Kartallar Hakkında Bilgi İlginç Özellikleri

Kartallar Hakkında Bilgi İlginç Özellikleri

Kartalların mensubu olduğu “Accipitradae” ailesi, Latincede “avcı kuş” demek olan “accipiter” sözcüğünden gelir. İngilizce’de “accipiter”, atmaca gagasına veya pençesine benzerliğinden dolayı “pençe bandaj” anlamına da gelir. Kartalın tam olarak nasıl bir hayvan olduğu konusunda uzlaşma sağlanamamıştır; kartal türleri arasındaki akrabalık ve evrimleri de tam olarak bilinmiyor. Kartallar ne olmadıkları üzerinden tanımlanırlar.

Kartal Hakkında Gerçekler

Kartal Hakkında Gerçekler

Bir uzman görüşüne göre kartal, “çaylakların, akbabaların, atmacaların, şahinlerin ve doğanların dışında kalan, gündüz avlanan, büyük bir yırtıcı kuştur”. Tüm kartal türlerinde dişi, erkekten daha iridir: Türün yırtıcılık düzeyi arttıkça, dişi ile erkek arasındaki boyut ayrımı da belirginleşir.  Kartalların gözü, vücutlarına oranlandığında insanlarınkinden 20 kat büyüktür. Göz yuvalarını öylesine doldurur ki, neredeyse hareket edecek yer kalmaz: Nitekim, tıpkı baykuşlar gibi kartalların de etrafı görebilmek için başlarını olduğu gibi çevirmeleri gerekir. Buna karşın kartalın görme keskinliği insanınkinden sekiz kat fazladır. Kartallar bir tavşan’ 3 km öteden fark edebilir. Kartal avının üzerine çullandığında, göz kasları mercek bombesini sürekli olarak ayarlayarak saldırı boyunca odak keskinliğini ve derinlik algısını korur. Yüksekte uçan türlerin, havanın ısınarak hafiflemesini beklemeleri gerekir. Dolayısıyla hayvan ne kadar ağırsa, av o kadar geç başlar. Bununla birlikte kartalları, ağır hayvanlar olarak tanımlamak güçtür. İki metre genişliğinde bir kaya kartal’ (Aquila chrysaetos) ancak dört kilo ağırlığındadır. Dazlak kartalın (Haliaeetus leucocephalus) tüyleri kemiklerinden en az iki kat daha ağırdır. Pike yapan bir kartalın hızı saatte 300 kilometreye çıkabilir fakat bu gibi hamlelerin ancak dörtte biri hedefe ulaşır.

bazı kartal türleri son derece zahmetli bir iş olan maviliklerde dolanmak bir taş gibi kendini aşağıya bırakmak ve eli boş dönmekten çoktan vazgeçmiştir. Zamanlarını boş oturarak tüketmeyi tercih ederler.

Kartal Saldırıları

Kartal Saldırıları

Kertenkele yiyen şahin türlerinin çoğu soylu bir edayla ağaçlara konar. Avlarının koşturarak geçmesini bekler ardından oturur pozisyonda kalarak dosdoğru üzerlerine gömülürler. Küçük orman kartalı ne yıldırım gibi atlar ne de azrail gibi bekler. Yaptığı şey etrafta gezinip mideye indirecek kurbağalara bakmaktır. Kartallar her şeyi yer ölü ya da diri.

Sadece kemirgenleri, kertenkeleleri, kuşları ve balıkları değil aynı zamanda karıncaları, termitleri, ölü filleri ve balinaları, çekirgeleri, yavru fokları, yengeçleri, salyangozları, tembel hayvanları ve maymunları da yerler. Savaşçı kartal babun yer. Kaya kartalları geyik yavrularından haz alır.

Balık kartalı: fok yavrularından hoşlanır.

Kartallar Hakkında Bilgi İlginç Özellikleri

Kartallar Hakkında Bilgi İlginç Özellikleri

Kendisinden 4 katı büyüklükte bir antilopu öldürebilen “tepeli atmaca kartalı” mandril maynunu sever. Hem yeşil kartallar, hem de yılan kartalları yılan avlar. Yeşil kartal pençelerinde sallanan yılanla havalanır. Yılan kartalları ise avlarını kafalarından başlamak şartı ile bir hamlede yemeyi tercih eder. Ardından yuvaya geri döner. Burada yılan kartalının yavrusu, yılanın kuyruğundan yakalayıp ebeveyninin ağzından tereyağından kıl çeker gibi çıkarıp verir. Son olarak daha az dehşet verici bir bilgi daha sinir bozucu adına rağmen aç gözlü balık kartalının favori yiyeceği hurma ağacının meyvesinden başka bir şey değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir