Oruç Tutarken Susamamak İçin Neler Yapabiliriz?

Oruç Tutarken Susamamak İçin Neler Yapabiliriz?

Yaz aylarında artan sıcaklıklar nedeniyle insanlar daha fazla su ihtiyacı duyar. Ramazanın’da gelmesiyle birlikte susama hissinizde artmakta. Susuzluğumuzu gidermek için ne yapmalıyız? püf noktaları ile sizlere açıklayacağız. Örnek vermek gerekirse: Oruç tutan kişiler susamak için sahurda çok tuzlu, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmalı. Bunlar nelerdir?

  • Tuzlu Besinler: Turşu, Salamura, zeytin veya tuz miktarı yüksek olan veya katkı maddesi’de yüksek olan gıdalar. Bunlar yüksek miktarda tuz içerdiği için gün içerisinde bizleri su satacaktır. Tabi’ki oruç tuttuğumuz için su içemiyoruz.  O yüzden gün içerisinde baş ağrıları veya olumsuz sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden bizleri olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Yağlı Besinler: Sahurda kızarmış besinler’den şerbetli, hamurlu besinler tüketilmemeli. Yine aşırı şeker besinler tüketilmemeli. Susamaya yakınlaştırabilir. Bu yüzden sahurda çok tuzlu, çok yağlı ve çok şekerli besinler’den kaçınılmak bizleri rahat hissettirecektir. Sahurda Mutlaka 4-5 bardak su içilmelidir. Gün içerisinde havalar çok sıcak olduğu için susamamız’da daha mümkün olabilmektedir. Bu yüzden çok sıcak olan saatler’de gün ışığı direkt geldiğinde vücudu olumsuz etkiler. Öğle saatler’de mümkünse çok dışarı çıkmamaya özen göstermeliyiz. Ve buda sizlerin susam anızı engeller. Daha Sabah serinliğinde, Akşam serinliğinde yürüyüş yapmak, Dışarıda’ki işlerimizi halletmek susama hissi açısından’da Daha çok fayda sağlar. Eğer gün içerisinde dışarı çıkmamız gerekiyorsa Sabah serinliği ile dışarı çıkmak gerekir. Spor yada yürüyüş yapmak iftardan sonra 1-2 saat sonra çıkabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir