Mekanik Enerji Nedir?

Mekanik Enerji Nedir?

Mekanik Enerji nedir

Mekanik Enerji nedir

Enerji; fizik tarafından incelenmekte olan başlı başına bir konudur. Bütün insanlığın yaşamının devamı için büyük bir önem taşımaktadır. Enerji tüm canlılar için yaşam ve gelecek anlamını taşımaktadır. Enerji bu kadar önemli bir kavram iken günümüzdeki enerji kaynaklarını görmemek mümkün değildir. İnsanların kullandığı en önemli enerji kaynaklarından birisi de mekanik enerji olarak bilinmektedir.

Peki; mekanik enerji nedir? En basit hali ile ele alındığı zaman; var olmakta olan bir cisim veya mekanik sistem içinde bulunmakta olan bütün birleşenlerin hareketleri ve konumları karşısında değişme özelliğine sahip olan, potansiyel ve kinetik enerji bütününe verilen addır.

Fizik son derece geniş çaplı bir bilimdir. Çok geniş bir alana yayıldığı bilinmektedir. Bu bilim dalı ele alındığında bir sürü yasanın da bulunduğu görülecektir. Enerjinin korunumu yasası bu yasalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Enerjinin korunumu yasası; olası bir madde, sabit bir kuvvetin etkisi altına girerse, maddenin kendi içinde bulunduğu mekanik enerji de sabit duruma gelir. Örneğin; yerçekimi. Yerçekimi; sabit bir kuvvettir. Maddeler yerçekiminin kuvvetine maruz kalırlar ve bu kuvvetin sabit olması nedeniyle maddenin içinde bulunan mekanik enerjinin de sabit olduğu gözlemlenmiştir.

Eğer bir madde; yerçekimi yönüne değil de  zıt yönde hareket eğilimi gösterir ise madde sahip olduğu enerjinin potansiyelini de arttırmış olur. Maddenin hızının değişmesi ile kinetik enerji de artış gösterir.

Mekanik enerji hangi durumlarda sabit kalır;

  • Esnek iki madde birbirine çarptığı zaman mekanik enerji değişmez
  • İki sert madde birbirine çarptığı zaman enerji sabit kalmaz aynı zamanda enerjinin bir kısmı kaybolur

İki sert maddenin birbirine çarpmasından sonra kaybolan enerji aslında ısı enerjisine dönmektedir. Bu sayede mekanik enerji ve ısı arasındaki ilişkinin gerçekliği ortaya konulmuş olur.

Mekanik enerji günümüzde aktif olarak kullanılmakta olan enerji kaynaklarından birisidir. Sanayi alanında sıklıkla kullanıldığı gözlemlenmektedir. Sahip olunan mekanik enerji elektrik motorolarını dahi çalıştırabilecek güçtedir. Tüm sanayi sistemleri içinde mekanik enerjiye yer verildiği gözlemlenmektedir. Eğer daha üst seviyelerde üretim yapılmaya başlanırsa ileri zamanlarda mekanik enerjinin vazgeçilmez bir enerji kaynağı olması kaçınılmaz olacaktır.

Örnek vermek gerekirse otomobiller benzin ve gazı mekanik enerjiye dönüştürmede kullanılan yegane örnekler arasındadır. Aracın iç aksamı gazı enerjiye dönüştürdüğü için araçların hareket ettiği gözlemlenmiştir.

Mekanik enerji insan hayatının olmazsa olmazları arasında yerini almıştır. Özellikle sanayi için en önemli enerjilerden birisidir. Zaman içinde çok daha ileri noktalarda olması beklenmektedir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir