Mayalar Hakkında Tüm Bilgiler

Mayalar Kimdir?

Mayalar Bilindiği kadarıyla kökeni ommetlere dayanan 5’binlere kadar geriye giden bir kültürdür. Ama bazı teorisyenler daha eski tarihlere dayandığını belirtiyor. Ama bilindiği kadarıyla 5’binli yıllara dayanan geçmişleri vardır. Bugün’ki orta amerikada yaşamışlar ve hayla yaşamaktadırlar. İspanyol fethinden sonra çok küçük’de olsa gelenekleirinin bir kısmı Kaybetmişde olsalar dağlık kısımlarında hayla otentik maya hayatı görmek mümkündür. Ama geri kalan kısımlarında özellikle meksika kısmında ne yazık’ki maya uygarlığı silinmiş durumda’dır. Mayalar özellikle astronomik olarak ileri olarak bilinmektedir. Meşhur takvimleri astrolojik sistemleri dolayısıyla özellikle güneş yılını yani 365 gün 6 saat görmeniz mümkün güneş yılını kusursuz bir şekilde hesaplamışlardır.

Çok güzel bir takvime sahiplerdir. Bunlar’da hem evrenin gözlemlerine yani dış gözleme dayanmaktadır. Aynı zamanda insanın manevi anlamda’da dayanmaktadır. Antropolojik bilgilere göre şamanik bir geleneğe sahip olmalarından dolayı zihin ötesi veya bir takım algıları sahipler bazı bilgileri böyle bir şekilde elde etmektedirler. Özellikle zaman ve astronomi ile ilgili yerlere’de uzun bir süre aynı yerde yerleşik kalmalarından dolayı kuşaktan kuşağa aktarılan ciddi bir gökyüzü gözlemleme geleneğidir. Bu her iki bilgi temel kaynağının karışımından maya kültürü ortaya çıkmaktadır.

Maya Takviminin Evreleri Nelerdir?

Maya takviminde 360 günlük tüm döngülere ve 360 günlük ve 260 günlük zonkin döngüleri dışında yaklaşık 20 yıla denk düşen katun dedikleri ve 394 yılına denk düşen baktum dedikleri daha büyük döngüler vardır. Mayalar özellikle katunlar üzerinden çeşitli kehanetlerden bulunmuşlardır ve farklı isimlerle andıkları bu katımlar’da çeşitli manevi veya politik halde olabileceği karşısında kehanetler geliştirmişlerdir. Özellikle 4 Ahov 3 Ahov 2 Ahov gibi bir takım özellikler ve 20 yıllık döngüler gibi insanın manevi olarak ruhsal olarak daha rahat gelişebilecekleri söylemektedir.

395 yıllık baktum döngüleride aslında insanlık tarihinde işte yazının icadından, dinlerin ve peygamberlerin gelişi, çeşitli sosyo kültürel evrimine bir zemin hazırladığı 394 yıllık döngüler ile toplumsal bir takamün gerçekleştiğini söylemektedirler. Mesela bu evrelerde neler olduğuna dair ilginç örneklerden bir tanesi 1223 yılında sözü geçen baktumlar’dan bir tanesi başladı ve bunlardan yaklaşık 70 yıl sonra osmanlı İmparatorluğu kuruldu ve çok ciddi bir şekilde büyümeye ve gelişmeye başladı. 1617’de bu döngü sona erdi. 1617’de ne olduğuna baktığımız’da bir aydınlanma olmaya başladı.

Bilgi konusunda Rönesans arkasında gelen bilimesel aydınlanma ve Osmanlı İmparatorluğu ciddi bir çöküş almaya başladı. 394 yıllık sürecin tam orta noktasında’da önemli dönüşlerin ve atıldığı gibi söylemektedir. Bu orta noktalar’dan bir tanesi 550 551 yılına denk gelmektedir. Bu tarihte dünya’da kültürel anlamda veya manevi anlamda ne olduğuna baktığımız zaman çok ilginç bir şekilde pek çok doğu kültürünün doğu felsefesinin ortaya çıktığını bilmekteyiz. Mesela confucius o dönemde yaşamış.

Maya Takvimi Nedir?

Maya Takvimi

Maya Takvimi

Mava Takvimi aslında tek bir takvim değildir. Birden farklı pek çok farklı takvim kullanmaktadırlar. Çünkü antropolojik ve Arkeolojik bilgilere göre 20’ye yakın takvim sistemleri kullanmaktadırlar. Bunların en önemli olanı bildiğimiz “Güneş Takvimi” Half adını verdikleri 3065 saat yılı bunu binlerce yıl önce hesaplayarak bugün’ki bilim adamlarını bile şaşırtmaktadır. Bunun dışınd ay döngülerini takip etmekte olan bir takvim var. Venüs döngülerini takip eden bir takvim var.

Fakat en önemli takvimlerden bir tanesi zonkking adını verdikleri 260 günlük bireysel anlamda manevi rehberlik ve bireysel kehanetler için bir takvim sistemleri bulunmaktadır. Yaklaşık 5125 yıllık uzun döngü dedikleri bir bulgu var. Buda mayalaların tun adını verdikleri ve yaklaşık 360 günlük bir zaman birimi vardır. Katum dedikleri yaklaşık 20 yıllık 20 tumluk bir birimleri vardır. Yaklaşık 394 yıla denk düşen Vaktum dedikleri bir zaman birimi vardır. Uzun sayım 13 baktum’dan oluşmaktadır ve yaklaşık olarak’da 512 yıl etmektedir.

Mayaların Güneş Takvimi

Mayaların Güneş Takvimi

Bilinen tarihlendiren bir tanesi yaklaşık 16 milyar yıl önce başladığını söylüyor romanya takvimi buda baktığımızda evrenin başlangıcı bingbeng büyük bir patlamaya denk düşmektedir. Maya büyü ile konuştuğumuz zaman takvimin tamamen sonlanmayacığı ve bir döngü bittiği zaman diğer döngü başlayacağını söylemektedir. O yüzden 21 Aralık 2012 diye meşhur bir maya takvimi aslında yeni bir döngü başlayacaktır.

Her döngü bittiğinde yeni bir döngü başladığında bunun önemli arınmalara toplumsal anlamda çok büyük değişikliklere ve arınmalara yol açacağını söylüyorlar. 21 Aralık 2012 tarihi Arkeolokların verdiği bir tarihtir. Mayalar son tarihin bu olduğuna hem fikir değillerdir. Onlar son tarihin bilgisini kaybettiklerini söylemektedir. Özellikle ispanyonlar geldikten sonra dolayısıyla 21 aralık 2011 tarihe net bir şekilde odaklanmanın gereksiz olduğu ve özellikle bunun bir korku nesnesi olmamasını söylüyor. Fakat bu büyük dönüşüm her an gelebileceğini söylemektedir. Her yılda gelebilir ve ne kadar erken olursa o kadar iyi olacağını söylemektedir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir