Oyumu Nerede Kullanacağım

Oyumu Nerede Kullanacağım

Oyumu nerede kullanacağım düşüncesi yapılan seçimlerde oy kullanma yetkisi olan bütün vatandaşlar tarafından merak konusu olmaktadır. 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçimlerde oy kullanma hakkını elde ederek Türk vatandaşı olarak nerede olursa olsun iradesi dahilinde oyunu kullanmaktadır. Bu konuda yapılan düzenlemeler yüksek seçim kurulu tarafından yapılarak vatandaşların resmi olarak kayıtlı oldukları adreslere en yakın olan okul benzeri resmi kurumlarda sandıklar kullanılarak oy kullanmaları sağlanmaktadır. Devlet yönetimi tarafından demokratik yönetim gereği olarak halkın oyu ile seçilecek olan yetkililerin seçimi yapılmak üzere genel ve yerel seçimler düzenlenmektedir. Bu seçimlerde oy kullanmak herkesin hakkı olduğu kadar aynı zamanda görevidir. Çünkü çoğunluğun oyunu alan yönetici kadrosunun oluşturulmasında her bir oy önem kazanmaktadır. Oyunu kullanmayanların eksiklikleri istemedikleri yönetim şeklinden veya idareciliğinden memnun olmadıkları kişiler için artı oy olacaktır. Oyumu nerede kullanacağım oyumu hangi salonda kullanacağım gibi soruların vatandaşlar için sorun olmaması en kolay şekilde öğrenebilmeleri için internet üzerinden sorgulama sayfaları oluşturulmaktadır. Ysk.gov.tr adresinden giriş yapılarak tc kimlik numarası nüfusa kayıtlı olduğu sıra no bilgileri girilerek kolaylıkla salon ve sandık numarası hakkında detaylı bilgiler alınmaktadır.

Bu belirleme işleminin ardından elinize ulaşan seçmen kartı ile gerekli noktalardan oy kullanma işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlemlerin başlangıcında vatandaşların uyması gereken kurallar çerçevesinde herkesin sabit yaşam alanlarını ve bölgelerini adres bilgisi olarak nüfus müdürlüklerine gerekli bilgilerin girişini sağlayarak resmi kayıt oluşturmaları gerekmektedir. Oluşturulan bu bilgiler yüksek seçim kurulu tarafından kesin bilgi olarak değerlendirmeye alınarak her sandığa eşit miktarda dağılım oluşturabilmek için öncelikle sandık kapasitesinde o bölgede yaşayan kişilerin sayısı belirlenmektedir. Belirlenen sandık sayıları seçmenlerin en kolay ulaşabileceği şekilde genel olarak okullar kullanılarak sabit noktalara yerleştirilir. Bu yerleştirme işleminin sonrasında sandık görevlileri belirlenmektedir. Bütün bu işlemlerin yapılabilmesi için mahalle muhtarlıklarında sorumlu olduğu mahallenin listesi net bir şekilde bulunması gerekmektedir. Mahalle muhtarım kim seçmen listesine nereden bakabilirim sandık numaram kaç gibi sorular mahalle muhtarı öğrenilerek muhtarlığın bulunduğu noktada sandık numarası öğrenilmektedir. Yüksek seçim kurulu tarafından oyumu nerede kullanacağım sorusuna en net cevaplar oluşturulan seçmen listesinde belirtilmektedir. Seçmen listeleri muhtarlıklara ulaştığında muhtarlar seçmen kartlarını oluşturarak şahısların adreslerine göndermektedirler. Adresine seçmen kartı ulaşmayanlar oyumu nerede kullanacağım seçmen kartımı nereden alabilirim seçim sandık numarası sorgulama işlemlerini internet aracılığı ile yüksek seçim kurulunu resmi web sitesi aracılığı ile öğrenme şansına sahiptirler.

İnternet bağlantısı olmayanlar mahalle muhtarlarının iletişim bilgilerini kullanarak telefon numaraları aranmak suretiyle gerekli bilgileri alabilirler sorularına cevap alabilirler. Telefonla ulaşılmadığı takdirde mahalle muhtarının bulunduğu muhtarlık merkezine giderek seçmen listeleri üzerinden öncelikle sokak bilgileri takip edilir. Sonrasında isimden seçmen numarası sorgulama yaparak liste üzerinde harf sırasına göre belirlenmiş isim listeleri takip edilerek oyumu nerede kullanacağım sorusuna cevap bulabilirsiniz. Oy kullanmama cezası hakkında bilgi almak için yüksek seçim kurulu ile iletişim kurularak bilgi alınabilir. Muhtarlık merkezine sandık numarası öğrenme veya seçmen kartım nerede sorularına cevap bulmak için muhtarlıkta düzenlenmiş olan seçmen kartı alınarak veya bizzat muhtarla görüşerek sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Günümüzde bilişim teknolojilerinin sürekli gelişmesi internet kullanımının sürekli yaygınlaşması internet sitesi kullanımının resmi kurum ve kuruluşlar tarafından birbiri ile bağlantılı olarak kullanılması sayesinde bu kurumların web sitesi ziyaretleri de kolaylaşmaktadır. Bu nedenle önceden muhtarlıklar üzerinden yapılan belgeler yaygın internet sayesinde herkes tarafından en kolay ulaşılabilir şekilde düzenlenmektedir. Bilgisayarı olmayan şahıslar mobil cihazlarından yüksek seçim kurulunun sayfalarına girerek online olarak oluşturulan seçmen listelerine YSK seçmen sorgulama sayfalarına giriş yaparak gerekli bilgileri almanız mümkündür. Mobil cihazlarda kullanılan operatör üzerinden detaylı sorgulamalar yapılarak oyumu nerede kullanacağım seçmen sandık numarası sorgulama gibi işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sayfaların kullanımlarında dikkatli olmanız gereken konu her web sitesi güvenli içerik bulundurmayacağından sık kullanılan hakkında bilgi aldığınız web siteleri kullanılarak sorgulamanın dikkatli yapılması gerekir.

Seçmen olarak oy kullanmak isteyen tüm Türk vatandaşları yurt dışında bulundukları süre de seçim yapılacak olursa oyumu nerede kullanacağım seçmen sandık numaram kaç gibi soruların cevabı YSK sorgulama sayfalarından sandık numaraları ve seçmen bilgileri öğrenilerek konsolosluklarda, hava alanlarında, gümrük kapılarında oluşturulan sandık numaraları kullanılarak yapılacağıdır. YSK’nın sorgulama sayfasından seçmen sandık sorgulama veya oyumu nerede kullanacağım gibi sorularınıza YSK seçmen sorgulama sayfalarına giriş yapılarak öncelikle adres bilgilerinizi resmi olarak taşıyıp taşımadığınızı öğrenmelisiniz. Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinde çalışma izni alan veya oturma izni alan kişiler ile geçici görevle bulunan ve bu görev süreleri konsolosluğa kayıt yaptırmaları gereken süre zarfında gerçekleştiğinde Lefkoşa da bulunan konsolosluğa bizzat giderek nüfus bilgilerini taşımış olmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde oyumu nerede kullanacağım sorusuna yanıt aramak için ysk seçmen sorgulama sayfasına giriş yapıldığında oyunuzun konsolosluklarda acılan sandıklarda kaç numaralı sandıkta oy kullanacağım sorusu da yanıtlanmış olmaktadır. Bunun dışında gümrük kapılarında ve hava alanlarında dış hatlar terminallerinde oluşturulan seçmen sandıklarında misafir seçmen olarak oy kullanımı yapılarak buradaki bilgiler ve YSK veri tabanına girildiğinde oy kullanmış olduğunuz belirlenmektedir. Böylelikle oy kullanmadım ceza ne kadar diye düşünmenize gerek kalmayacaktır. Oyumu nerede kullanacağım diye düşünen tc vatandaşı olan ve oy kullanmak için gerekli şartları sağlayan bütün vatandaşların yararlanabileceği demokratik yönetim de söz sahibi olabileceği bir ortamda bulunmak için ysk seçmen sorgulama sayfasını kullanmaları yeterli olacaktır.

Her seçim öncesi o döneme ait yapılacak olan seçimlere göre hazırlanmış olan seçmen liste bilgileri internet ortamında aylar öncesinden yayınlanarak seçmen sandık sorgulama işlemlerinin yapılmasına imkan sağlamaktadır. Yoğun kullanıma rağmen herhangi bir sıkıntı yaşanmayan YSK seçmen sorgulama sayfası kullandığınız cep telefonları, tabletler ve tüm mobil cihazlar üzerinden play store, apple store gibi uygulamalar kullanılarak kolaylıkla bilgilere ulaşmak mümkündür. Ayrıca bilgisayarlardan arama motorları ile secmen.ysk.gov.tr adresine giriş yaparak seçmen sandık sorgulama sistemi nerede oy kullanacağım sorularına net cevaplar bulabilirsiniz. Ayrıca YSK seçmen sandık sorgulama yapılarak milletvekili seçimleri ne zaman genel seçimler ne zaman YSK nedir? Sorularına cevaplar bulabilirsiniz. Buradan yapılan sorgulamalarda gireceğiniz bilgiler şahsınıza ait nüfus cüzdanınızda kayıtlı olan bilgilerin olması gerekmektedir. Çünkü aranan bilgiler her Türk vatandaşın sahip olduğu tc kimlik numarası ve nüfusa kayıtlı olduğunuz il nüfusa kayıtlı olduğunuz sıra numarası olmaktadır. Oyumu nerede kullanacağım sorusuna yanıt bulabilmek için seçmen sandık sorgulama sistemi kullanılarak seçmen sorgulaması yapabilmeniz için bilgiler doğru olarak girilir sayfanın gerekli bilgileri doğru olarak verebilmesi için 7 haneli olan güvenlik önlemi olarak kullanılan resim doğrulama kodu girilerek gerekli bilgiler alınabilir. Bu bilgiler ışığında öncelikle seçmen sandığının bulunduğu resmi kuruma veya YSK’nın belirleyeceği binaya gidilerek bina girişindeki listelerden sandık numaranız veya seçmen kayıt numaranız kontrol edilerek doğruluğundan emin olduktan sonra nüfus kağıdınız yanınızda olacak şekilde oy kullanmak için sandık başına gidilir. Sandık görevlilerinin yönlendirmesi ile gerekli belgeler alınarak doru bir şekilde oy kullanılmak sureti ile vatandaşlık görevi yerine getirilmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir