Sondaj Nedir? Çeşitleri nelerdir?

Sondaj Nedir? Çeşitleri nelerdir?

Sondaj Nedir? Çeşitleri nelerdir

Bilindiği gibi yer altında birçok maden bulunmaktadır.  Bir ülkenin zenginlikleri sadece toprak üstünde değil aynı zamanda toprak altında olan zenginliklerini de ilgilendirmektedir. Yeryüzünde olan tüm şeyler bilinirken yar altında olanlar ile ilgili bilgimiz son derece azdır. Teknoloji ilerledikçe insanlar bir adım öteye gitmiş ve yer altınında zenginliklerini bulmak istemişlerdir. Bunu tabii ki sadece yeraltındaki madenleri bulmak için değil aynı zamanda inşaat ve su sektöründe kullanmak için de yapmışlardır. Ancak en büyük neden tabii ki zenginliklere ulaşmaktır. Ancak bilinmesi gereklidir ki yeraltında ne olduğunu bilmek için doğru analizler yapmak gerekmektedir. Bazen herhangi bir yerde büyük zenginlikler bulunacağı düşünülerek büyük kazı çalışmaları yapılmaktadır. Bu kazı çalışmalarının birçoğu yeterli miktarda kaynağın çıkarılamayacağının fark edilmesi ardından kapatılmaktadır.

Yeraltından bir şeyi çıkarmak için sondaj mekanizması kurulmaktadır.

Peki; sondaj nedir? çeşitleri nelerdir?

Sondaj; toprak üstünde ve yeryüzü üstünde birçok çeşitli sebep ile delik açmak için kullanılan yöntemler için geçerli isimdir. Bu yöntem ile kayaları parçalamak ve kesikler açmak esas alınmaktadır.

5 çeşit sondaj vardır. Bunlar;

  • Petrol Sondajı
  • Su Sondajı
  • Temel Sondaj
  • Maden Sondajı
  • Enerji Sondajı olarak bilinmektedir

Aynı zamanda sondaj uygulamaları da belirli şekillerde değişiklik göstermektedir.

  • Derinliğin baz alındığı sondaj: Çokça sığ bir alanda yapılan sondaj işlemleri, derinlik bakımından ele alındığı zaman 100 m ya da daha az bir alanı etkileyen işlemlerdir. Sığ bir şekilde uygulanmakta olan sondajlar, derinlik olarak 100 m ile 1000 m arasındadır. Derin sondaj, yeryüzünden derinliği 1000 ve 4000 m arasında olan sondajlara verilen isimdir. Çok daha derin bir şekilde uygulanan sondajlara ise derinliği 4000 m’den daha çok olan sondajlar denmektedir. Bu işlemin yapımı çok maliyetlidir ve yer altından çıkacak maddenin ne kadar kazanç getireceği iyi saptanmalıdır. Aksi halde sadece para kaybı olacaktır.
  • Delik Çapına Göre Sondaj: Dar çapta sondaj, çapı 6 inç’i geçen sondajlardır. Geniş çapıta sondajlar, çapı 6 ile24 inç olarak değişen sondajdır. 24 in.’ten büyük çaplar çok geniş çaplı sondaj işlemlerinde kullanılmaktadır.

Sondaj işlemleri sırasında en çok dikkat edilen maddenin türüdür. Maddenin türüne göre sondajın ne şekilde ilerleyeceği belirlenir. Bazen maddenin yoğunluğu doğru hesaplanamaz ve sondaj işlemi maddeyi yüzeye yeterli şekilde çıkaramaz bu durumlarda acil şekilde yeni planların uygulamasına geçilmesi şarttır. Aksi halde ürün istenildiği gibi elde edilemeyecek ve sondaj başarısızlık ile sonlanacaktır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir