Kanada Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Kanada Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Kanada Bayrağındaki akça ağaç yaprağı aynı zamanda ülkenin ulusal sembolü olmuştur. Kanada tarihinde geçmişten günümüze değişmeyen tek şey Ülke semalarında dalgalanan bayrak olmuştur. 1834 yılında vaftizci Yahya patrikler topluluğu Akça ağaç yaprağını ablem olarak seçti. Akça ağaç yaprağı 1860 yılında Galler prensi Edvard Albert’i karşılama törenini için hazırlanan süslemelerde kullanılmıştır. Akça ağaç yaprağının şekli 1876- 1901 yılları arasında bütün Kanada para birimlerinin üzerine basılmıştır. Günümüzde ise sadece 1937 yılından beri tasarımı değişmeyen cent para biriminin üzerinde bulunuyor. 1957 yılında Kanada kızıl sancağı olarak adlandırılan yeni bayrak ortaya çıktı. Bu bayrağın üst köşesinde birleşmiş krallık bayrağı, sağ alt köşesinde ise Kanada kraliyet ablemi vardır. 1964 yılında Kanada başbakanı Lester B. Pearson  devleti temsil edecek bir bayrak tasarlanması için bir komisyon kurulmasını talep etti.

George F.G. akça ağaç tasarımından yola çıkarak tasarladığı bayrak komisyon tarafından birinci seçildi. Akça ağaç şekli sadece Kanada bayrağında kullanılmakla kalmamış aynı zamanda ülkenin ulusal sembolü haline de gelmiştir.  Kanada bayrağında ortada yer alan beyaz fon içinde 11 uçlu kırmızı bir akça ağaç yaprağı bulunur. Bu uçların belirgin bir anlamı yoktur. Fakat bazı Kanadalılar ülkedeki eyalet sayısının 10 olmasına rağmen yapraktaki uçların bu eyaletleri temsil ettiği görüşündeler. 5’inci Corc savaş sırasında Fransa ve İngiltere’yi temsil etmesi için Kanada bayrağındaki kırmız ve beyaz renklerini seti. Birinci haçlı seferinde Fransızlar giydikleri savaş kıyafetlerinde kırmızı renkli haçı İngilizler ise beyaz renkli haçı kullandılar.

Kanada bayrağının ilk tasarımını 1866-1870 yılları arasında Kraliçe Victorya döneminde üstün hizmet için tasarlanan bir tasarımdan kimilerine göre ise Kraliyet harp akademisinin harp bayrağından örnek alınarak yapıldığı ileri sürülür. Bayrağın Kırmızı ve beyaz renkleri Kanada’yı temsil eder. Beyaz renk karları temsil ederken, kırmızı renk ise ülkenin her yerinde görülen akça ağaç yaprağının rengidir. Kanada’yı temsil eden bir diğer bayrak ise resmi olarak parlementoda kullanılan Kraliyet birliği bayrağıdır. Bu bayrak İngiliz milletler topluluğu üyesi olduğunu ve İngiliz kraliyetine bağlı olduğunu simgeler. Kanada Ulusal bayrağı 1964 tarihinde Kanada parlementosu tarafından resmi olarak kabul edildi. 15 şubat 1965’te kraliçe 2’inci elizabeth’in imzası ile Kanada ulusal bayrağı olarak yasalaştırıldı. 1867 yılına gelindiğinde Kuzey Amerika’da Britanya sömürgelerini bir araya getiren on eyalet ve üç bölgeden oluşan konfederasyon birliğinin oluşturulması birliği ifade edecek milli bir milli marşın gerekliliğini doğurdu. 1880 yılında yazılan milli marşın sözleri Kanada halkları arasında büyük bir beğeni topladı. Bu milli marşın sözlerine Adolf Bazil Rukiye tarafından Fransızca kelimeler eklendi.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir