Kimler Kan Veremez?

Kimler Kan Veremez?

Kimler Kan Veremez

Kimler Kan Veremez

Kan verememe durumlarında Hepatit B hastaları kan veremezler. Eğer sıtma gibi bir rahatsızlığınız var ise kan veremezsiniz. Ama tedavi edildikten ancak 3 yıl sonra kan verebilirsiniz. AIDS hastaları hayatları boyunca hiçbir zaman kan veremez. Hepatit C hastaları da aynı şekilde hiçbir zaman kan veremez. Frengi geçiren hastalar da kan veremezler. Ama kan verebilmek için  tedavisinden 1 yıl sonra kan verebilirler. Tüberküloz hastaları da kan veremezler. Bu hastalar kan verebilmek için tedavisinden 5 yıl geçmesinden sonra kan verebilirler. Creutzfeldt-Jacob hastalığı olanlar hiçbir zaman kan veremezler. Chagas Hastaları da kan veremedikleri gibi bu hastalardan alınan kan sadece fraksinasyon amaçlı kullanılabilir. Anemi teşhisi konmuş kişiler de kan veremezler.

Hamile bayanlar kan veremezler. Kan verebilmek için doğum yaptıktan sonra 6 ay geçmesi gerekecektir. Koroner kalp hastalığı olan kişiler kan veremezler. Aynı şekilde angina pektoris ve ciddi kardiyak aritmi hastaları kan vermezler. Serebrovasküler hastaları da kan veremezler. Rekküren venöz trombozu olan kişiler kan veremezler. Astım hasları kan veremez. Eğer bir alerjiniz var ise alerji olduğunuz dönemde kan veremezsiniz. Otoimmün hastalığı olanlar kan veremezler. Kanama diatezi (Kanama eğilimi) olanlar bir zaman değil, ömürleri boyunca kan veremezler. Kronik nefrit hastaları kan veremezler. Akut glomerulonefrit hastası kan veremez. Kan verebilmek için iyileşmeden 5 yıl geçmesi gerekecektir. Malign(Habis) hastalığı geçirenlerin kan verebilme durumları olamaz.

Epilepsi hastaları da kan veremezler. Brusella almış olanlar kan veremezler. Ancak kan verebilmek için tam iyileştikten 2 yıl sonra kan verebilirler. Osteomyelit geçiren hastalar kan veremezler. Kan verebilmek için tam iyileştikten 5 yıl sonra kan verme durumları olabilir. Büyük ameliyat geçirenler 6 ay sonra kan verebilirler. Kan veya kan ürünü alan donörler için 1 yıl süre ile kan veremez. Aşılar olarak Kolera, Şarbon, Grip, Hepatit A ve Hepatit B, Lym Hastalığı, Pnömokok, Paratifo ve tetanoz aşıları yaptırdıysanız belli bir süre kan veremezsiniz. Diğer aşılardan Kızamıkçık ve Suçiçeği geçiren hasta ise aşı yapıldıktan en az 4 hafta geçmeden kan veremez. Bu kurallara uyduktan sonra mutlaka doktora danışıp kan vermeniz gerekecektir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir