Mideye Bastırınca Ağrı Neden Olur?

Mideye Bastırınca Ağrı Neden Olur?

Mideye Bastırınca Ağrı

Mideye Bastırınca Ağrı

Farklı nedenlerden dolayı yaşanan farklı sağlık sorunları ilk anda bizleri telaşlandırır. Özellikle sindirim sistemimiz ile alakalı sorunlar ani ve can sıkıcı şekilde olabilir. Ani olarak başlayan sıkıntılar genellikle ciddi hastalıklarında habercisi olabilir. Ancak bu tip sorunlarda telaşlanmadan serinkanlı olarak sağlıklı düşünmek en iyisidir.

Mideye baskı yaptığınızda bazen ağrı oluşabilir. Bunun birçok nedeni olabileceğini öncelikle bilmeniz gerekiyor. Özellikle yenilen içilenler ile alakalı olarak başa gösterebilecek olan bu sorun dikkatli takip edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Mideye basıldığında ciddi bir sancı var ve nefesinizi kesecek derece şiddetli oluyorsa durumu biraz daha önemsemek yerinde olacaktır.

Farklı besinlere olan intolerans nedeni ile midede gaz sıkışması olması genellikle en sık rastlanan sonuçlardandır. Bunun yanı sıra, eskiye dayalı mide sorunlarınız var ise ve şiddetli ağrı yaşıyorsanız hemen bir uzman desteği almanız gerekiyor olabilir.

Mideye bastırınca ağrı olması özellikle mide fıtığının da görüle en belirgin belirtilerindendir. Bu tip bir sorun yaşamanız durumunda sırt üstü yatarak etkin bir şekilde kısa nefesler alıp vererek sancının azalmasını bekleyin. Başınızın altına çok yüksek olmayacak şekilde bir yastık koyabilirsiniz. Yarım saat bu şekilde sakin olarak yattığınız halde halen bastığınızda ağrı varsa bir acil servise gitmenizde yarar vardır.

Birçok insan ciddi üşüttüğü içinde mide sorunları yaşayabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi üşüdüğünüzde veya sorun yaşadığınızda uzanarak ayaklarınızın altına sıcak su termoforu koyabilirsiniz. Bu şekilde kan dolaşımı daha rahatlayacağından etkin bir rahatlama zaman içinde yaşayabilirsiniz.

Mideye sadece bastırdığınızda ağrı yaşıyorsanız bir müddet hareketsiz kalın. Mideniz ile ilgili gastrit ya da ülser sorunu yaşıyorsanız hemen gereken ilaçlarınızı kullanmalısınız. Bastırmadığınız halde de mide ağrısı artarak devam ederse o zaman kesinlikle bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Normal süreç içerisinde karın ağrısı genele yayılan bir ağrı ise farklı belirtilerinde dikkate alınması gerekir. Tek başına mide ağrısı çok fazla kötü bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Kusma, ishal, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi veya ateş gibi diğer belirtilerinde ağrı ile birlikte seyretmesi durumunda uzman doktorlardan acil destek alınması gerekecektir.

Etiketler: , , , ,

Comments: 2

  1. Vefa Ocak 17, 2016 at 3:51 am Reply

    Slm midemin ūstüne elimi basinca hafif ağrıma hissi oluyor ve elimi bastįrarak hızlı bir sekilde safra kesesine yani sağ tarafa doğru ovalayarak yavaş yavaş çekince sanki içimde bir su taorbası varmış gibi lokur lokur diye ses geliyor ve yemeğe oturduğumda doyana kadar yiyemiyorum midem bulanmaya başlıyor ve yemeyi bırakıyorum safra kesesiylen bir alskası ola bilirmi acaba bilginizi arz ederim teşekkürler

  2. yavuz Haziran 21, 2016 at 8:58 am Reply

    safra kesende büyüme olması çok yüksek bir ihtimal renkli tomografi ile bariz bir şekilde görülebilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir