Siesta Nedir? Ne Anlama Gelir?

 

Siesta Nedir? Ne Anlama Gelir?

Siesta Nedir? Ne Anlama Gelir?

Siesta Nedir? Ne Anlama Gelir?

Günümüzde siesta kelimesinin çok fazla kullanıldığından dolayı bir çok insana merak konusu olmaya başlamıştır. Şimdi size siesta kelimesi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Siesta Kelimesi latin Amerika ülkesi olan meksikadan gelmektedir. Siesta genellikle dış Ülkelerde insanların uyumak adına kısa kısa aralıklarla uyuması anlamına gelir. Siesta kelimesi ispanyol adeti olmasına rağmen Meksikalılar çok uzun süre boyunca İspanyollarla yaşadıkları için siesta denilen kelimeyi kullanmış ve günümüze kadar merak konusuolmayı başarmıştır. Aslında sieste denildiği zaman ilk akla Meksikalılar gelmektedir fakat şu da küçük bir bilgidir ki siestanın atası İspanyollardır.

Tarihten bileceğiniz gibi Latin Amerika bir zamanlar İspanyolların sömürgesi altındaydı. Latin Amerika halkının tüm değerlerini yok etmek isteyen İspanyollar kendi adetlerini onlara empoze etmeye çalışmış ve başarılı olmuştur. Halk asimile edilmiş ve artık İspanyollar rahatlığa kavuşmuştu. Hatta günümüzdebile siesta İspanyol adeti olmasına karşın İspanyadan çok Latin Amerika ülkelerinde uygulanmaktadır. Siesta, iklimsel koşulların en büyük nedeni ile ortaya çıkmıştır. Latin Amerika ülkelerinde öğlen zamanlarında aşırı sıcaklığın nedeniyle kimse alışveriş yapmaya çıkmaz.

Siesta Nedir, Ne Anlama Gelir

Siesta Nedir, Ne Anlama Gelir

Bu ülkelerde aktif yaşam sabah erken saatlerde ve akşamları yaşanmaktadır. Öğlen saatlerinde ise halk sıcakta dolaşmak yerine evlerinde uyumayı tercih etmiştir ve bu durum adet halini almıştır. Günümüzde bile özellikle öğlen saatlerinde para harcamak istemeyen yoksul kesim tarafından siestanın önemli bir etkinlik olduğu bilinmekte. Ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamamak için insanlar para harcamak yerine öğlen saatlerini uyuyarak geçirmektedir. Yani aslında bu uygulamanın temelinde ekonomi yatmaktadır, ve anlamlı bir nedendir. Latin Amerika’da devlet memurları dahil insanlar öğle arasında buldukları ilk fırsatı uyumakla değerlendirmektedir. Bu olay herkes tarafından benimsenmektedir ve patronlardan işçilere herkes bu uygulamayı benimseyip önemsemektedir.

Vücut bu öğlen arasındaki uyku sayesinde performansta artış göstermektedir. Zira insanlar öğleden önce yaşadıkları tüm stresi uyku sayesinde bedenlerinden atabilmektedir. Siesta her ne kadar Meksika ile özdeşmişse de bu uygulama aslında aşırı sıcak ülkelerin çoğunda yapılmaktadır. Örnek Verilecek olursak; Eğer bir gün yolunuz Arabistan gibi sıcak ülkelerin birine düşerse insanların öğle namazından sonra serin bir köşede uyuduklarını gözlemleyebilirsiniz. Meksika gibi ülkelerde bu duruma “siesta” adı verilirken Arabistan’da ise bu duruma birazcık kestirmek adı verilmektedir. Yani kısaca her iki kavramın özü aynı yola düşüyor anlamlar ve görüşler farklı.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir