekli artan nüfus yoğunluğu ulaşım konusunda sürekli bir yeniliğe gidilmesine neden olmaktadır. Anadolu ve Avrupa yakasında yapılan yol çalışmaları İstanbul trafiğini sürekli hafifletmeyi amaçlasa da bu alan da yapılan çalışmalar bazen yetersiz kalabilmekledir. Günümüzde yapılan çalışmalar olarak bakıldığında Anadolu Otoyolu kapsamında Sultanbeyli Kavşağı çalışmaları olarak öne çıkan yenilemem mücadeleleri-Kurtköy Kavşağı arası olan mesafede tüm detaylı çalışmalar yapılarak sürücülere daha emniyetli yolculuk imkanları sunmayı amaçlarken 22-23.km.leri arası kesiminde ortaya çıkan çalışmalara Mecidiye Kavşağı bir bölümünde ortaya çıkan çalışmalar ile devam ettirilmektedir. Yapılan tüm çalışmalar dünden bu güne sürekli bir yenileme ve rahatlama sağlamak amacı ile sürücüleri yani halkı emniyet altına almayı planlayan çalışmalar olmaktadır. İstanbul yol durumu geleceği açısından bakıldığında yakın zamanda devlet karayolu olarak kullanılan kesimlerde trafik ışıklarında saatlerce zaman kaybedilirken günümüzde yapılan çoklu geçit sistemi ve alt geçişli yol projeleri sayesinde bu zaman kaybı ortadan kalkmaktadır.

Bazı kesimler tarafından gözle görülür hissedilmese de yakın zamanı bilen sürücüler devrim niteliğinde gelişen bu yol projelerinin çok büyük yenilikler olduğunu görecek olanlardır. İstanbul yol durumu geleceği açısından yol ve köprü projelerinin sürekli bir gelişim aşamasında olduğu görülmektedir. Avrupa ile Asya bağlantısı sağlaması açısından İstanbul geleceğe yönelik yatırımlar sürekli gelişme göstermektedir. İstanbul yol durumu nasıl sorusu karşısında anında görsel veya yazılı olarak açıklamaların alınması ayrıca bir kolaylık olmaktadır. günümüzde İstanbul yol durumu bakımından yeni geçmiş zamana göre daha gelişimi bir durumda olduğu açıkça görülmektedir. Yakın zamanda gidiş geliş yollarda ortaya çıkan kazalar artık unutularak sadece İstanbul şehir içi hız limiti ne kadar olmalı bu düşünce daha ağır basmaktadır. İstanbul yol durumu geleceği açısından bu gün sürücülerin akıllarına gelen İstanbul trafik yoğunluğu nasıl? İstanbul trafiği tıkalı yollar gibi düşünceler bulunurken özellikle otoyol kapsamında yapılan çalışmalarda Kurtköy-Sultanbeyli Kesimi çalışmalarında A69 Altgeçidi çalışmaları ve U73 Üst geçidi çalışmalarının yapımı ile inşa edilecektir. Yapılan ve yapılacak olan bütün yol yapım çalışmaları kapsamında ele alınacak olan alt geçit projesi gereği parçalı yapılma imkanı bulunmadığından sürücüler açısından biraz sıkıntı yaratsa da bu kesimde Otoyol tamamen trafiğe kapatılarak çeşitli açılardan tıkanma oluşması muhtemel olacağı önceden haber verilmektedir. İşte bu açıdan bakıldığında İstanbul yol durumu geleceği aşamalar sağlayarak gün geçtikçe daha iyi yönde ilerleme sağlamaktadır.

Canlı trafik yoğunluğu görüntüleme imkanları sayesinde İstanbul trafiği son durum görüntüleri bilişim teknolojiklerinin sağladığı kolaylıklar çerçevesinde İstanbul trafik yoğunluğu görüntülü olarak takip edilmektedir. Bu alanda yapılan çevre yolları bağlantıları iyileştirme aşamasında bu istikametlerde yön değiştirerek ulaşım kuzeyde Ankara İstanbul yönü istikametinde yapılan çalışmalara da 2-3 şeritli servis yoluna aktarılmış olup ilerleme bu yönde sağlanarak çalışmaların bitiş tarihi olarak planlanan 10 Ocak 2017 salı günü mesai bitimi olarak da bitirilmesi planlanmaktadır. İstanbul yol durumu geleceği açısından buna yönelik söz konusu çalışmalar sınav zamanları ve bayram gönleri daha yoğun olacağı göz önünde bulundurularak çalışmalar daha hız kazandırılarak trafik düzenlemeleri buna göre yapılacaktır. İstanbul yol durumu geleceği düşünülerek yapılan ulaşım yönünde gelişen çalışmalara sürekli daha mükemmeli yakalama yönünde ilerlemektedir. Günümüzde İstanbul yol durumu geleceği amaçlı yapılan çalışmalarda özellikle şehir içinde yapılan çalışmalara gişelerde yapılan HGS ve OGS gişelerinin birleşimi HGS ve OGS gişeleri nerede birleştirildi sorusunu akıllara getirilmektedir. Günümüzde İstanbul trafiğinde HGS ve OGS gişeleri kontrolleri aşamasında yapılan yenilikleri de HGS kaçak geçiş sorgulama nasıl yapılır sorusunda yanıt olarak HGS müşteri hizmetleri her an cevap verebilecek nitelikte geliştirilerek sürücüler açısından kolaylık sağlamaktadır. İşte bu noktada İstanbul yol durumu geleceği açısından sürekli yeniliklerin birbirini kovalaması dünya kültür şehri olan İstanbul gelişimi konusunda önemli rol oynamaktadır. Çünkü ulaşımın rahatlaması insanların rahat ulaşım imkanları bulmaları birbirleri ile olan iletişimlerinde en büyük destekçileri olmaktadır. aynı zamanda İstanbul yol durumu geleceği amaçlı yapılan çalışmalar yol güzergahlarının kısaltılmasına yönelik olması çalışan kişilerin performansları üzerinde de büyük etkisi olmaktadır.

İstanbul şehir içi ulaşım kadar şehirler arsı ulaşımda da önemli bir konumda olması her yolun bu noktada birleşmesine neden olmaktadır. hal böyle olunca trafikte sıkışıklık yaşanması psikolojik yönden insanların yaşamında olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu kapsamda yer alan otoyol ve bağlantı yol çalışmalarından Kuzey Marmara Otoyolu çalışmaları kapsamında Oda yeri – Paşa köy 3.Boğaz Köprüsü dahil olmak üzere bu kesiminde belirlenen 2.km.deki Çamlık Tünelinde yapılan çalışmanın her iki Tüp’ ede yapılan düzenlemelerin elektromekanik düzenleme çalışmaları yapılacağından dolayı, çalışılan durumdaki Tüp’te yol trafiğe kapatılacak olup ve trafik akışı sağlama çalışmaları diğer Tüp ‘ten iki yönlü olarak akış sağlanacaktır. Yapılan düzenleme çalışmaları Reşadiye Kavşağı ve Çamlık Kavşağı yönünde düzenleme çalışmaları Güney Tüp yönünde başlayacak olup ve bu yöndeki çalışmaların ve düzenlemelerin tamamlanmasını müteakip, Çamlık Kavşağı ve Reşadiye Kavşağı yönüne Kuzey Tüp çalışmalarına geçilecektir. Bu kapsamda ele alınan bölge itibari ile 0-24.km.leri arasında olacak şekilde muhtelif kesimlerinde bölünmüş yol yapım çalışmaları olarak yapılanma devam etmekte olup, bu konuda yapılan tüm çalışmalar olarak, sürücülerin sürekli olacak şekilde trafik işaret ve işaretçilerine sürekli uymaları gerekmektedir. İstanbul yol durumu geleceği aşamasında yapılan çalışmalarda Taya kadın ve Kemerburgaz yolunun düzenleme çalışmalarında 21- 35 km’leri arasında yapılan çalışmaların kapsadığı alan İhsaniye – Taya kadın arası olarak belirlenen 3. Havaalanı inşaatı kapsamında olacak şekilde yol ulaşıma kapatılarak çalışmalar sürdürülecek, bu yönde olması gereken trafik hareketi trafik İhsaniye,- İstanbul Caddesi üzerinden, – Orman yolu – Mavi göl Caddesi istikametinde – Yıldırım Beyazıt Caddesi güzergahında- Kıbrıs Caddesi kullanılarak – Fatih Caddesi güzergahından trafiğin akışı sağlanmaktadır. Bu tür çalışmalar örnek olarak belirtilen noktalar olmaktadır. zaman içinde sürekli, gelişmekte olan yol yapım çakışmaları günümüzde teknolojik alet ve araçlar yardımı ile daha kısa sürede oluşturulmaktadır. İstanbul yol durumu geleceği olarak görülen tüm projeler ve planlamalar İstanbul’un daha refah ve rahat trafik akışına sahip olmasına yönelik çalışmalar olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir