Suriye Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Suriye Bayrağı Anlamı ve Tarihi

Suriye bayrağı

Suriye bayrağı

Suriye’nin yeni bayrağı osmanlıca bayrağıydı. Bu durum son osmanlı askerinin 9 Eylül 1918 Pazartesi günü Şam’ı boşaltmasına kadar sürmüştür. 1916’da Milliyet’çi arab hareket partisi başladı. Bu hareket kendi sembolünü 3 yatay çizgiden oluşan bir bayrak olarak benimsenilir. En üst’te siyah altta yeşil ve en altta ise beyaz yer almaktadır. Bayrağın sol kısmında’da tabanı sola ucu ise öne sürülmüş Eşkenar üçğen bir kenardır. 1918 yılında osmanlılar suriyeden çıkarken Emir 1’inci Faysal Ünvanı ile Emir Faysal’a Krallık taçi getirildi. Suriyenin resmi bayrağı olarak Şam’da bu bayrak göklere çekildi. 8 Mart 1907’de Suriye’nin bağımsızlığı ilan edildi ve bayrakta’ki kırmızı üçğen’in içinde 7 köşeli yıldız konuldu. 25 nisan 1920’de Müttefikler yüksek kominitesi bağımsızlık kararını red ederek Lübnan ve suriye üzerinde Fransız mandasını kabül etti. Suriye güçleri 24 Temmuz 1920 tarihinde gelindiğinde Maysonun ordusu karşısında yenilgiye uğradı.

Daha sonra Faysal krallığı elinde alınarak Irak’a sürgün edildi. 1 Eylül 1920’de Fransız işgalleri yetkili ortasında beyaz bir dolunay olduğu mavi bayrağı dayattı. Bayrağın sol üst köşesinde ise Fransız bayrağı bulunmaktaydı. 1925 yılında Fransız Otoriteleri bayrağı değiştirmiş bayrağı değiştirmiş ve bu sefer üstte bayrak ve altta ise yeşil ve beyaz yatay bir şerid geçmektedir. Ancak üst koşede’ki Fransız bayrağı konmuştur. 1936 yılında suriye’nin bağımsızlık antlaşması Paris’te imzanlandı. Böylece bağımsız suriye devleti yeşil beyaz ve en altta siyah renk oluşan ve beyaz şerid üzerinde olan 5 köşeli kırmızı yıldız olarak kabul edildi. 1958 yılında Suriye ve mısır birleştiklerini duyurdular. Bayrak’taki yeşil rengin yerine kırmızı renk getirilerek yeniden değiştirildi. Beyaz şerid üzerinde’de sadece 2 yeşil yıldız konuldu ve bur birleşik arap cumhuriyetinin bayrağı oldu. 1938 yılında suriye’ye milli marş seçmek için milli bir yarışma düzenlenir ve Bestekar Muhammed Fulayfi’de Katılır. Ancak bestesi başta hükümet tarafından red edilse’de Marş ülke çapında yayılır.

Bunun üzerine’de Hükümet kabul edilmesini uygun görülür ve Muhammed Diaykat Nişanı ile ödüllendirilir. Marşın sözleri ise Halil Merdenbey tarafından yazılmıştır. 1961 yılında suriyenin birlişik arap cumhuriyetin’den ayrılması sonrasında Sosyalist bağ Partisinde’ki parti 8 mart devriminin ardından beyaz ve siyah renklerden oluşan beyaz şerid üzerinden bulunan 3 yıldız bağımsızlık bayrağı ve tekrar olarak kabul etti. 1971 yılında mısır ve suriye, libya arasında Arab Cumhuriyenin kurulmasından dönemin devlet başkanı olan Hafız Ese Kırmızı beyaz ve siyah renklerden oluşan ve beyaz şerid üzerinden bulunan kartal resmi kabul etti. 1982 yılına gelindiğinde Suriye devlet başkanı Hafız Esed Suriye bugün’ki Arab Cumhuriyetini resmen kabul etti. Bu bayrak birleşik arab cumhuriyeti ile aynıdır.1958 1961 yılları arasında suriye ve mısır arasındaki birlik bayrağıdır. Kırmızı renk düşman kanlarına bulunmış kılıçları beyaz güzeş eylemleri ve yeşil’de güzel haberleri ve yeşil bereketi sembolize etmektedir. Öte yandan siyah renk savaş meydanlarını sembolize etmektedir.

Etiketler: , , , ,

Comments: 4

 1. mehmet demirayak Eylül 25, 2015 at 9:27 am Reply

  güzel anlatılmış tşkr

 2. Cem Ali Güler Kasım 15, 2015 at 3:37 pm Reply

  Görseli verilmiş olan bayrak Suriye Bayrağı değildir.ÖSO yani Özgür Suriye Ordusu paçavrasıdır.

  • nasip Ocak 25, 2016 at 11:18 am Reply

   Adamsın aynen

 3. ada Aralık 29, 2016 at 5:54 pm Reply

  renklerle ilgili yok göremiyomda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir