Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi genel olarak en çok görülen erkek tipi saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmesi hem bayanlarda hem meydana gelir. Genetik kökenli olduğu için hem erkeklerde hemde bayanlar da görülebiliyor. Bayanlarda erken yaşta başlayabilir. Belirli hormon al saç dökülme testibozukluklara bağlı olarak polikistik over denilen sendrom Türkiye’de çok sık görüldüğü için 20, 25, 30 yaş civarlarında başlayan genel bir saç dökülmesi meydana gelebiliyor.  polikistik over ile birlikte adet düzensizliği ve sivilce görülür. Bunun sebebi de genelde hormon bozukluğudur. Hormon bozukluğuna bağlı olarak  polikistik over testesron yükseliyor ve bayanlarda  testesronun kıl fölükülü üzerine dökülme etkisi vardır. Genelde tedavilerinde de erken yaşta gelen bayanlarda  bunu göz önüne almak gerekir. Polikistik over dışında başka hormon veya diyabet kiloluk hastalıkları daha sonra demir, folik asit N12 Gibi Bunun dışında Romantizma hastalıklar sebep olabilmektedir. geldiği zaman özellikler erkek ipek saç dökülmesi mutlaka hem hormon hem vitamin hem romantik faktöre neden olabilmektedir. bayanların değerledirilmesi genelde erkekten daha farklı olabilmektedir. erkek tipinde erkek saç tipi dökülmesinde sadece vitamin eksikliğine bakmaktadır. ve tedaviye başlamaktadır. ne kadar erken yakalarsanız hastaların o kadar erken moleküllerini sitofe edilir. kendi sitimilasyon’la saç tipi dökülmesinde varsa eğer saç deride nedenleri tedavi etmektedir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin 10 Öneri:

  1. Kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerini canlandırmak için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yapınız. Saçlarınızı duruladıktan sonra ılık su ile masaj yapmak, saç dökülmesini engellemek ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak için oldukça faydalıdır.Yonca suyu, yıllardan beri kullanılan saç bakım ilaçlarından. Özellikle saç köklerini beslemede, saç incelmesini engellemede ve saç dökülen bölgelerdeki yeni saçların gelişmesinde önemlidir.
  2. Limon suyunu ve alma yağını birlikte karıştırın ve oluşan karışımı saç derinize masaj yaparak uygulayın.Bone yardımı ile saçınız, örtün ve bu oluşan karışımın saç köklerinin derinliklerine kadar etkilemesi için sabaha kadar bekleyin. Sabah uyandığınızda hafif bir şampuan ile saçınızı yıkayın ve soğuk su ile durulayın. Her hafta bu işlemi tekrarlayın ve saçınızın daha hızlı uzadığını ve güçlendiğini gözlemleyeceksiniz.
  3. Sardunya Yapraklarını yaklaşık 15-30 dakika kaynayan suya atın ve beyazlaşana kadar bekleyin. Sardunya suyu daha sonra bir kap içine süzdürün ve saçınız’ şampuanladıktan sonra en az haftada iki kez saç durulaması için uygulanmalıdır.
  4. Marul ilaçları saç dökülmesini azaltmada en çok kullanılan ürünlerindendir ve basit ev ilaçlarından bir tanedir. Bir demet marul yaprağını püre haline getirdikten sonra taze sıkılmış ıspanak suyunu mikser yardımıyla karıştırın ve oluşan karışımı haftalık saç derisi ve saç maskesi olarak saçınıza sürünüz.
  5. Biberiye dalları saç dökülmesi tedavisinde kullanılmıştır. Bir tutam biberiye yapraklarını kısık ateşte 20 dakika kaynatın.Daha sonra biberiye suyunu süzdürün, ve her gün saçlarınızı durulamak için kullanın. Kalan biberiye suyu ise yaklaşık üç gün buzdolabında muhafaza edilebilir. Dökülen saçları geri getirmeye ilaveten,biberiye suyu doğal bir saç kremi olarak uygulanabilir.
  6. Horozibiği çiçeği (yabani kadife çiçeği) yapraklarının suyu, saç tellerinin incelmesine karşı güçlendirmek için kullanılmaktadır
  7. Saç Güçlendirici etkisi inanılmaz olan kına, Hindistan’da yetişen bir bitkidir.
  8. Saçı Güçlendirir.
  9. Saçı İçten Sona Kadar Korur.
  10. Hindistancevizi sütü güçlendirici, besleyici ve saçları gençleştirici iyileştirici bir ilaçtır. Az miktarda taze veya konserve hindistan cevizi sütü ile saç derinize masa] yapın veya geceleyin saç derisinde bekletin. Bu işlem aynı zamanda saçınızın yumuşak ve parlak görünmesinin’de etkili olacaktır.

 

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir