Renkler Renklerin Anlamları ve Özellikleri

Renkler Renklerin Anlamları ve Özellikleri

Renkler Renklerin Anlamları ve Özellikleri

Renkler Renklerin Anlamları ve Özellikleri

RENKLER VE RENKLERİN ANLAMLARI RENKLERIN ÖZELLİKLERİ VE RENKLERİN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Bir iş görüşmesine veya bir görüşmeye gittiğinizde giydiğinizin rengini iyi seçin çünkü renkle karşıdaki insana yanlış bir mesaj gönderebilir .örneğin kırmızı bilindiği gibi genligi ifade eder kadınlarda genellikle aşkı ifade eder . sarı renk geçicilik hissi verebilen bir renk olarak görünür. Gri renk resmiyeti ifade eder. Kahverengi bir ceket giyip bir iş görüşmesine gittiginizde karşıdakina güvensizlik hisi verebilir.siz siz olun bir mekana veya iş görüşmesine vesayre gittiginizde renklerin hangi anlam taşıdıgına bir göz atın bu sizin yararınıza olabilir.

KIRMIZI RENK: iştah açar,kanı hızlandırır,tansiyonu en yüksek derecede tutar,mesela cocacola, börgır king pizza ve bir çok yiyecek içecek logolarında kırmızı renge denk gelirsiniz,kırmızı renk gençlerin ve kendini genç hissedenlerin vazgeçilmez rengidir kırmızı spor arabalarda reklam panolarında çok göz önüne çıkar kırmızı bir çok renk içinde çok çabuk fark edilebilen bir renktir dogada hemen fark edilir,batılı ülkelerde genellikle çoğunluk olarak gökdelenler yüksek bia ve apartmanlarda   iş merkezlerinde mavi renk ile boyanır çatıları ancak Türkiye’de ise ısrarla gökdelen yüksek apartman ve işyerlerinde kırmızı kullanılır, mesela polis arabalarınında üst tarafta olan ışıklarının yarısı ırmızıdır ambulansların itfayalerin insanlar kırmızı rengin olduğu bir yerde zaman kavramını unutuyor o yüzden barlarda pavyonlarda gece kulüplerınde kırmızı renk oldukça fazla kullanılır.

Renkler Renklerin Anlamları ve Özellikleri

Renkler Renklerin Anlamları ve Özellikleri

SİYAH RENK: öz güveni,tutkuyu,gücü,kararlılıgı temsil eder iş görüşmelerinde eger size hangi renk araba verelim diye sorarlarsa kesinlikle siyah renk araba diyin çünkü size böyle bir şey diyen bir şirket sahibi veye fabrika sahibi sizin kararlı yükselmeyi seve güclü biri oldugunuzu düşünür. Siyah renk japonyada vede bir çok ülkede mutlulugun simgesi diye düşünülür. Fonda siyah renk kullanıldıgı zaman siyah renk karamsarlıgı çagrıştıyor diye biliniyor. Einstean halk dilinde albert ayştayn konsantre olabilmek için perdeleri siyah güneş ışıgı olmayan bir odada oturup düşünürmüş bütün başarıları siyah perdelerle çamını kapadıgı karanlık yani siyah odada düşünmüştür, siyah renk konsantrasyonu en fazla getiren rek diyede düşünülür.

YEŞİL RENK:yeşi güven verici bir renktir,dogayı temizligi saglıgı vede vejeteryanlıgı temsil eder o yüzden kasaplar yeşil renk kullanmazlar dükkanlarında genellikle kırmızı renk kullanırlar yeşil reng sakinleştiricidir yatak odalarında iy ve hoş bi renk olur batılı ülkelerin çogunda mutfakların çogu yeşil renktedir yeşil renk hayatı güzel görmenizi saglar mutlu huzur verici renk.

BEYAZ RENK: beyaz renk güzel alımlı hoş bir renktir temizligi vede saflıgı ifade eder bazı ülkelerde beyz dul kalmış kadınların ve kötü kadınları özdeşleştirmede kullanılır mesela japonyada beyz renk ölümün simgesi olarak bilinir japonlar beyazı pek sevmezler sevmez ler çünkü beyaz onlara ölümün simgesi oldugu için sevmezler bir iş görüşmesinde eger beyaz giymişseniz o sizin yavaş ama kalıcı yani <devamlı>işçi olarak gösterir beyaz devamlılıgı ve istikrarıda simgelemektedir.

KAHVERENGİ: kahverengi topragın ve dogallıgın rengi oldugu gibi bazı batılı ülkelerde sevilmez kahve rengi aynı zaman da çok sade bir renk oldugu gibi göze güzel gelen bir renktir.

MOR RENK: lüksün asaletin itibarın rengidir.

MAVİ RENK: bir çok batılı ülkelerde gökdelenlerin yüksek bina apatmanların holding ve şirketlerin çatıları maviye boyanır türkiyede ise çogunlugu kırmızı renge boyanır mavi renk özgürlügün ve sonsuzlugun ifades

PEMBE RENK: Reşeyi ,sevgiyi, güven ve de rahatlığı ifade eder eğer bir gün partnerinizle randevuya giderseniz pembe üst giymeniz ona güven verici gelecektir ona ne kadar güvendiğinizi ve ne kadar güvenilir olduğunuzu ifade eder.

TURUNCU RENK: Güveni ve de dışa dönük olmayı ifade ettiği gibi karşıdakine pozitif enerji, verir.

LACİVERT RENK: Verimliliği ifade eder , sonsuzluğu ifade eder, otoriteyi ifade eder lacivert renk.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir