Şifa Taşı Nedir?Çeşitleri Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Şifa Taşı Nedir?Çeşitleri Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Şifa Taşı Nedir Nelere İyi Gelir

Şifa Taşı Nedir Nelere İyi Gelir

Kainat üzerinde yer alan canlı,ve cansız her türlü varlığın şüphesiz birbirlerine etkisi olduğu bilinmektedir. Şifalı taşlar eski çağlardan bir çok tedavi yönteminde kullanılmış ancak günümüzün kültüründe çok yaygın şekilde yer edinememiştir. Eski Türk medeniyetlerinde de şifa taşı ile hastalıklardan korunduğu inancı vardı. Eski yunan’da bile şarap kadehleri bile şifalı taşlardan yapılırmış. Sarhoş olmayı giderici bir etkisinin olduğuna inanılırmış. Şifalı taşlar ile eski medeniyetler elektrik üretimi bile yapmış. Bir çok hastalıklara deva bulmuşlar. Şifa taşlarının etkileri ile ilgili halk arasında bir çok batıl inanç bulunmakla birlikte, çoğununda gerçek etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Şifalı taşların etkileri tamamen insan deneyimine dayanmaktadır. İnsan deneyimi ise bize en doğruyu gösteren yoldur. Kimi taşların hastalıklar konusunda şifa verdiği düşünülür, kiminin ise sadece pozitif enerjiyi yayma, nazara ve kötülüklere karşı koruduğunu inancı vardır. İnsana ruhen ve bedene şifa veren şifa taşı neye iyi gelir. bununla ilgili biraz bilgi vermek gerekirse, günümüzde  gerek renkleri gerek özellikleri bakımından şifa taşlarının arasında, Akik, Ametist, Ay taşı, Kaplan gözü, Kehribar, Lal, Mercan, Safir, Turkuaz, Yakut, Yeşim, Zümrüt gibi taşları örnek gösterebiliriz. Şimdi saydığımız taşları biraz inceleyelim:

Akik Taşı

Akik taşı insana huzur veren rengi ile bedene sıcaklık verir. Hamile Anne ve bebeklerine fayda sağladığı gibi Çocuğu olmayan çiftler içinde yararlı bir taştır.

Ametist taşı

Uykusuzluğa iyi geldiği gibi, göz, alerji, kalp, migren gibi insan hayatına oldukça etkili hastalıkları hafifletici etkisi vardır.

Ay Taşı

Hindistan’da uğur taşı sayılan bir taştır. Oburluğa iyi gelir, nazara karşı koruduğuna inanılır,

Kaplan Gözü Taşı

Tasa ve endişeyi azaltır. Ve parayı çeken taş olarak bilinir. Ticarethanelerde muhakkak bulunması gereken bir taştır.

Kehribar Taşı

Boğaz yoluyla alakalı atım, bronşit tiroit gibi taşlara iyi geldiği bilinir.

Lal Taşı

Adet sancılarına, menopoza iyi geldiği bilinir. Hafızayı kuvvetlendirir, erken yaşlanmayı önler.

Mercan Taşı

Eski dönemlerde öğütülerek akrep ve yılan sokmalarına karşı önlem olarak kullanılmıştır. Sedef hastalığına karşı korur. Saygınlığı arttırıcı bir ruh haline sokar.

Safir Taşı

Yanlış davranışları engelleyen bir taş olduğu bilinir.

Turkuaz Taşı

Turkuaz rengi ve bakımıyla en çok dikkat çeken taşlardan biridir. Huzur ve sakinlik verir. Kemik erimesine karşı korur, hücreleri yeniler.

Yakut Taşı

Eşler arası uyumu sağlar, mutluluk verir.

Zümrüt Taşı

Zümrüt taşı bolluk ve bereket verirken, sinir, böbrek ve kalp gibi hastalıklar ada  iyi geldiği bilinir.

 

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir