Spektroskopi Nedir?

Spektroskopi Nedir?

Spektroskopi

Spektroskopi

Spektroskopi kavramı genel olarak kimya bilimin de kullanılmakta olan genel kavramlardan biri olarak ele almaktadır. Kimya biliminin incelemekte olduğu bu kavram aynı zamanda incelediği şeyler itibariyle aynı zamanda fizik bilimine de yatkınlık göstermektedir. Kimyasal nicelerini sıklıkla içerisinde bulunması nedeniyle kimya içine alınmıştır ancak özellikleri ele alındığı zaman maddenin yapısı bakımından aynı zamanda fizik bilimi ile beraber incelenmesi mantıklı bulunmuştur.

Peki; Spektroskopi nedir?

Fizik ve kimya bilim adamları Spektroskopi kavramı için sadece kimyasal analiz yöntemlerini kullandıkları zaman başarılı olamamışlardır. Bu kavganın tam olarak neyi karşıladığını bulmak için çeşitli fiziksel deneylerden sonra maddeyi meydana getirmekte olan temel bileşenlerin tümüne sahip olduğu bütün özellikleri taşıdığı görmüştür. Yapılan deneyler arasında ses, ışık deneyleri bulunmaktadır. Spektroskopi kimyaya olan yatkınlığı sonucunda alınan kararla kimya literatürüne girmiş ancak fizik içinde de sıklıkla kullanılmıştır. Kimyasal analizler dışından Spektroskopi kavramı optik filminde optik biliminin yorumlanmasında büyük bir yardımcıdır.

Spektroskopi bu şekilde ele alındığı zaman birinin uygulamalarından biri haline gelmiştir. Bilim açısından yapılan incelemede analizler için teknolojiyle beraber yeni buluşların yapılabilir olmasından büyük bir yardımcıdır. Spektroskopi kavramına bağlı olan kanı ilerleyen teknoloji  ile sürekli değişmektedir. Bu durum olumlu sonuçlara varmak için doğaldır.

Spektroskopi kavramı ile maddesinin incelenmesi sırasında madde deney yapılmak üzere laboratuvara gönderilir. Madde üzerinden alınan bir tanecik  ile uyarıcılar gönderilmektedir. Taneciğin verdiği tepkilere göre maddenin uyarıcıları belirlenmektedir. Maddenin bu uyarıcılara nasıl tepkiler verdiği ve verdiği tepkilerden sonra proton, elektron, nötron gibi moleküllerin şekillerinde olan değişikliklerin belirlendiği bilinmektedir. Bu araştırma her madde için farklı sonuçlar vermektedir.

Araştırma sırasında; radyo dalgaları, ışınlar ve mikrodalgalar kullanmaktadır. Spektroskopi incelemelerinde madde radyasyon ile karşı karşıya kaldığı zaman maddenin radyasyon karşısında nasıl tepkiler verdi gözlemlenmektedir. Bunun yansıra yine maddelerin elektromanyetik ve aynı zamanda radyasyon alanında bulunduklarından nasıl tepkiler verdikleri de kavramı ortaya koymaktadır.

Spektroskopi maddesi kavramı farklı maddelerin aynı ortamlarda nasıl tepkiler verdiğini görmemize yardımcı olmaktadır. Çok daha büyük çaplı deneylerin laboratuvar ortamında yapılması büyük çaptaki etkilerini ölçmek için Spektroskopi kavramını kullanmayı gerektirmektedir.

Bu kavramlar aynı zamanda uzaydaki radyasyon ile ilgili de bilgi vermektedir. Bir madde üzerinde oluşumların dışardan verilen tepkilerin maddenin yapısı üzerine nasıl etkiler yarattığı maddenin içinde bulunan elektron ve protonlarını şekillerinin değişimi ile anlaşılabilir bir hal almaktadır. Spektroskopi çağın en önemli yöntemlerinden birisidir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir