Polen Alerjisi Nedir?

Polen Alerjisi Nedir?

Polen Alerjisi Nedir

Polen Alerjisi Nedir

Polen alerjisi sıklıkla duyduğumuz bir terimdir. Polenlerden sıklıkla şikayet eden astım hastaları, yaz aylarında çiçeklerin olduğu yerlerde hayatları kabusa dönüşebilmektedir. Peki Polen nedir, polen alerjisi nedir, pollenallergi nedir, polen alerjisi kimlerde görülür, polen alerjisi tedavisi nedir belirtileri nelerdir gibi soruları kısa metinler içerisinde açıklayalım.

Öncelikle Polen Nedir Buna Bir Göz Atalım

Polen Nedir

Polenler, aynı tür içerisinde bulunan bitkileri dölleyebilmek adına havaya karışan ve rüzgarın gücü ile etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplarda bulunan parçacıklardır. Polen alerjisinde bilinen en önemli durum polen türleri kızılağaç, huş ağacı ve fındık ağacından üretilmesidir. Bu duruma ek olarak bilinen pelin, tüm çimen türleri çayır otları ve meyve bahçeleri polen alerjisinin oluşmasında önemli etkendir. Polen alerjisi, bireylerin belli olan polen türlerinde bulunmakta olan bazı proteinlere alerjik tepki göstermelerinden kaynaklanan durumlardan ibarettir. Polen alerjisi, tıpta mevsimlik alerjik rinit olarak bilinmekteyken halk dilinde ise saman nezlesi olarak bilinmektedir.

Polenler nefes yolu ile solunum yollarımıza bulaşmaktadırlar. Bu duruma ek olarak polenler cilde, gözlere ve saça yerleşmektedirler. Bu durum birçok insan için sorun oluşturmamaktayken bazı bireylerin ise hayatlarını kabusa çevirmeye yetmektedir. Vücut, polenlerde bulunan proteinlere karşı tepki göstermektedirler ve rahatsızlık duymaya, hapşırmaya, burun akıntılarına, gözlerde kaşıntıya neden olmakta, histamin ve diğer iltihap oluşturan maddeleri salgılamaya başlar.

Peki Polen Alerjisi Kimlerde Görülür

Polen alerjisi hastalığı birçok insan üzerinde rahatlıkla görülebilmekte olan bir hastalıktır ve bu hastalığa yakalanan insanların sayısında günler geçtikçe artışlar da olmaktadır.

Polen Nerelerde Bulunur

Polenler özellikle bahar aylarında sık rastlanmaktadır ve polenlere çok çiçek bulunan yerlerde ve yılın belli dönemlerde rastlamak mümkündür. Polenlerin en yaygın dönemleri baharın gelmesi, ağaçlar, yaz sonunda açan çimenler ve pelinler polenlerin en yaygın kaynakları arasında yer almaktadır. Ağaç polenleri kilometrelerce mesafe uzaklığa yayılabilmekteyken çimen ve pelin polenleri sadece birkaç yüz metreye kadar yayılabilmektedir. Huş ağacı polenleri de sabit olan güney-doğu rüzgarları sayesinde Güney Finlandiya’dan Kuzey Norveç Bölgesine kadar ulaşabilmektedir.

Polen alerjisinin yaygınlığı

Bu bilgi ile ilgili yaygın olanı Noverçte 900.000 kişinin değişik alerjik rahatsızlıkları olduğu tahmin edilmektedir.

İsveç’te bulunan yetişkinler arasında yapılan polen alerjisi araştırmasında; 1981 tarihinde %9, 2003 tarihinde %19 civarında bireylerin bu hastalığa yakalanması söz konusudur.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir