Malezya Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Malezya Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Malezya Asya kıtasının Müslüman devletlerinden olup başkenti Kuala Lumpur asya doğusunun hint kıtasın’da yer alır. Malezyanın güney sınırında Tayland güney sınırında ise Endonezya ve Singapur bulunuyor. Malezya 18’inc asrın sonunda kurulur. Bir yarım ada olan malezyanın ülkesi olarak inşa edilmesinde sumatra ve Slovenya gelen göçmenlerin payı büyüktür. Bu dönemde ülkede bir bayrak anlayışı yoktu. 19 asır ve 20’inci asrın başı ile İlgintere Malez yarım adası ve şimdi’ki sarawak sabah sömürgesi altına alır. İngiliz bayrağı malay topraklarında dalgalanır. Malay adaları ve ikini dünya savaşı sırasında hakimiyet altına girer. Japonlar adayı ele geçirdik’ten sonra ada’da Japon bayrağı göklere çekilir. İkinci dünya savaşı sırasında Japonlar malum olunca ada tekrar İngiliz idaresine geçer ve ada’da yeniden ingiliz bayrağı dalgalanmaya başlar. 1948 Yılında bugün’ki Malezya’yı oluşturan adalar birleşerek malezya birliği kurulur. Böylece yarı bağımsızlık elde edilir. 40’lı yılların sonların’da 50 yıllara kadar İngilizlerin ordularına karı silahlı direniş ortaya çıkar.

Federal Yasama Komisyonu tarafından düzenlenen ulusal yarışma sonucunda Malez Federal birliğini temsil eden yeni bir bayrak belirlenir. 22 Şubat 1950 tarihinde juri heyeti bayrağın tasarımı ile ilgili seçimini yapar. Son şeklini alan bayrak yan yana kırmızı ve beyaz 14 şerit’ten olur. Kırmızı renk cesareti beyaz renk ise saflığı simgeler. Bayrağın sol üst köşesinde malezya halkının birliğini sembolize eden mavi renk’te bir kare bulunur. Bu karenin ortasında Malezyanın resmi dini ve sembolize eder ve Malezya eyaletlerini birliğini sembolize eden 11 köşeli yıldız bulunur. 1957 yılında İngilizlere kaşı malezya lideri Abdulrahman taradından elde edilen Malezya tam bağımsızlığından sonra İngiliz ile çatışmalar sona erer. Dolayısıyla bağımsızlığı elde etmiş bir devlet için Marş gereklidir.

Malezyalı Abdulrahman adında bir Milli marş önerilir. 1963 yılında malezya Cumhuriyeti kurulurken bayrak’ta küçük bir düzenleme yapıldı. Burda dahil olmak üzere Malezya’nın diğer eyaletlerine hitap etsin diye yıldızın köşe sayısı 11’den 14’e çıkarılır. 1965 yılına gelindiğin’de Singapur ve Malezya birliğin’den Ayrılır. Buna rağmen bayrakta’ki yıldız aynı şekilde kalır. Fakat yıldızın şekli Federal ve Eyaletlerin simgesi olarka kabul edilir. 1997 yılında 40’ıncı ulusal kutlamaların sırasında Malezya Başbakanı Mahathir bin Mohamad resmi bayrağın çizgileri zafer bayrağı olarak ilan eder. Malezya’da bayrağın kullanılması ile ilgili kanun vardır. Bu bayrak evin içinde değil evin dışında ve yola bakan tarafı olarak Asılmaldır. Eğer başka bayrakların arasında asılacak ise diğerlerinden daha üse gelecek şekilde üste asılmaldır. Malezya bayrağı hayla ülkenin 13 bölgesinde 3 Federal eyaletinde dalgalanmaktadır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir