Masumiyet Müzesi Nedir? nasıl kuruldu?

Masumiyet Müzesi Nedir? nasıl kuruldu?

 Masumiyet Müzesi'nin  Nedir

Masumiyet Müzesi’nin Nedir

Masumiyet  müzesi Orhan Pamuğun yazdığı bir roman ve açtığı bir müzedir. Roman 2008 yılında yayınlandıktan sonra Müze 27 nisan 2012 yılında kapılarını ziyaretçilerine açtı. Masumiyet Müzesi aslında 1950’lerde İstanbul da başlayan 2000’lere kadar devam eden bir Aşk hikayesinin müzesidir. Ancak sadece bir roman müzesi olarak tanımlamamak gerekir müzeyi. Ayrıca bir günlük yaşam eşyaları sergilendiği bir İstanbul müzesidir.

Masumiyet Müzesi’nde sergilenen objeler neye göre toplandı?

Masumiyet müzesi 8 bine yakın günlük kullanım eşyaları bünyesinde barındırıyor. Aslında müzeye bakıldığı zaman müzede 83 tane sergileme kabini olduğu görülür. görülen 83 sergi kutusu Masumiyet Müzesi romanın 83 bölümüne karşı gelir. Roman bölümleriyle aynı sayıyı ve aynı ismi taşıyorlar. Her kutu romanı temsil eden günlük yaşam eşyalarının enselasyonların dan oluşur. Müzedeki objeler çok farklı ortamlardan toplanmıştır. Öncelikle Orhan Pamuğun kendi koleksiyonundan, aile yadigarı yada yıllar boyunca topladığı eşyalardır. Daha sonra müzenin kurulum aşamasındaki bu bi 15 yıl geriye gitmek demektir. Fakat ağırlıklı olarak 2008 ve 2012 yılı arasında Orhan Pamuğun başını çektiği bir ekiple birlikte bütün İstanbul’da arayıp bulduğu objeler sergide yayınlanmıştır. Tabi kide en önemlisi Orhan Pamuğun tasarısına göre romanın anlatımına göre objeler toplanmıştır.

Masumiyet Müzesi’ni ziyaret edenleri nasıl bir müze deneyimi bekliyor?

Masumiyet Müzesi'ni ziyaret edenleri nasıl bir müze deneyimi bekliyor

Masumiyet Müzesi’ni ziyaret edenleri nasıl bir müze deneyimi bekliyor

Dünyada Tek örnek Müze olduğu söylenebilir. Masumiyet müzesi başka hiç bir müzeye benzemiyor. Ne bir yazı müzesi, ne bir eşya müzesi, ne bir koleksiyon müzesi sadece öncelikli bir müzedir. Bir romandan yola çıkılarak müze kurulmuştur. Romanı besleyen ve romanı oluşturan bir karakteri müze. Bu yüzden romanı okuyan okuyucular müzeyi ziyaret ettiğinde kendilerini romanın içinde bulabiliyorlar. Romanı okumayan ziyaretçiler için ise masumiyet müzesi İstanbul hayatını anlatan özellikle 1950 ve 1980’re odaklanan bir şehir kültürünü anlatan objeleriyle tamamıyla bir şehir müzesi deneyimini anlatıyor ziyaretçilere.

Masumiyet Müzesi’ni gezmek için romanı okumuş olmak gerekir mi?

Masumiyet Müzesini gezmek için Masumiyet müzesi romanını okumak gerekli değildir. Öncelikle romanı okumamış ziyaretçilere bile hitap edilir. Tabi kide bunu sağlayan ses rehberidir. Ses rehberleri Orhan Pamuk tarafından yapılmıştır. Müze kataloğu olan şeylerin masumiyet adlı kitaptan alıntılarla oluşturulmuştur. Ayrıca Orhan Pamuğun yeni metinleri de müzede bulunmaktadır.

Masumiyet Müzesi’nin ziyaret koşulları neler?

Müze haftanın her günü pazartesi dışında açıktır. Müze sabah 10’dan akşam 6’ya kadar açıktır. Ancak Perşembe günleri gece saat 9 kadar gezmek mümkündür. Öğrenciler için özel bir fiyat uygulaması vardır. Öğrenciler Müzeyi 10 lira ile gezerken normal müşteriler 15 lira ile giriş yaparlar. Bunun dışında masumiyet romanın içinde bulunan bilet ile ücretsiz girilir müzeye. Bunun için romanı yanınızda götürmeniz  gerekir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir