Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları

Karpuzun Faydaları

Karpuz genellikle yaz aylarında yetişen bir meyvedir. Dünya geneli olarak en çok tüketilen meyve diyebiliriz. Meyveler arasında sağlığımız için en ciddi iyi bir faydası vardır. Karpuz bir çok faydası vardır. Karpuz vucudumuzda’ki bir çok organımıza faydası bulunmaktadır.

Karpuz yaz aylarında serinlemek için genellikle tüketilmektedir. Aynı zamanda nemlendirici ve mükkemel bir tadı vardır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Karpuzun Sağlığımıza Faydaları

Karpuz bol vitamini ve minarel içerdiği için insan sağlığına’da çok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Astım hastalığına ve kansere çok iyi geldiği söylenmektedir ve sindirim sistemini düzenlemektedir. Kalp hastalıklarına’da çok iyi geldiği söylenmektedir.

Karpuzun Göz Sağlığımız İçin Önemi Nedir?

Karpuz gözlerimizin retina ve pgmenteri sağlamasına yardımcı olmaktadır. yaşa bağlı makula dejenerasyonu karşı korur. Gece körlüğünü azaltır.

Karpuzun Bağışıklık Sistemine Faydası

Karpuz, kan basıncını düzenlemektedir. Aynı zamanda kalp sağlığımızı korur. Felç riskini azaltmaktadır. Günlük en az 4-5 dilim karpuzun tüketilmesi gerekmektedir. Genellikle yaşlılarda kalp hastalıklarınıda azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Karpuz Cilte İyi Gelir: Karpuzun içinde çok vitamin ve mineral olduğu için cildimizi ve saç sağlığımızı korumaktadır. Karpuz, saç kırılmalarını engeller ve aynı zamanda A vitamini karpuzda yüksek oranda bulunmaktadır.

Karpuzun Sindirim Sistemine Faydası

Karpuz, Bol lif içermekteir. Diğer bütün lif içeren meyvelerde sindirim sistemimize faydası olduğunu söyleyebiliriz. Midemizin sağlığını ve kabızlık giderici diyebiliriz.

Karpuzun İçerisindeki Mineraller

Karpuzun içerisindeki mineraller
Kalsiyum
mg
0.7%
Bakır 42 mg 4.5%
Demir 0.24 mg 3%
Magnezyum
10 mg
2.5%
Manganese
0.038 mg
1.5%
Fosfor 0 mg 0%
Selenyum
0 µg
0%
Çinko 0.10 mg 1%

Karpuzun içerdiği Vitaminler

Karpuzun içerdiği Vitaminler
Besin Besin Değeri Yüzdesi
Folatlar
3 µg
1%
Niasin 0.178 g 1%
Pantotenik  Asit 0.221 mg 4.5%
Pridoksin 0.045 mg 3.5%
Riboflavin 0 mg 0%
Tiamin 0.033 mg 3%
Vitamin A 569 UI 19%
Vitamin C 8.1 mg 13.5%
Vitamin E 0.05 mg 0.5%
Vitamin K 0 µg 0%

Yazar: Abdullah Selli

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir