Pampa Nedir?

Pampa Nedir?

Pampa Nedir?

Pampa Nedir?

Popüler kültür dilimize birçok kelimeyi kazandırmıştır. Son dönemlerde birbirimize verdiğimiz değeri ve arkadaşlığımızın yakınlık derecesini tanımlamak için çeşitli kısaltmalar kullandığımız kesindir. Örneğin isim kısaltmaları ya da sevimli hayvanların isimlerinin kişilere yüklendiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Bunun yanı sıra yiyecek ve içeceklerin de sıklıkla bu kategoride başarılı bir şekilde kullanıldığını görmeniz mümkündür. Örnek vermek gerekirse kızlar arasında lokumum, kurabiyem gibi benzetmeleri sıklıkla duyuyorum. Dönemden döneme değişen seslenişler vardır bide bunlar her dönem değişir ancak kullanıldığı dönemde can ciğeriz anlamına gelir.

80’li yıllarda badi kelimesinin sıklıkla kullanıldığını görmeniz mümkündür. Bu dönemde Amerikan tarzın kişileri etki altına aldığı ve Hollywood filmlerinin kişiler üzerinde etkili olduğu kesindir. Özellikle erkeklerin kullandığı bu terim enteresan el sıkışma hareketleri ile beraber kişiler arasındaki samimiyetin derecesini göstermek amacıyla kullanılmaktadır.

90’lı yıllarda bro ve çaylak ön plana çıkan iki kelime olmuştur bunlara bir de Türkçe bir kelime ekleyelim denmiş önce kan kardeş ardından da kanka ortaya çıkmıştır. Kan kardeş terimi uzun gelmiş üzerine bir de Amerikan etkisinin devam ettiği gözlemlenince kanka kelimesi tutulmuştur. Bu kelimenin en önemli yanı bu dönemden sonra kızlar içinde kanka sıklıkla kullanılan bir kelime halini almıştır.

20’li yılların ilk etabında kanka devam etmiştir. Ardından ciciş, petito, yavrum gibi sempatik çağrıların yerini 10 sene sonra pampa almıştır. Panpa ya da pampa olarak kullanılan bu terim herkesin ağzına takılmış bir durumdadır. Bu sözcün inci sözlük tarafından ünlenen bir kelimedir. Peki; pampa nedir?

  • Kanka
  • Kardeş
  • Yakın arkadaş
  • Sesleniş
  • Zaman zaman sex partneri
  • Yakın kız arkadaş
  • Yakın erkek arkadaş

Anlamına gelmektedir.

Son dönemin moda olan yakınlık ölçü birimi pampa demek mümkündür. Birçok yerde ünlülerin dahi kullandığı bu sözcük sizi bir yerde gördüğünüz zaman şaşırtmasın zira instagram hashtaglarında dahi yerini almış durumda. Artık birçok fotoğrafın altında; pampamla eğlenceli dakikalar gibi cümleler görmeniz mümkün.

Bunun yanı sıra pampa kelimesini daha yumuşak hale getirmek isteyen bayanlar pampiş gibi bu kelimeyi türetmektedir. Pamperella gibi çeşitli türevler bayanlar arasında yaygındır.

Ünlüler camiasında pampa terimini ilk türeten Hilal Cebeci olmuştur. Hilal cebeci fun gurubuna pampiş demiş ve o günden sonra twitlerinde pampiş kelimesini sıkça kullanarak bu fun gurubunun yayılmasını sağlamıştır.

İnci sözlükte çıkan bu akım giderek büyümüş evirilmiş ve çağın popüler sevgi sözcüklerinden biri haline gelmiştir.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir