Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Hepinizin bildiği gibi eğer bir köpek ile yan yanaysanız köpeğiniz mutlaka sizi yalamaktadır. Bunun nedeni olarak birçok farklı bilgiler etrafta dolaşmaktadır. Peki asıl açıklaması nedir ve köpekler ne için yalar, köpekler insanları neden yalar. Köpekler mutlu oldukları zaman çeşitli hareketlerde bulunarak bunu insanlara gösterirler. Köpekler aslında insanlar için en iyi dost ibaresi ile tanınan, evcil ve sahibine sadık yaratıklar arasında ilk sırada yer alır. Bir köpeğiniz varsa eğer muhakkak sıklıkla karşılaşmışsınızdır ki köpekler gelip sizi yalayabilir. Mutlu oldukları zaman ise kuyruklarını sallayıp size yaklaşırlar.

Yalama ya da başka bir açıklama ile köpeklerin insanları yalaması doğal bir içgüdü olarak biliniyor. Köpeklerin insanları yalaması veya köpeğin insan kucağına atlaması tamamen içgüdüsel olarak bilinmektedir. Bazı insanlar köpeklerin yalamasından rahatsızlık duyar kimi insanlar ise rahatsızlık duymamaktadır. Bazı insanlar köpeklerin yalamasını da mutluluk veya sevgilerini gösterme olarak adlandırabilmektedir.

Köpekler kendilerini temizlemek için dilleriyle vücudunu yaladıklarını gözlemlemişsinizdir. Eğer bunu temizleme kavramı ile gözlemlememişseniz bile köpeklerin dillerini kendilerine sürdüklerini görmüşsünüzdür. Bu durumun açıklaması köpeklerin kendilerini temizlemesidir. Eğer bir köpek sizi yalıyor ise bunun nedeni köpeğin aynı içgüdü ile yola çıkıp insanı da temizleme isteğinde bulunmasıdır. Köpeklerin bu içgüdüyü sizin üzerinizde uygulamasının nedeni sizi korumadan sonra en önemli görevin ise sizi temizlemek olduğunu düşünmektedirler. Köpeklerin düşüncesine göre köpek sahiplerinin temizliği köpeklerin işidir.

Köpeklerin insanları yalamasının farklı bir sebebi ise bu ; köpeklerin henüz yavru döneminde iken öğrendiği davranışlardan geldiği düşünülmektedir. Anne köpekler yeni doğan yavruları üzerindeki pisliği temizlemek için yalama işini yaparlar. Bu yalama işi sadece temizlik için değil aradaki bağın kurulmasında da önemlidir ve aradaki bağı güçlendirmektedir. Bu hareket aslında yavruların kan dolaşımını ve hazmını arttırmakta olan bir uygulamadır. Bu davranış ile bir de köpekler gösterdikleri ilgi, sevgi ve şefkati de gözler önüne sergilemektedir.

Köpeklerin içgüdüleri gelişmiştir ve yüksektir eğer bir köpek sahibinin üzgün olduğunu düşünürse sadece biraz neşelendirmek için de gelip o kişiyi yalayabilir veya farklı hareketlerde bulunup sahibinin neşesinin yerine gelmesi için uğraşabilmektedir.

Köpeklerin Yalaması ile ilgili farklı bir bilgi olarak;

Bir köpek kendini sürekli yalıyor ise o köpekte yaşanan bir stres sorunu veya sağlık sorunu olabilir. Stresin sebebi farklı yollar ile oluşabilir. Bunlardan yalnızca bir iki tanesine açıklık getirecek olursak; uzun süre yalnız kalan bir köpek strese girebilir veya ailesinden terk edilmiş bir köpek ise yine strese girip kendini yalayabilir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir