Midemde Sertlik Var Nedenleri Nelerdir?

Midemde Sertlik Var Nedenleri Nelerdir?

Midemde Sertlik Var Nedenleri Nelerdir

Midemde Sertlik Var Nedenleri Nelerdir

Farklı sorunlar yaşadığımız zamanlar endişelenir ve hemen araştırmaya başlarız. Ancak bazı sorunlar artık sıklıkla görüldüğü zaman pek önemsemeyiz. Özellikle midemiz ile sorunlar ciddi başka hastalıklarında habercisi olabilir.

Midede sertlik hissi özellikle ne zaman olduğu ve ne şekilde bir refleks olduğu konusu önemli olduğu bir durumdur. Takip edilmesi gereken bu durum özellikle midede aç ya da tokken mi gerçekleştiğine de bakılması gerekir. Özellikle açken mide kasları kendilerini kasacakları için bu tip sertlikler ile karşılaşılması da gayet doğaldır. Özel ve farklı yöntemler ile muayene sonrasında da durumun ne ile alakalı olduğu belirlenebilir. Ancak geçmeyen, diyaframa inen ve nefes almayı zorlaştıran bir kramp hali var ise kesinlikle bir sağlık kurumuna gitmenizde yarar vardır.

Midede sertlik olmasının farklı nedenleri bulunmaktadır. Yenile içilen bir besin ya da farklı sindirim sorunları bu tip belirtiler verebilir. Üşütme, hazımsızlık besin veya gıda zehirlenmeleri, ishal gibi sağlık sorunları gerçek anlamda midede sertlik oluşturabilecek olan sıkıntılı durumlardır. Tam olarak midedeki sertliğin nedeni bilinemiyorsa yan belirtilerde doktor tarafından sorulacaktır.

Midede ki sertlik ile birlikte kusma isteği, ishal durumu, ateş ya da baş dönmesi gibi sorunların birlikte ya da tekil olarak olması hastalığın nedeninin de ortaya konulmasında etkindir. Özellikle ateş, kusma ya da baş ağrısı gibi sorunlar midedeki sertlik ile birlikte görülüyorsa bir gıda zehirlenmesi de şüphelenilen konuların başında gelmektedir.

İç organlar, sindirim sistemi sorunları ve daha birçok neden midede sertlik sebebi olabilir. Dalak veya karaciğer sorunları bazen midede sertliğe neden olurken, bağırsak düğümlenmesi ya da sistemin düzenli çalışmaması da aynı şekilde sorun yaratabilir. Etkili bir şekilde muayene edilmeden ve gerekli tahliller yapılmadan kesinlikle bir müdahale yapılmamalıdır. Bu tip durumlarda gz önünde bulundurularak uzun süren ve şiddeti azalamayan mide sertlikleri ve ağrılarında doktor desteği alınması gerekmektedir.

Sertlik bazen hazımsızlık, gıda intoleransı ve benzer nedenler ile de gerçekleşebilir. Bu tip durumlarda alerjik olunan ya da bedenin kabul etmediği besinler besin listeleri yapılarak çözümlenebilirler. Aksi takdirde hekim desteği şarttır.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir