Öfke Türleri Nelerdir?

Öfke Türleri Nelerdir?

Öfke Türleri Nelerdir

Öfke Türleri Nelerdir

Öfke sıklıkla fiziksel, psikolojik ve duygusal insanın kendini anlatma yoludur. Öfke insan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ama öfke bazı insanların kendini anlatma durumuna gelmiş bir durum olmuştur. Genellikle öfke kontrol edilmediği sürece insan kendisini ve çevresini olumsuz şekilde etkiler. Ama öfkeyi kontrol etmek bazen insanın elinde olmaz. Onun için insan çok sevdiğini bile kırabilir.

Öfke Türleri :

Pasif öfke: Pasif öfkeye sahip insanlar kendilerini doğrudan ifade edemezler, tam tersine kendilerini dolaylı yollardan ifade etmeye çalışırlar. pasif öfkeye sahip kişiler duygularını karşı tarafı değişik tepkiler ile iletebilirler. Çünkü pasif öfke öfkeli hareketlerden yanı sıra çeşitli saldırganlıklar da ortaya çıkarabilmektedir. Bu tür problemi olan kişiler genellikle insanları görmezden gelmektedirler ve insanlar ile göz teması kurmaktan uzak durmalarının yanısıra gülümsemeden ve kişiler ile birebir samimi ilişki kurmaktan uzak durmaktadırlar. Pasif öfke insanların sosyalleşmesine ve sosyal etkinliklere katılmasına engel olmaktadır. Bu tür problem yaşamaya başlayan kişilerde ilk belirtiler arkadaş çevresinden uzaklaşma ve genel hareketlerde değişiklikler görülebilmektedir.

Agresif Öfke: Agresif öfke aniden ortaya çıkar ve genellikle olumsuz duyguların bir anda patlaması ile kendini gösterir. Bu türde öfke çok sert ve aşırı bir derecede olabilmektedir. Bu tarz öfekeye sahip bireyler karşılarındaki kişiler ile ani bir şekilde tartışabilir ve çok farklı tepkiler gösterebilirler. Bu tepkilere örnek olarak bağırma, fiziksel şiddet gibi. Karşılarındaki insanları sözlü taciz veya çeşitli bedensel hareketler ile tartaklama veya darp etme eğilimleri çok yüksektir. . Bu durum öfke tiplerinden insanlarda en çok görünen ve en tehlikeli olanıdır. Herhangi bir olumsuzluk durumunda işaret parmakları ile karşılarındaki kişileri sert bir şekilde uyararak, aşırı agresif jest ve mimikler sergileyebilmektedirler.

Atılgan Öfke: Bu tür bir öfke çeşidine sahip birayler kendilerine aşırı derecede güvenirler.bu tür öfkeye sahip bireyler iletişimde sorumluluk taşımaktadırlar ve saldırganlık sözlü taciz gibi olumsuz hareket sergilemezler. Bu nedenle, atılgan öfkeli kişiler ile doğru bir şekilde iletişim kurulduğu zaman herhangi bir olumsuzluk yaşatmazlar, aksine aşırı derecede atılgan ve iyimser bir hal almaya başlarlar.Bu tür insanlar diğer kişilere karşı herhangi bir kin veya nefret gütmezler. Yaşanılan problemi çok kısa bir sürede unutma gibi bir özellikleri bulunmaktadır.

Misilleme Öfke: Adından da anlaşılacağı gibi,  bu tür öfke alıcının algılamada yanlışları nedeniyle ortaya çıkar.Bu durum da yanlış algılamaya neden olan kişinin aleyhine intikam ve agresifliğe neden olmaktadır. bu tür öfkeye sahip kişiler çok agresif, kendilerine ve hatta karşısındaki kişilere zarar verebilme niteliğine gelebilmektedir. Öfke, bu tür kişilerin kendi vücuduna yaralar yoluyla kendilerine zarar vermektedirler. Kendine zarar vermekte tek niyeti ise açlık gibi diğer yollarla kendini cezalandırmaya çalışır. Uzun süreli ve aşırı suçluluk duyguları olması nedeniyle öfke arkasındaki ana nedeni budur.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir