Planör Nedir? Nasıl Kullanılır?

Planör Nedir? Nasıl Kullanılır?

Planör Nedir? Nasıl Kullanılır?

Planör Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnsanoğlu var olduğu günden beri uçan canlılara ve nesnelere karşı ilgisini hep korumuştur ve uçmayı sağlayan icatlar bularak uçma denemeleri yapmaya başlamıştır. Bu çalışmalarını yaparken kuşlardan ilham alan insanoğlu ilk olarak yaptığı uçuş denemelerinde ilkel kanatlar oluşturup oluşturduğu kanatları kollarına takarak uçmaya çalışmıştır. İlerleyen zamanlarda ise daha gelişmiş araçlar olan uçaklar üretilmeye başlanmıştır ve günümüzde uçma deneyimini yaşamak isteyen insanlar tarafından kullanılan planörler icat edilmiştir. Peki, öyleyse uçmayı sağlayan bu planör nedir? Nasıl kullanılır? Planörler sahip oldukları neredeyse kusursuz sayılabilecek aerodinamik yapıdaki sistemleri sayesinde sabit kanatlara sahip bir uçak çeşidi olsalar da uçmak için herhangi bir güç ve güç kaynağına ihtiyaç duymazlar. Günümüzde uçak sistemleri üzerinde gelişmeler sürekli olarak revizyona uğrar ve sürekli olarak araştırma geliştirme çalışmaları yapılır. Ne var ki bu çalışmaların hiçbiri planörler üzerinde uygulanmaz, planörler bu tarz çalışmalardan uzak tutulur. Uçmaya hevesli olan kişiler tarafından kullanılan planör her ne kadar bir tutku ve eğlence aracı olsa da dünya üzerindeki planör kullanımı sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Planör kullanmak başka bir taraftan insanlar için hobi olmuş ve bu amaca da hizmet etmektedir.

• Planörün Çalışma Prensibi Nasıldır: Kendilerine has aerodinamik yapıları sayesinde hareket edip uçmak için motora ihtiyaç duyulmayan planörlerin kokpitleri (oturma yerleri) tek kişilik veya iki kişilik olabilir. Planörde motor düzeneğine ait hiçbir model bulunmamaktadır. Bu nedenle planörlerin kalkışında mutlaka dışardan bir müdahaleye, daha doğrusu bir yardıma ihtiyaç vardır. Dışardan müdahalelerde motorlu uçaklardan ya da vinçlerden yardım alınmakta ve böylelikle kalkış için gerekli olan enerji sağlanmış olmaktadır. Planörlerde uzun şekillerde tasarlanan kanatlar, uçmayı ve hareketi kolaylaştırır. Bu sayede hava akımı daha verimli şekilde kullanılmış olur.
• Planörle Uçuş Nasıl Gerçekleşir: Kalkış için bahsettiğimiz gibi farklı farklı yöntemler kullanılsa da en genel kullanılan ve tercih edilen yöntem motorlu bir uçaktan yardım alınmasıdır. Bu işlem esnasında planör uçağa, uçağın arka tarafından özel düzeneklerle bağlanır. Sonrasında planörün bağlı olduğu motorlu uçak her zamanki kalkışını gerçekleştirir ve bu sayede de motorlu uçak havalanırken planör de havalanmış olur. Bunun ardından havada belirli bir yüksekliğe yani irtifaya ulaşıldığında uçak ile planör arasındaki bağ koparılır. Planör bağlantı koparıldıktan sonra dahi motorsuz olarak uçmaya devam eder. Uçabilmek için de atmosferdeki hava akımlarından yararlanır. Planörün aerodinamik yapısı hava akımlarından yararlanmasını ve havada uçmasını sağladığından bu yapının oldukça iyi ve ayrıntılı olarak tasarlanması ve her ihtimalin göz önünde bulundurulması gerekir. Bu şekilde planörler motorsuz olarak uçabilmekte ve kullanan kişiye muhteşem bir uçuş deneyimi yaşatmaktadır. En gelişmiş manada planörün mucidi kabul edilen şahsiyet, Otto Lilienthal’dır. Bizim tarihimizde de Hezarfen Ahmet Çelebi, planör tarzı uçak icat etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir