Küp Şeker Nasıl Yapılır Nerede Üretilir

Küp Şeker Nasıl Yapılır Nerede Üretilir

Küp Şeker Nasıl Yapılır Nerede Üretilir Nasıl Üretilir

Küp Şeker Nasıl Yapılır Nerede Üretilir Nasıl Üretilir

Küp Şeker

Bildiğimiz kristal şekerden yani halk arasındaki ismi ile toz şekerden üretilir. Küp şeker üretiminde fazla iri kristalli olmayan şekerlerin kullanılması tercih edilmektedir. Küp şeker üretiminde meşgul olan üretici kişiler piyasa şartlarında bulunan nedenler dolayısı ile şekeri genel olarak fabrikalardan temin etmektedirler. Küp şeker üretimi, özet olarak kristal şeker makinasında bazı belli şekildeki kalıplar içerisinde preslenmesi ve takiben kurutulma işi için yapılan işlem ile biter. Şeker üretimi aşaması sırasında herhangi bir madde ilave olarak katılmaz ve işlemler sırasında çıkan buharlar kullanıldığı için küp şekerler dağılmaz. Küp şeker üretiminin maliyeti ise üretimde kullanılan makinalara ve iş gücüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Küp Şeker Çayın Üzerinde Eskiden Yağ Bıraktığı Gözlemlenirdi.

Küp şeker üretimi sırasında, şekerlerin bulundukları kalıplardan çıkışlarını kullanmak için yardımcı maddeler kullanılmaktaydı. Bu kullanılan maddeler sağlık açısından zarar arz etmese de çay içerisine atıldıkları zamanlarda veya su ile karıştırıldıkları zamanlarda kişilerin istemediği bir görünüm oluşturabilmekteydi. Fakat şimdi günümüzde bu eski yöntem ve teknikler ortadan kalkıp sanayileşme ile küp şekerlerin kalıplarından çıkışı için teknolojik makinalar kullanılmakta ve hiçbir şekilde yardımcı madde karıştırılmamaktadır.

Küp Şekerlerde Esmer Şeker Nedir

Esmer şeker olarak bilinmekte olan “esmer şeker veya kahverengi şeker” renginden dolayı ismini almaktadır. Esmer şeker, beyaz kristal şekerlerin bir önceki ön işlemlerinden geçirilmiştir ve gıda saflığına ulaştırılmış şeker kamışı melası ile karıştırılması sonucu elde edilen bir şekerdir.

Şeker Üretiminde kireç taşı ne için kullanılır ve ne işe yarar

Şeker üretimi sırasında kireç taşı kullanımı, şeker üretim prosedüründeki ham maddelerden biri olmaktadır ve şeker fabrikasyon içerisinde ham şerbetin artımı işlemlerinde de kireç sütü halinde kullanılmaktadır. Kireç sütü, kirecin taşından elde edilmiş olan sönmemiş kirecin (CaO) söndürülmesi ile hazırlanmaktadır ve arıtım istasyonlarında ham şerbet bu kireç sütü ile arıtılmaktadır. Ancak arıtımı takip etmekte olan filtrasyon aşaması sırasında sisteme katılmış olan tüm kireç kalıntıları ise pancarlardan gelmekte olan şeker haricinde bulunan diğer katı maddeler ile beraber olarak şerbetten tamamen uzaklaştırılmış ve arıtılmış şerbetler de elde edilir. Bu şerbetler daha ileriki işlemlerden geçirilmek amacı ile bildiğimiz beyaz kristal üretimi yapılır ve şekerin yapısında ise kireç kalıntıları bulunmamaktadır.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir