Nefes Alırken Karnın Şişmesi Nedenleri

Nefes Alırken Karnın Şişmesi Nedenleri

Normal ve sıhhatli olduğumuz zaman genellikle sağlığımızı önemsemeyiz. Etkin bir şekilde beslenme, sağlık konuları ve egzersizleri ihmal ederiz. Ancak belirtiler ila başlayan sağlık sorunları nedeni ile sürekli olarak araştırmalar yapmaya ve tanıdıklardan destek almaya çalışırız. Özellikle bedenimizde farklılıklar hissettiğimizde hemen hastalandım mı? Neyim var? Diye ciddi bir sürece gireriz. Bu tip durumlarda serinkanlı olarak kendinizi ve beninizi dinlemelisiniz. Size verdiği sinyalleri iyi araştırmalı ve etkin şekilde değerlendirmelisiniz. Bu tip veriler doktora gittiğinizde de işinize yarayacaktır.

Özellikle nefes alırken karnın şişmesi sık görülen ve oldukça doğal bir durumdur. Aslında aldığınız nefeste göğsün şişip inmesi yanlış alınan bir nefesin habercisi iken karnın şişip inmesi doğru bir nefes akışının göstergesidir.

Bazen soğuk algınlıklarında, ağrı ve sancılarında olduğu durumlarda bedenin verdiği bu tip tepkiler, olağan olarak görülse de yine de içinizin rahat etmesi için doktora başvurabilirsiniz. Etkin şekilde bir soğuk algınlığı tedavi sürecini de beraberinde getirecektir. Bu ve benzer durumlarda antibiyotik tedavisi ile üst solunum yollarının gözetime alınması gerekebilir.

Sağlıklı bir nefes aldığınızda normal olarak karnın yani diyaframın şişmesi aslında doğru olan bir durumdur. Ancak birçoğumuzun yaptığı en büyük nefes alma hatası ise alınan nefesin direk ciğerlere alınmasıdır. Bu nedenlerden dolayı etkin bir sonuç alabilmek adına nefes alırken karnınıza doğru burundan alınan nefes en doğru şekildir.

Kanın daha iyi temizlenmesini, sinirlerin gevşemesini ve bedenin huzurlu bir moda geçebilmesi için etkin şekilde burundan karna doğru olanın nefesin ağızdan verilmesi, nefes içerde iken oksijenin görevini tam olarak yapması sağlanmış olacaktır. Özellikle beyin ve diğer organlara kan dolaşımı da hızlanacağı içi bu şekilde daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Nefes alırken karnın şişmesi diyaframın gerilmesi ve etkin şekilde hava ile dolması anlamına gelmektedir. Bu süreci hızlandırmak ya da yavaşlatmak kişinin kendi elinde olan bir durumdur. Sağlık açısından oksijenin beden daha fazla alınmasını sağlayan bu nefes alış tekniği birçok meditasyon işleminde de sizlere yardımcı olacak en büyük tekniklerin başında gelecektir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir