Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek Etkisi Nedir?

Kelebek etkisi denilen kavram dünya genelinde kullanılan fakat teori kısmında kalmış bir hipotezdir. Kanıtlanması mümkün olmadığından dolayı teoride kalmıştır. Kısaca kelebek etkisi minik bir olayın dev gibi bir etki verebilmesidir. Mesela dünyanın öbür ucunda küçük bir kelebeğin sadece bir kanat çırpması birbirini takip eden olaylar sonucunda dünyanın neredeyse yarısını dolaşabilecek bir kasırgaya sebep olabilir.

Bu olaya kelebek etkisi denmesinin tek nedeni Edward Norton Lorenz adlı bilim adamı tarafından çıkarılan “Kaos Teorisi” isimli teoriden kaynaklanmaktadır. Üstte verdiğim örnekte ki kelebekten dolayı bu olaya kelebek etkisi denir. Oluşabilecek küçük bir hareketlenmenin kaosa sebep olabileceği zamanlarda bu isim kendini hatırlatmaktadır.

İnternette bu durum hakkında birçok kişi araştırma yapmakta ve kanıtlamaya çalışmaktadır. Örneğin Youtube’a “Domino Chain Reaction” yazarsanız sizin karşınıza bir adam ve 13 adet domino taşı çıkacaktır. Bu adam domino taşlarının ağırlıklarını %50 %50 büyütmüş ve en büyük taşın 45 kilogram ağırlığına sahip olduğunu söylemektedir. Aynı zamanda en küçük taşın 5 milimetre uzunluğunda olduğunu da söylüyor. Ardından en küçük taşı yerleştirdikten sonra yavaşça en küçük taşa dokunmaktadır. Ardından taşlar yavaş yavaş birbirini ittirerek güçleri birleşiyor ve en büyük taş olan 45 kilogramlık taşı tek seferde düşürmektedir.

İşte kendisi bu olaya böyle bir kanıt getirmektedir. Aslında mümkün olabilecek bir olay olan kelebek etkisi, dünyada uygulanması imkânsız olduğu için teori kısmında kalan bir hipotezdir. Bununla ilgili Youtube adlı video barındırma sitesinde daha birçok kanıt bulunmaktadır. İstediğiniz izleyebilir ve bu şaşırtıcı olaya tanık olabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir