Kokain Nedir?

Kokain Nedir?

kokain Nedir

kokain Nedir

Kokain psikoaktif maddeler içerisinde en pahalı olan neredeyse lüks olarak kabul edilen bir maddedir. Esrar maddesiyle aynı etkiyi yapar. Hızlı etkiler, en hızlı etki yapıcı psikoaktif maddedir. Çok ciddi halüsinasyon, çarpıntı, ellerde, ayaklarda titreme yapar. Bunlardan başka baş ağrısı ve düşünce bozukluğu yapar. Kullanım şekline bağlı olarak’da yani solunum yoluyla sigara gibi çekiliyorsa veya burundan çekiliyorsa üst solunum yolları enfeksiyonlarına neden olur. Yani geçmeyen nezleler, gripler veya öksürükler meydana gelir. Onun için kokain çok yaygın değildir. Ama popüler bir maddedir. Halk arasında zengin kimyasalı olarak bilinir. Ama bağımlılık olarak en çok etki gösteren psikoaktif maddedir. Ciddi şekilde  düşünce bozukluğu yapar. Hatta cinayetlere yasal problemlere kendine veya etrafa zarar verme potansiyeli çok yüksektir. Kokain cinselliği arttırır diye bilinir içiciler arasında ama aslında cinselliği bitiren bir maddedir. Hiç bir psikoaktif madde cinselliği arttırmaz. Satışları bu tür yollar üzerinden genelde kurbanlarına satılır.

Kokain vücudu nasıl etkiler?

Kokain içen insanda sahte bir iyilik oluşur. Sanki stresinden veya etrafından arını yormuş gibi bir his reaksiyonlarda artış olabilir. Etrafı farklı algılama, renkleri daha canlı görme, halüsinasyona kadar gidebilen tablo meydana çıkabilir. Kokain içen bir insan 4 5 saat boyunca hareketli ve canlı olur. Kokain etkisi gittiği zaman içen insan hemen yorgun düşer ve halsizleşir. Bağımlılık yapıcı potansiyeli yüksek olduğu için bir defa kullanan kişide bir daha kullanma isteği ortaya çıkarır. Bunun için tek seferlik deyip kimse kullanmasın ve yaklaşmasın. Kokain içen bir insan tamamen kimse bir şey beklememelidir. Çünkü sahte bir iyilik ve sahte bir kişilik ortaya çıkarır.

Kokain bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Kokain bağımlılığının tedavisi zordur, tedavide başarı oranı düşüktür. Kokain bağımlılığı tedavisi kişilerin yaşadığı sorunlara göre farklı biçimlerde uygulanmalı. Tabi en önemli kişinin kokaini bırakmasına yönelik motavisyon kazandırıcı, iş görücü kazandırıcı, Kullanmamasını teşvik eden kullanmamasında’ki etkiyi arttırıcı yaklaşımlar çok önemlidir. Eğer bunlar uygulanırsa belli bir noktada başarı elde edilir. Her maddede olduğu gibi bu maddede bırakılması zordur.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir