Kimler Kan Verebilir?

Kimler Kan Verebilir?

Kimler Kan Verebilir

Kimler Kan Verebilir

Kimler Kan Verebilir: Kan verebilme durumlarında ilk önce reşitlik durumuna bakılır. Kan verebilmek için önce bir insan 18 yaşını doldurmuş ve sağlıklı olması gerekecektir. Yaş olarak en son 65 yaş olması gerekiyor. Bu şartlara uygun ve sağlıklı bir birey ise kan verebilir. Kan verebilmek için önce uykusuz ve yorgun olmamanız gerekecektir. Kan bağışlamadan önce bir şeyler yemeniz gerekecektir. Aç karnına kan bağışlarsanız bayılma gibi durumlar olabilir. Eğer bulaşıcı sarılık hastalığınız var ise kan verme gibi bir durumunuz olamaz. Eğer son 12 ay içinde bir yerinizi deldirdiyseniz (kulak deldirme gibi) veya dövme yaptırdıysanız 12 ay içerisinde kan verme durumunuz olamaz. Isı sıcaklığı olarak 37.5 C vücut sıcaklığı var ise kan veremezsiniz.

Eğer son 3 yıl içerisinde sıtma hastalığı geçirdiyseniz kan veremezsiniz. Akutan, Soriatane, Tegison gibi sedef hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçları kullanıyor iseniz kan veremezsiniz. Ancak 3 yıl geçmesi gerekecektir. Beyin ameliyatı geçiren hastaların kan verme gibi bir durumu olamaz. Son 12 ay içerisindeki yaptırdığınız bazı aşılar da sizin kan verme durumunu engelleyebilir. Kan verebilmek için herhangi bir solunum rahatsızlığı geçirmemeniz gerekecektir. Eğer hastalandıysanız, kan verebilmek için iyileştikten sonra 3 gün geçmesi gerekecektir. Akciğer, kalp, böbrek hastaları, hastalığın derecesine göre kan verememe durumu vardır. İlaçların çoğunluğu kan bağışını engellediği için son 1 ay içerisinde tıbbi bir tedavi gördüyseniz veya aspirin gibi trombosit fonksiyonlarını etkileyen bazı ilaçları kullananlar 3 gün süre ile kan verme gibi bir durumu olamaz.

Son 1 ay içerisinde kan kaybını önleyecek bir ameliyat geçirdiyseniz kan veremezsiniz. Kadınlar için de hamilelik veya doğum olduysa kan verme durumları olamaz. Ciddi bir ameliyat geçirenlerde son 1 yıl içerisinde kan veremezler. Kan verebilmek için 50 kg üzerinde olmanız gerekecektir. Bunun yanında boyuna göre kilosu düşük olanlar da kan vermezler. Damardan uyuşturucu, erkek erkeğe cinsellik, para karşılığı cinsel ilişki yapanlar, cinsel yolla bir hastalık bulaşanlar asla kan verme gibi bir durumu olamaz. Nabız atışınız dakikada 50-100 olması gerekecektir. Kan verebilmek için 3 ay ara ile erkekler, 4 ay ara ile kadınlar kan verebilirler. Kan vermeden önce doktorunuza danışmanız gerektir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir