Peygamberimiz Zamanında Sahabenin Yeri

Peygamberimiz Zamanında Sahabenin Yeri:

Peygamberimiz zamanında yaşayan, O’nu bir kez bile olsun hayatında gören kişilere sahabe denir. ”Sahabeler hepsi birer yıldızlardır” diye tarif ediyor sevgili Peygamberimiz onları. Onların hayatları örnek alınması gereken birçok güzelliklerle doludur. Hangisine bakarsak bize eşsiz ışığını yansıtır bizi aydınlığa çıkartacak eşsiz güzellikte ibretlik hikayeleri vardır her birinin. Sahabenin yeri çok önemlidir dinimizde. Onlar Peygamberimizin sohbetlerinde birebir bulunmuşlar O’nun her yaptığını konuştuğunu gözlemleyerek kaydetmişler, birçok hadisler yazarak günümüze kadar ulaştırmışlardır. Bizler de onlar sayesinde birçok şeyi öğrenebiliyoruz. Kuran-ı Kerim’ den sonra başvurduğumuz ikinci kaynak sahabeler in yazdığı hadislerdir.Peygamberimiz Zamanında Sahabenin Yeri

En Çok Hadis Rivayet Eden Sahabeler Kimlerdir?

Peygamberimiz zamanında birçok sahabe hadis rivayet etmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. İçlerinde en çok hadis rivayet eden sahabeler arasında Peygamberimizin eşi Hz. Ayşe validemizdir. Hz. Ayşe annemiz Peygamberimizi en çok birebir yakından tanıyan sahabelerdir. 2210 adet hadis rivayet ettiği söylenir. Diğer bir isim Ebu Hureyre’dir. 5374 adet hadis rivayet etmiştir. Abdullah B. Ömer de 2630 adet hadis rivayetiyle bizleri aydınlatır. Enes B. Malik, Abdullah B. Abbas gibi sahabeler de en çok hadis rivayet eden sahabelerdir. Hepsi birbirinden güzel hizmetleriyle tanınmış seçkin insanlardandır.

Sahabenin Hadis Rivayet Etmekteki Amaçları

Sahabeler hadis rivayet ederken tek amaçları İslam dininin nasıl yaşanması gerektiğini bize hadisler yoluyla anlatmaktı. Bunu da örnek insan olan Peygamberimizin yaşantısını , sözlerini aktarmakla bizlere ulaştırmışlardır. Onlar sayesinde birçok detayı öğrenip hayatımızda uygulayabiliyoruz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir