Mersis No Öğrenme

Mersis No Öğrenme

 

mersis-no-ogrenme

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin kısaltılmışıdır. Sisteme dahil olan tüzel kişiliklere ait bilgiler vergi numaralarıyla birlikte sistemde yer almaktadır. Kamu kurumları bu kişilerle ilgili bilgileri tek bir noktadan alabilmektedir. Yüksek Planlama Kurulu tarafından 2006’da Resmi Gazete’de yayınlanarak çevrim içi faaliyetine başlamıştır. Böylece Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi kurulmuş, Bilgi Toplumu Stratejisi hayata geçirilmiştir. Mersis’te gerçek ve tüzel kişilere ait kayıtlı şu bilgiler yer almaktadır. Şirket türü, unvan, adres, faaliyet durumu, ticaret sicil numarası, vergi dairesi, vergi numarası, şirket ve amaç konusu, TC Kimlik No, ad soyadı, sermaye ve noter bilgisi, vakıf ve iletişim bilgileri bunlardan bazılarıdır.

Mersis Sistemi, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. İnternette yer alan birçok sorgulama sayfasından Mersis No sorgulatıla bilir ve öğrenilebilir. Kamu kurumları Mersis sisteminden gerçek ve tüzel kişilerin çeşitli özel ve ticari bilgilerine ulaşabilmekte aynı zamanda sistemde şu işlemler de yapılabilmektedir. Yeni şirket kurulumu, şirket birleştirme, iflas başvuruları, unvan değişikliği, bilgi güncelleme, bildirimler, lisans ve mali teşvik/destek başvuruları, vergi ödemeleri, SGK kayıtları. Şirketler, ticari yaşamlarını devam ettirebilmek amacıyla çeşitli kamu kurumlarından teşvik, tescil, patent, lisans ve izin almak için sisteme girebilmektedir. Her iki taraf için de faydalı bir sistemdir.

Türkiye’nin tüm ticaret sicil müdürlüklerinde uygulanan Mersis, ilk kez 2011’de Mersin’de uygulanmaya başlanmıştır. Kendi şehrinizin ticaret odasının internet sayfasına girip kullanıcı adı ve şifrenizi girerek Mersis No sorgulayabilirsiniz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın web sitesinde de Mersis No öğrenme bölümünden ilgili bilgileri girip numarayı öğrenebilirsiniz. Portal üzerinden firma sorgulama ve ticaret sicil işlemlerine başvuru için Mersis sorgulaması yapabilirsiniz.

Öncelikle web sitesine üye olmanız ve kayıt işleminden sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile portala girmeniz gerekmektedir. Turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet hesabınızdan da Mersis No öğrenebilirsiniz. Ticari belge işlemleri, fatura, fiş ve ilgili tüm işlemlerinizde bu numaraya ihtiyacınız olacaktır. Mersis ile ilgili bilgi almak ve Mersis numarası sorgulamak için ayrıca 444 84 82 telefon numarasından da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir