Sinek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Sinek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Sinek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Sinek Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Sinek dediğin iki kanatlı bir böcektir. Mayıs sineklerinin, yusufçukların, helikopter böceklerinin ve kelebeklerin sineklerle bir ilgisi yoktur. Bilinen hakiki sinek türü sayısı 120.000 olup, bir milyondan fazla bakteri türüne de konaklık ederler. Karasinek (Musca domestica) yaşayan en tehlikeli hayvanlardan biridir. Çöplerde, atık sularda ve hayvan pisliğinde üreyen karasinekler, yemeklerin üzerinde yürüyerek ve her türlü boşaltım işlemlerini yine burada gerçekleştirerek tüberküloz, tifo, kolera, dizanteri, antraks gibi hastalıkların ve asalak solucanların yayılmasına neden olurlar. Sinekler olağanüstü bir üreme kapasitesine sahiptir. Sıcak havalarda, yumurtanın larva-erişkin döngüsünü tamamlaması sadece sekiz ila on iki gün sürer.

Nisan ayında çiftleşmiş iki sinek Ağustos’a kadar 191.010.000.000.000.000.000 birey üretebilir: Yeryüzünü 14 metre derinliğinde bir dehşet örtüsüyle kaplamaya yetecek bir rakam. Öte yandan sinekle görevliler kamusal hijyeni teşvik etmek ancak çok küçük bir kısmı zararlı amacıyla kent sakinlerinden, tanesi dır: Çoğu, tozlaşma ve çürümüş mad-0,06 sente ölü sinek satın alıyor. Bu delerin geri dönüşümü için gereklidir. 1000 yıldan uzun bir süre akademik  metinlerde tekrar edilen bu bilginin doğruluğunu kontrol etmek kimsenin aklına gelmemiştir. Ta ki İtalyan biyolog Francesco Redi’nin 1688’de bu bilgiyi ve doğru bilinen bir başka yanlış’ (kıırtçııkların ette kendiliğinden oluştuğu düşüncesini) düzeltmesine kadar.

Sinek Hakkında Bilgi ve Özellikleri3

Sinekler ve İlginç Bilgileri

Sinekler, yakma zumladıkları tavana önce ön bacaklarıyla konar, ardından tüm vücutlarını geriye doğru çevirir. Yapışkan ayakları sayesinde burada düşmeden dolanabilirler. hayvanın ayakları, yağdan oluşan uhu benzeri bir sıvı üreten ince tüylerle kaplıdır. aynı zamanda kalkış esnasında tavandan ayrılabilmelerini sağlayan bir çift minik pence ile de donatılmıştır. zararlı sineklerden en fazla başa bela olanlar arasında meyve sinekleri ilk sıralardadır. her yıl meyve sebze ve çiçek hasadında neden oldukları kayıp milyarlarca dolarları bulur. Nitekim bunlar araştırmalara en fazla konu olan en etkileyici türlerdir. ucuz idare etmesi zor olmayan ve kolay uyuşturulabilir bu türün erkeklerini dişilerinden ayırma kolaylığı ve son derece hızlı ürüyor olmaları kısa bir süre içinde sayısız nesil üzerinde çalışma imkanı sağlar. Thomas hunt morgan’a 1993 te nobel ödülü kazandıran kromozom keşfi meyve sinekleri üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalarının ürünüdür. insan hastalıklarının %61’inin meyve sineklerinde bir karşılığı vardır. meyve sinekleri üzerinde çalışan bilimciler drozofilistler olarak bilinirler.

Alışılmadık tüm keşiflerine türe özgü isimler vermeyi severler. Mesela grouchou geni taşıyan sinekler normal meyve sineklerinden ve the simpsonds’daki bebek gibi hiç büyümeyen madgies’den fazla surat tüyüne sahiptir. Ken ve Barbie genli sineklerin cinsel organları vücut dışında değildir. Bu oldukça nadir rastlanılan bir meyve sineği türüdür. İnsan spermi vücuttaki en küçük hücre olsa da 2,5 cm’nin beşyüzde biri, mavi balinanın ki bundan ancak 2,5 cm’nin beşbinde biri kadar daha uzundur. Bu hesaba göre erkek cinsiyetinde ki çoğu meyve sineği gerçek birer erkektir. Sperm uzunluğu 6cm’yi bulan bir türün testisleri vücut ağırlığının yüzde 11’ini kaplayacak kadar büyüktür. Orantısal olarak baktığımızda bu ölçü kafa büyüklüğümüzü aşar. Uzaya çıkan ilk hayvan olan meyve sinekleri NASA’da halen kullanılmaktadır. Sonuçta sinekler, orta çağdaki dört bacaklı atalarından bu yana çok yol katlettiler.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir