Kpss Sonuçları

Kpss Sonuçları

Milyonlarca kişinin beklediği KPSS yani Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçları açıklandı. En son yapılan ortaöğretim/ lise mezunları için yapılan KPSS sınavı sonuçları açıklandı. Ön lisans ve lisans için KPSS’ler daha önce yapılmış ve tercihler gerçekleştirilmişti. Milyonlarca kişinin bir umut ile giriği sınav sonuçları kasım ayının sonunda doğru ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmıştı. Memur adayı kişilerin aday no ve şifre ile giriş yaptığı sistem üzerinden sonuçlar görülebilmekte. 60 genel yetenek ve 60 genel kültürden oluşan sınav da mezun olunan alana göre puanlandırma sistemi bulunmakta. Yani ilk açıklanan puan ardından branş sıralaması için bir açıklama olmakta. O da geçtiğimiz günlerde açıklandı. Artık memur adayları tercih dönemine dün itibari ile girmiş bulunmaktalar. Tercih stresi memur adayları sarmış durumda. KPSS sonuçlarını öğrenen adaylar için tercih süreci başladı. Sınava girenler tercihlerini yapmak için ÖSYM’nin sitelerine girebilirler.

SINAVA KATILANLAR VE ATAMALAR Bu sene merkezi atamada sınava gire kişi sayısına kıyasla fazla bir atama gözükmemekte. Çünkü bu sene ortaöğretim KPSS sınavında tarihin en fazla katılımlı sınavı oldu. 3 milyon 500 bin kişi başvurdu ve katılım da yüksek oranda oldu. KPSS sonuçları ilan edilmesiyle ÖSYM tercihler için nitelik ve atama yapılan yerlerin kodlarını içeren belgeleri yayınladı. Gözüken o ki doğal olarak en fazla atama yine sağlık sektöründe olacak. Çok sayıda hemşire, ebe, radyoloji gibi alanlarda mesleki eğitim alan adaylar diğer adaylara göre en önde bulunmakta.

KPSS PUANI NE İŞE YARIYOR KPSS sonuçları açıklanınca puanın iyi olması bazen çok bir şey ifade etmeyebiliyor. Çünkü aranın nitelikler sağlanmaz ise başvuru yapılamıyor. Mesela aday puanı 98 oldun fakat Anadolu Lisesi mezunu, Atatürk Hastanesi de memur alımı için kadro açmış fakat aranan nitelikler meslek lisesinden mezun olma şartı konulmuş yani mesleki eğitim alan kişi tercih edilmiş bu durumda puanın hiç önemi kalmamakta.

Zaten KPSS ortaöğretim atamalarında belli başlı sertifikanız yok ise ya da mesleki lise mezunu değil iseniz şansınız çok düşmekte. Meslek liselerinde hangi bölümden mezun iseniz o alanda açılan kadroya başvurma hakkınız var. Mesela kalorifercillik, elektrik bölüm gibi sağlık meslek lisesi avantajı ise oldukça fazla ebelik, hemşire ve radyoloji gibi bölümden mezunların oldukça avantajlı olduğu söylenebilir. Bunlardan sonra bir de ticaret liseleri var bu liselerin halkla ilişkiler ve büro gibi bölümleri de ataması olan bölümler. En sıkıntılı durum ise düz lise ve Anadolu Lisesi mezunları için. Bu mezun grupları için pek bir kadro açılmamakta. Açılan kadrolar ise hizmetli, tahsilâtçı, memur şeklinde olmakta ve bunların genelde atama puanları oldukça yüksek. Ama tercihten denemekten zarar çıkmaz. Tercihler devam ediyor. Bilgisayar sertifikası, ehliyet gibi milli eğitim bakanlığı onaylı sertifikalar da tercih aşaması için oldukça önemlidir. KPSS sınavından alınan sonuç iki yıl geçerli olmakta. Bir sonraki KPSS sınavı ve atamaları 2018 yılında olacak. O atamalarda ise bu yıl alınan puan kullanılabilmektedir.

SANAL ATAMA KPSS sonuçlanması ardından tercih döneminde başladı. Bu dönemin geleneklerinden biri olan ÖSYM sanal atama programını devreye sokarak merkezi atamanın sanalı gerçekleştiriyor. Bu deneme amaçlı ve tercihlerin nasıl yapıldığını gösteren bir atama.

TERCİHLER NE ZAMANA KADAR SÜRECEK KPSS’nin açıklanmasından sonra başlayan bu tercih dönemi 30 Aralık 2016 ya kadar sürecek. Bu süre sonunda merkezi olarak atama gerçekleştirilecek. Merkezi atama ile yerleşenlerin herhangi başka bir sınava girmesine gerek kalmayacak. Direk atama gerçekleşmiş olacak. 7225 KODU NEDİR? Açıklanan kodlar bu sisteme alışık olmayan adaylara karmaşık gelmekte. En çok dikkat çeken kadlardan biri 7225. Peki nedir bu kod? Ne anlam ifade tmekte? Bu kod Türkiyenin son zamanlarda geçirdiği olaylar ile birlikte daha fazla titizlenme için yapılmıştır. Kritik yerlerde bulunan ve kurumun kendi hassasiyeti ile belirlediği bu nitelik güvenlik tahkikati yapılacağı anlamına gelmekte. Yani başvuran kişinin her hangi yerden FETÖ/PYD, DAEŞ, PKK ile iltihakı yani yakın çevresinin dahi ilişkisi bulunulmaması istenmekte ve bunun gözetildiği bir niteliktir.

TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR ÖSYM’NİN www.osym.gov.tr internet adresinden önce tercihler bölümüne ardından KPSS-2016/2 Tercih İşlemleri alanına giriniz. Burada ilgili yere T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek tercihlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Tercih yapmak istenilen kadro ve pozisyonlar belirlenmeli ve 30 dan fazla olmayacak şekilde istek sırasına göre yazılmalıdır. Bu işlemlerin hepsi tercih aşamaları internet üzerinden yapılmaktadır.

SINAVA GÖRE KPSS PUANI Adayların, açıklanan kılavuzda yer alan kadro ve pozisyon tercih edebilmeleri için 22 Mayıs 2016, 16 Ekim 2016 ve 20 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan KPSS( Lisans- Ön lisans- Ortaöğretim) den birine girmiş ve ilgili KPSS puanını almış olması gerekmektedir. Ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans için KPSSP93 ve lisans mezunları için de KPSSP3’dür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir