Kuzey Kore Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Kuzey Kore Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Kuzey Kore Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Kuzey Kore Bayrağı Anlamı ve Tarihi

1882 eylülde Kore kralı Gojon Japonya’da elçilik yapmak üzere hang yong’a görev verir. Hanh Yong aynı zamanda ilk Kore bayrağını dizayn etmiştir. Bayrak aynı yıl 25 eylülde kullanılmaya başlandı. Ama resmi olarak kabulü 6 mart 1883 tarihindedir. 1897 yılında Kore İmparatorluğu kurulur ve joseon hanedanının kralı Gojon kral ilan edilir. 1910 senesine gelindiğinde ise Kore Japon istilasından nasibini alır. Japonyanın 1945 yılında ikinci dünya savaşı sonrasında yenilmesine rağmen 1948 yılında Kore kendi bayrağını dalgalandıramadı. Savaş sonunda Kore yarım adası Kuzey ve güney olmak üzere iki bölgeye ayrıldı. Birleşmiş Milletin çıkardığı karar doğrultusunda güney bölgesi Amerika’n yönetimine verilirken Kuzey bölgesi ise Sovyetler idaresine bırakıldı. Ama iki taraf da bu ortak vesayet uygulamasını soğuk savaş döneminin başlamasından dolayı beceremedi. Bunun neticesinde Kore İkiye bölünerek iki farklı devlet oluştu. Bu süreçte Sovyetler birliği Kuzey Kore’de hakimiyetini ilan etmek için orak çekiçli kızıl bayrağını göklere çekti. 1948 yılında Kuzey kore bağımsız bir komünist ülke olarak bağımsızlığını ilan etti. Aynı yıl 8 eylülde ulusal bayrağının sembollerini belirledi.

Kore’nin geleneksel renkleri olan kırmızı ve maviyi muhafaza eden kuzey Kore bayrağında üste ve altta mavi bir şerit ve ortada kırmızı kalın bir şerit bulunmaktadır. Kırmızı ile mavi şerit arasında üstte ve altta beyaz bir şerit kullanılmıştır. Ayrıca kırmızı kısmın ortasında beyaz zeminli daire içinde kırmızı bir yıldız vardır. Bayramcı kırmızı şerit Devrimci ruhunu sembolize ederken kırmızı yıldız ise komünizim’i işaret eder. Mavi şeritler egemenliği, barışı ve dostluğu temsil ederken bayraktaki beyaz çizgiler ise saflık anlamı taşımaktadır. 1950 yılında Kore yarım adasının iki tarafı arasında Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye saldırmasıyla savaş yaşanmıştır. Bu saldırılar üzerine birleşmiş milletler ve Amerika Güney Kore’yi korumak üzere müdahale etti.

Bunun Ardından Çin müttefiki Kuzey Kore tarafında saf tuttu. İki taraf arasındaki bu savaş 1953 yılında bir ateşkes antlaşması imzalanana kadar devam eder. Ancak birlik bir yana bu antlaşma ile Kore’de barış bile sağlanmaz. Kuzey Kore ulusal kutlamalarında ulusal bayrağın yanında bir bayrak daha göklere çekilir. Bu kuzey Kore lider kim il Sung tarafından kurulmuş işçi partisinin işçive köylüleri simgeleyen orak, çekiç ve yazı fırçası figürlerini taşıyan bayrağıdır. 1991 yılında kuzey Kore’de birleşmiş milletlere kabul edilir. Böylece uluslar arası organizasyonlarda bayrağı dalgalanmaya başlar. 26 mayıs 2009’da Kuzey Kore, 1953 yılında imzalanan ateşkes antlaşmasında tek taraflı olarak çekildiğini ilan eder. 1994 yılından 2011’in aralık ayındaki ölümüne kadar kuzey Kore’yi yöneten Kim jong iling yerine oğlu Kim youn gelir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir