Levitasyon Nedir?

Levitasyon Nedir?

Levitasyon Nedir

Levitasyon Nedir

Yerden havalanarak uçabilmek her çocuğun hayallerini süsleyen bir eylem olmuştur ve bununla beraber şimdiye kadar pek çok videoda ve haberlerde uçabildiklerini iddia eden insanlar gözünüze çarpmıştır. İllüzyonistlerin uçabildiklerine şahit olsak da bu olayın bir göz yanılsaması olduğunu tahmin edip eğlence amaçlı izlemişizdir.

Peki, öyleyse gerçek anlamda uçtuğunu söyleyen insanların söylemlerindeki gerçeklik payı nedir? Buna cevap bulabilmek için öncelikle “Levitasyon nedir?” sorusunu aydınlatmamız gerekiyor. Havadan daha ağır nesnelerin herhangi bir dış kuvvetten yardım almadan havada asılı kalabilmesi durumuna levitasyon denir. Böyle bir şey mümkün müdür? Bilim adamlarının bu yöndeki araştırmaları halen sürse de henüz net verilere ulaşılabilmiş değil. Herkesin kabul ettiği ortak yargı bu durumun parapsikolojik bir durum olduğu. Eskiden beri birçok insanın beyin gücüyle nesnelerin şekillerini değiştirdikleri, yerlerini değiştirdiklerine şahit olunmuştur. Günümüzde ise levitasyonun yapıldığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Amerikalı Chris Angel isimli bir vatandaş bilim adamları ve insanların önünde defalarca ve hiçbir yardım almadan uçabilmiştir.

Bilim dünyası bu olayı kabullense de olayın sebeplerine ilişkin şimdilik herhangi bir açıklama yapamamaktadır. Ayrıca eski tarihlerde Azize Therasa’nın levitasyon yapabildiği biliniyordu. Avrupa’daki bu alanda bilinen ilk uzman Rahibe Therasa’dır. Yaklaşık olarak iki yüz otuz kişinin önünde eylemini gerçekleştirmiştir. Süper iletken maddeler kullanılarak yer çekimi ile nesne arasındaki bağlantıyı kesip nesneyi biraz olsun havalandırabilmek mümkünse de bu maddeyi kullanmadan nesnelerin uçabilmesinin ardındaki sır hala çözülebilmiş değil. Uzun bir süre daha bu konu kafa karıştıracağa benziyor. Bilim dünyası tarafından levitasyon açıklanamasa da kabul görmüş olması yeni sorunsalları da beraberinde getiriyor. Dini açıdan bu tür olaylara henüz bir açıklama getirilmese de ileriki zamanlarda bu olayların ne türden sorunlara yol açacağı bilinemiyor. Manyetik

  • Levitasyon: Belki de bilinen en yaygın levitasyon çeşidi manyetik levitasyondur. İletken bir cisim ile manyetik alan arasındaki etkileşim sonucu cisim havada asılı kalabilir. Buna da manyetik levitasyon denir. Japonya’da ve Fransa’da kullanılan hız trenleri manyetik levitasyon mantığı ile hareket etmektedir. Bu teknoloji sayesinde saatte üç yüz elli kilometreye kadar hızları ulaşır.
  • Elektrostatik Levitasyon: Nesnenin elektrik alanlarını kullanarak yer çekimine direnmesi ve havada asılı kalmasıdır. Manyetik levitasyonla karşılaştırıldığında onun kadar güçlü değildir. Hareket için gereken kuvvet çok daha fazladır.
  • Aerodinamik Levitasyon: Helikopterlerde ve buz hokeyinde kullanılan levitasyon çeşididir. Katı ve sıvı malzemeler dikey bir gaz akımının içinde hareket ederek aerodinamik levitasyona sebep olurlar.
  • Akustik Levitasyon: Ses özellikleri kullanılarak sağlanan kuvvetle nesneleri havada asılı tutma olayına denir. Yerçekiminin yüksek olduğu ortamlarda pek işe yaramasa da düşük yerçekimli ortamlarda kullanılabilmektedir. Ses dalgalarının hareketleri sonucunda hareketli moleküller birbirini iter ve çeker böylece nesne havada asılı kalır. Bu sayede akustik levitasyon oluşur.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir