Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi UEFA Avrupa futbol federasyonları birliği adı altında yer yıl düzenlenen ve kural ve yönetmelikler bakımından UEFA ya bağlı olan bir futbol müsabakasıdır. UEFA ya bağlı olan futbol takımlarının en iyiyi tespit etmek için aralarında yapmış oldukları futbol turnuvası olarak seyircilerine daha kaliteli futbol seyrettirmeyi amaçlayan turnuva olmaktadır. birinci liglerden seçilen ve bu birinci liglerin en iyileri arasında yapılan futbol turnuvası olmasından dolayı daha kaliteli futbol olarak nitelendirilmektedir. Bütün ülkelerin kendine göre iyi futbol anlayışı değişmektedir. Fakat futbola veya oyunculara verilen değerler veya taraftar ilgisine göre bazı durumlarda futbolun kalitesi düştüğü olabilmektedir. Toplam olarak 32 takım UEFA kontrolünde yapılan grup aşamalarına katılmaktadır. Bu gruplara arasında yapılan karşılaşmalar neticesinde başarısız olan takımlar elenerek kendi ülkelerindeki normal lig faaliyetlerine devam etmektedirler. Bunun devamını sağlayan başarılı takımlar diğer takımlar ile eşleşmeye devam ederek futbol şölenine devam etmektedirler. 32 takımın mücadeleye başlaması ile buradan itibaren 22 takım ön eleme turuna katılmakta ayrıca 10 takım play off turunu kazanan takımlar olacaktır.

2015-2016 sezonu itibari ile grup aşamasında yapılan kura çekimleri son şampiyon ve 2015 yılı itibari ile UEFA bazında ülkeler arsı sıralamada 7 ülke lig şampiyonu olan takımlar 1. Torbayı oluşturmasına karar verilmektedir. son şampiyon olan takımın kendi liginde şampiyon olması durumu söz konusu ise 2015 yılı UEFA ülkeler arsı sıralamasına göre bu durumda 8. Ülkenin şampiyonu 1. Torbada yer almasına karar verilerek uygulama yapılacaktır. Bunun dışında diğer takımlar 2016 UEFA başarı durumları ile belirlenen oluşturmuş oldukları katsayıları değerlendirmesine göre 2. Torba, 3. Torba yada 4. Torbada yer almaları ile çekiliş işlemleri yapılmaktadır.32 takım yapılan kura çekimleri sonucunda 8 takımlık gruplar oluşturarak dört takımlık gruplar oluşturulma işlemi ortaya çıkmış olur. Bu gruplar oluşturulurken bir ülkeden birden fazla takım şampiyonlar ligi mücadelesine katılıyor ise bu takımların ayrı gruplarda olmasına özen gösterilmektedir. Şampiyonlar Ligi mücadelesinde futbol müsabakaları sonucunda guruplarda yer alan ve yapılan maçlar sonucunda 1. Sırada ve 2. Sırada yer alan takımlar bir üst gruba yükselirken 3. Sırada yer alan gruplardaki futbol takımları bir sonraki düzenlenecek olan ülkeler arası UEFA Avrupa ligini oluşturarak aralarında en iyiyi bulmak için mücadele etmektedirler. Buradan görüldüğü gibi futbol en basit noktadan en süper diye kabul edilen noktaya kadar hep bir mücadele içinde geçmektedir. Bu aşamada yapılan gözlemlerde bir mahalle takımı ile başlayan en iyi olma çabası şampiyonlar ligi seviyesine kadar hep bir mücadele ruhu içinde sürdürülmektedir. Futbol oynayıcısını hırslandırdığı kadar ayrı aynı seviyede seyircisini de etkileyerek insanlar arasında bir taraftar olma anlayışı ortaya çıkarmaktadır.

Şampiyonlar ligi mücadelelerinde hangi ülke Şampiyonlar Ligi şampiyonu olacak? Bu yıl hangi ülke Şampiyonlar Ligi gol şampiyonu olacak? Bu yıl hangi takım daha çok Şampiyonlar Ligi sarı kart yiyecek? Bu yıl hangi takım Şampiyonlar Ligi şampiyonu olacak? Bunlar seyircilerin kafasında oluşan sorular olmaktadır. Şampiyonlar Ligi takımları sıralaması nasıl olacak ? ülkeminiz takımı ? sıralamasında kimle karşılaşacak? Şampiyonlar Ligi takımları hangileri? Bu sezon Şampiyonlar Ligi kura çekimi ne zaman hep bu sorular seyircilerin merak konuları olmaktadır. ayrıca Şampiyonlar Ligi müsabakalarında kendi ülkesi takımı elenen ülkenin seyircileri Şampiyonlar Ligi mücadelesini seyretmeyi bırakmayıp, favori saydıkları takımları takip etmeye bu mücadele sırasında hemen hangi ülkenin takımını favori görüyorsa o takımın taraftarı gibi heyecanlandığı görülmektedir. Şampiyonlar Ligi elemelerinde son 16 takım eleme usulü değişerek çift eleme sistemine geçerek mücadelelerine devam etmektedirler. Şampiyonlar Ligi Kura Çekimi Nasıl Yapılır? Şampiyonlar Ligi kura çekimlerinde uygulanan yöntem son 16 kura çekimine katılan ve gruplarını ilk sırada bitiren takımlar seri başı olarak kabul edilmektedirler. Bu takımlar ilk sırada yer almaktadırlar. Seçilen 8 takım grupların seri başı olarak ilk sıraya yerleşirler. Yapılacak Şampiyonlar Ligi maçları ilk maçları uyulması seri başı olmayan takımların sahalarında yapılmaktadır. Geçmiş zamanlardan veya oyun esasları bakımından aynı grup veya aynı ülke gruplarından gelen takımlar aynı gruplara yerleştirilmezler.

Şampiyonlar Ligi çeyrek final sıralaması yapılırken bu uygulama esasları kura uygulamasında dikkate alınmayarak her takım rast geldiği kurada çıkan takım ile eşleşme yapmaktadır. Yanı aynı grupta olsa aynı ülkede olsa fark etmez. Kurada çıktığı takımla eşleşerek gerekirse kendi ülkesinin takımını eleme gibi bir durumla karşılamaktadır. Şampiyonlar Ligi müsabakalarından başarılı olan takımlara belirli düzeylerde ödül olması açısından para ödülü verilmektedir. alınan bu para ödülleri takımların elde ettikleri başarıları ve attıkları goller ile değerlendirmeye alınarak geçmişten gelen başarıları da bu konuda etkili olmaktadır. Verilmekte olan bu Şampiyonlar Ligi başarıları karşılığında aldıkları para ödüllerinin seviyesini her kuralı belirlediği gibi bunu da UEFA belirlemektedir. Bu rakamlar bir yıllık bütçe kavramında bakıldığında 1 milyar 257 milyon Euro gibi bir rakamın sadece futbol müsabakalarına ayrılmış olması bu konuya verilen önemi göstermektedir. Bu ayrılan bütçenin bir bölümü takımlara arasında yapılan maçlar sonucunda gruplara girmeye hak kazanan 20 takıma verilirken bir kısmı da play-off turunu geçmeyi başaran takımlara ayrılmaktadır. Bu ödeme usulleri her takım için ayrı belirlenirken grup maçları sonucunda alınan her başarı içinde ayrı bir ödeme planın uygulanmaktadır. Her galibiyet için ayrı bir miktar belirlenirken beraberlik durumlarında ayrı uygulamalara yapılmaktadır. Şampiyonlar Ligi galibiyet para ödülü ne kadar diye merak edenler için her yılın şampiyonlar ligi başlama anlarında UEFA tarafından bu belirlenen rakamlar kura çekimleri öncesi ve mücadeleler sırasında duyurusu yapılmaktadır.

Şampiyonlar Ligi ikinci tur eleme karşılaşmaları ne zaman olacağı konusunda UEFA kararları çerçevesinde belli olmaktadır. Şampiyonlar Ligi maçları ne zaman olacağı hangi takımlar arasında olacağı yine UEFA kararları ile belirlenmektedir. Burada belirlenen ödeme niktarlkarı ikinci tura kalan takımlara ayrı oranda çeyrek finale kalan takımlar için ayrı ödeme, yarı finale kalanlar için ayrı ödeme planları yapılmaktadır. Bütün ödemeler futbol kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Şampiyonlar Ligi kapsamında mücadele ederek, bu mücadelesi sonucunda başarı elde ederek final oynayan bir takım bu mücadelesi sonucunda kaybeden takım buraya kadar olan başarılarının karşılığı olarak 10.5 milyon Euro ödülünü alırken daha başarılı durumda olan diğer, şampiyon olan takım ise 15 milyon Euro daha kazanarak başarılarının karşılığını nalmış olacaktır. Yapılan bu prim niteliğindeki para ödülü, takımları destekleyici olan yardımları, takımların kendilerini daha iyi duruma gelişmeleri bir sonraki yılların Şampiyonlar Ligi mücadelesinde daha hırslı bir oyun sergilemesi için destekleyici faaliyetler olmaktadır.

 

UEFA şampiyonlar ligi elemelerinden sonra Avrupa Ligi’nde mücadele etmek üzere gruplara kalma başarısını gösteren takımlar için bu başarılarının karşılığı olarak da yine teşvik olması açısından ödüllendirme amacı ile 2.4 milyon Euro garanti para temini yaparak bu başarılarını bir sonraki, yılda Şampiyonlar Ligi başarısı olması için bu takımlar için belirlediği rakamlar çerçevesinde para ödülü vermektedir.. Ayrıca bu takımların grup maçlarında elde edecekleri başarılı futbol maçlarının sonunda her galibiyet için 360 bin Euro para ödülü kazanırlarken, beraberlik durumlarında ise 120 bin Euro kazanacaklar. Grup aşaması olarak yapılan maçlarda lider olarak tamamlayan bir takım 500 bin Euro, ikinci olarak bitiren takım ise 250 bin Euro gibi bir miktar ekstradan gelir elde edecek. UEFA Avrupa Liginde yapılan karşılaşmalarda öne çıkan bir takım ile şampiyon olan takım, Şampiyonlar Ligi ikinci tura kalma başarısını gösteren başarılı durumdaki bir takım ile hemen hemen aynı miktarda eşit para kazanarak takım gelirini arttırmış olacaktır. Şampiyonlar Ligi ön eleme turu ne zaman bu her taraftar tarafından sürekli takip edilerek Şampiyonlar Ligi maç yayını nerede sorusu daha çok gündemde yer tutmaktadır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir