Sadaka Nedir? Sadaka Neden Verilir?

Sadaka Nedir? Sadaka Neden Verilir?

Sadaka Nedir, Sadaka Neden Verilir

Sadaka Nedir, Sadaka Neden Verilir

İki kimsenin arasını bulup barıştırmak sadakadır. Bir kimseye bineğine binmede ipe veya eşyasını koymada yardım etmek sadakadır. Güzel söz sadakadır. Namaza gitmek için atılan her adım sadakadır. Yoldaki rahatsızlık veren şeyleri kaldırmak da bir sadakadin” (Buhari, Siyer, 128, hadis.)

Sadaka, fakir ve muhtaçlara, Allah rızası için karşılıksız yapılan yardım, bağış demektir. Sadaka, toplumsal dayanışmanın ve yardımlaşmanın başlıca yollarından biridir. Kur’an-ı Kerim’in pek çok ayetin-de sadaka vermek tavsiye edilmiştir.’ Bu ayetlerden biri şöyledir: “Sadaka veren erkeklere ve sadaka veren kadınlara ve Allah’a güzel bir ödünç verenlere, verdiklerinin karşılığı kat kat ödenir ve onlara değerli bir mükafat vardır.”‘ Peygamberimiz de bir hadisinde, “Her Müslüman için sadaka vermek bir görevdir.”3 buyurmuştur. Bir ihtiyaç sahibine para, yiyecek, giyecek vs. vermek; okul, cami, yurt, has-tane, yol, köprü, çeşme gibi insanların yararlanacağı yerler yaptırmak birer sadakadır. Bunların yanında her türlü güzel ve yararlı iş yapmak, davranışta bulunmak da sadakadır. Örneğin, bir hastayı ziyaret etmek, insanlara güler yüzle selam vermek, tatlı dille konuşmak, insanların sorunlarıyla ilgilenmek, yoldan karşıya geçmekte zorlanan bir yaşlıya yardımcı olmak, toplu taşıma araçlarında  hasta, yaşlı ve engelli kişilere yer vermek de sadakadır.
Güzel iş ve davranış da bir sadakadır.  Sadaka çeşitlerinden biri de Fıtır sadakasıdır. Halk arasında bu sadakaya fitre de denir. Ramazan ayında bayramdan önce verilir. Fıtır sadakasını, zekat verecek kadar bir mala sahip olan her Müslümanın vermesi gerekir. Fıtır sadakası ailedeki her birey için ayrı ayrı hesaplanıp verilir. Aile bireylerinin fıtır sadakasını büyüklerinden biri verebilir. Fitre miktarı kişinin ekonomik düzeyine, maddi durumuna göre değişir. Fıtır sadakasının miktarı, bir insanın bir günlük yiyecek masrafı kadardır. Sadaka, gösterişe kaçmadan, verilen kimse minnet altında bırakılmadan verilmelidir. Allah, Kur’an-ı Kerim’de bu konuda şöyle buyurur: “Ey iman edenler!… Başa kakmak ve incitmek suretiyle yaptığınız hayırları boşa çıkarmayın…”‘ “Eğer sadakaları (zekat ve benzeri hayırları) açıktan verirseniz ne ala Eğer onu fakirlere gizlice verirseniz, işte bu sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter. Sadaka, toplumdaki yardımlaşma ve dayanışmanın pekişmesine katkı sağlar. Kişiye, imkanları ölçüsünde muhtaçlara yardım etmenin mutluluğunu yaşatır. Bu ibadet insanlar arasında sevgi ve kardeş-lik bağlarını güçlendirir. Böylece toplumda yardımlaşma ve dayanışma ortamı gelişir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir