Orff Yöntemi Nedir?

Orff Yöntemi Nedir?

Orff Yöntemi Nedir?

Orff Yöntemi Nedir?

Çocukların eğitiminde büyük öneme sahip olan müzik eğitimi çocukların hem ruhsal dünyalarını geliştirmelerde hem de beyin aktivitelerini hızlandırarak zekalarını arttırmada etkili rol oynamaktadır. Küçük yaşlarda başlayan müzik eğitimi, müzik kulağının gelişmesi adına önem taşımaktadır. Çünkü müziğin temelinde ritim yer almaktadır. Çocuklara ritm temeli üzerine kurulu bir düzende eğitim vermeyi amaçlayan yöntem, Orff yöntemi nedir? Orff yöntemi çocuklara müziği sevdirmek ve öğretmek için verilen ritim esasına dayalı bir eğitim yöntemidir. Müzikte, ritm duygusu öğrenilmeden müzik eğitiminin oluşturulması mümkün görülmemektedir bu sebeple “Orff” adı verilen bu teknik sayesinde çocuğun alışık olduğu nesneler kullanılarak doğal yollarla çocuklarda ritim kulağı oluşturulmaktadır.

  • Orff Yöntemi Nasıl Uygulanır? Ritimleri çocuğun kavraması için sesler ve jestler vurgulanır. Orff yönteminde en önemli enstrüman doğal insan sesidir. Orff yönteminde davullar önem taşımaktadır. Doğaçlamalar yapılarak ostinato denilen ve ritmik olarak tekrarlamayı içeren ritim öğretimini içermektedir. Çocuğun alışkın olduğu temel eşyalar kullanılarak doğal bir yolla çocuğun müzik öğrenimi amaçlanır. Bu yöntem Alman bestekar ve eğitim insanı Carl Orff tarafından geliştirilmiş bir metottur. Bu metodun alt yapısını oluşturan en temel ögeler; dans, konuşma, müzik, dil, hareket ve beden birlikteliğidir. Tüm bu ögeler kullanılıp Orff yöntemi uygulandığında çocuğun müzik zekasında ilerleme sağlanır. Orff yöntemi sadece müzik eğitimine değil aynı zamanda çocuğun çalışma disiplini edinmesine, grupta sorumluluk alıp yerine getirmesine, grup çalışmasına, dikkat becerileri geliştirmesine olanak sağlar. Doğaçlamalar bu eğitim metodunun alt yapısını oluşturan temel yöntem olarak kullanılmaktadır. Çocuğun kendi kendine araştırıp keşfederek, canlandırarak, hayal ederek kendini ifade etmesi sağlanır. Orff yönteminde amaç sadece müzik eğitimi değil, aynı zamanda insan yetiştirmektir.
  • Carl Orff Kimdir? Carmina Burana isimli oratoryosu ile tanınan Alman bestekar Carl Orff (1895-1982) aynı zamanda müzik eğitimcisidir. Aynı zamanda müziğe Orff metodunu kazandıran şahsiyettir.
  • Orff Yönteminde Kullanılan Çalgılar Nelerdir? Orff metodunun diğer müzik eğitimlerinden farklı teknikler içermesi sebebiyle kullanılan çalgılar da farklılık göstermektedir. Kullanılan enstrümanlar sayesinde müzik daha da eğlenceli hale getirilmektedir. Çocuklar bu sayede müziği hem daha çok sevmekte hem de eğlenirken öğrenmektedir. Bu enstrümanların başında çelik üçgenler, ritim oluşturmayı sağlayan ritim çubukları, timpani, gong, ksilofon, metalofon, bango, marakas, kastanyet, tef ve çeşitli büyüklüklerdeki davullar gelmektedir. Ülkemizde de çocuklara müziği sevdirmek için Orff yönteminin teknikleri kullanılabilir. Bu sayede çocuklar müzik eğitimlerini eğlenerek ve kendilerini başka yönlerden de geliştirerek öğrenmiş olurlar. Bu yöntemde uygulama kısmına yönelik çocuklara basit malzemelerle müzik aletleri yaptırılabilir. Mesela tuvalet kağıdının karton rulosu kullanılarak ve boncuklar yardımıyla bir ritim aleti oluşturulabilir. Çocukların bu sayede müziğin içine dahil olması ve kalıcı öğrenmelerinin gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir