Kolanın Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Kolanın Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Kolanın Zararları ve Faydaları

Kolanın Zararları ve Faydaları

Kolanın bilinen faydaları ve tehlikeli zararları

Şeker ve kafein içeren ve soğuk bir şekilde tüketilen gazlı bir içecek türüdür. İlk olarak 1886 tarihinde “Atlantalı” bir eczacı tarafından bulunan kola, o tarihten beri insanların büyük bir kısmını etkilemiş ve sevilerek tüketilen bir içecek haline gelmiştir.

Kola, günümüzde ise içerisinde barındırdığı zararlar nedeniyle oldukça sık tartışılmakta olan içecektir. Hemen herkes kolanın içerisinde bulunan bir takım zararları duymuştur. Vücuda sağlamakta olduğu birtakım faydaları da vardır fakat bulunan zararlar faydaları yok etmeye yardımcıdır.

Kolanın Faydaları

 • İçeriğinde yüksek bir miktarda şeker içermekte olan kola, şeker eksikliği yaşayan bireyler üzerinde olumlu olabilmektedir. yorgunluk durumlarında yine salgıladığı şeker sayesinde canlılık vermektedir.
 • Özellikle sıcak havalarda tüketilen kola kişilere serinlik hissi vermektedir ve kişileri rahatlatmaktadır.
 • Asitli içeri sayesinde ve barındırdığı bazı diğer maddeler ile elbiseden yağların sökülmesine de yardımcı olmaktadır.

Kolanın faydalarını yukarıda yazdıktan sonra şimdi önemli diğer konu olan Zararlarını da açıklayalım.Kolanın faydalarından çok zararlarının olduğunu belirtmiştik işte o zararlar.

Kolanın Zararları

Kolanın Zararları ve Faydaları

Kolanın Zararları ve Faydaları

 • İçeriğinde bulunan “glikoz şurubu” kalbin büyük bir düşmanıdır ve yüksek oranda kolesterol, tansiyon sorunlarına yol açmaktadır.
 • Büyük miktarda şeker içermesinden dolayı şeker hastalarının tüketmeleri durumunda yüksek bir şok yaşanabilmektedir. Normal insanlar üzerinde ise birtakım mide ve bağırsak hastalıklarına da yol açmaktadır. Ayrıca “obezite” gibi bir hastalığa da merhaba diyebilmektedir.
 • Yüksek oranda “fosforik asit” içermektedir ve bu da başta böbreklerdeki taşlar olmak üzere birçok böbrek rahatsızlığının meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • İçerisinde bulunan yüksek asit diş minelerini ve diş etlerini etkileyerek büyük bir ölçüde zarar vermektedir. Dişleri hızlı bir şekilde sarartmaktadır. Ayrıca içerisindeki şeker oranı yine dişlerin çürümesine yol açmaktadır. Tel tedavisi gören hastaların ise kesin bir şekilde kola tüketmemeleri gereklidir.
 • Çocuklar üzerinde kemik gelişimini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca kemiklerin daha güçsüz olmasına da yol açmaktadır. Bu çağlardaki çocuk bireylerin kola tüketmeleri halinde kemik gelişimi kendini tamamlayamayacaktır. Bu nedenle kırık durumları karşımıza çıkacaktır.
 • Vücuttaki potasyum emilimini engelleyen kola egzama ve astım hastalıklarına da yol açmaktadır.
 • İçeriğindeki yapay tatlandırıcılar nedeniyle “asesülfan” oldukça kanserojen bir maddedir ve kanser riskine yol açabilmektedir.
 • Kolanın aşırı tüketilmesi sonucunda sperm sayılarında azalma meydana gelebilmektedir ve kısırlığa yol açmaktadır.
 • Kola içerisinde bulunan kafein sayesinde bağımlılık yapmaktadır. Ayrıca kafein vücuda birçok zarar vermektedir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir