Süspansiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Süspansiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Bir otomobilin çalışması için birçok elektronik aksam gereklidir. Bu aksamlar arasında otomobilin dengesiniz sağlayanlar, hızını arttıranlar, ergonomik yapısına katkıda bulunanlar ve bir de kontrol sağlayan sistemler var.

Bir otomobil düşünün. Bu otomobilin performansını aklınıza getirdiğiniz zaman ilk anda araç için düşünülen şey aracın kaç beygir olduğu, 0 km’den 100 km’ye kaç sn içinde çıktığı ve bir de torku gibi özelliklerdir.  Ancak bir sürücünün aracı kontrol edememesi araç için düşünülen tüm bu şeylerin gereksiz bir hal almasına neden olmaktadır. otomobil sektörüne bakıldığı zaman artık otomobil üreten firmaların 4 zamanlı motor üretimi gibi konularda usta bir hale geldikleri ve bir aracın performansından en üst seviyede yararlanmak için süspansiyon sistemlerine önem verdikleri ortadadır.

Peki; süspansiyon nedir?

Süspansiyon Nedir

Süspansiyon Nedir

  • Süspansiyon bir kontrol sistemidir
  • Tekerlekler ve direksiyon arasında kurulan bir aksamdır
  • Tekerleklerin yere olan sürtünmesini maksimum seviyelere çıkarmak için tasarlanmıştır
  • Sürüş sürekliliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlar
  • Dönüşlerde mükemmel olmak için tasarlanır
  • Bir araçtakilerin güvenliği için olan en önemli akşamlardan biridir

Özellikle bizim ülkemiz için süspansiyon daha önemli bir hale gelmiştir. Çünkü ülkemizdeki yollar ve virajlar malumunuzdur. Doğru bir yol tutuşu için bu sistemin doğru bir şekilde uygulanması siz ve aileniz için önemlidir. Çukurlu yollarda giderken düşen araba aracın süspansiyon kalitesini düşürebilmektedir. Bu durumlar için mutlaka ve mutlaka aracınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi halde büyük bir kazaya sebep olmanız mümkündür.

Süspansiyon nasıl çalışır?

Süspansiyon sistemi içinde 4 ana madde bulunmaktadır. Bunlar;

  • Şasi: otomobilin motoru ile diğer parçalarının üzerinde bulunduğu ana noktadır. Kafes yapıya sahiptir.
  • Süspansiyon sistemi: şasiye bağlı bir sistem olduğu bilinmektedir. Çalışma sırasında oluşan büyük enerjiyi absorbe eder ve bu gücün şasiye iletilmesi için doğru bir enerji seviyesine çeker.
  • Direksiyon Sistemi: Sürücü tarafından arabanın kontrol esilmesi için bu mekanizma gereklidir. Direk olarak tekerleklerin hareket etmesini sağlayan bu sistem arabanın yön tayininde kullanılır.
  • Tekerlekler ve Lastik: Yolla temas ederek, sürtünme gücü sayesinde araca hareket kabiliyeti sağlamaktadır.

Bu 4 ana madde olmadan süspansiyon sisteminin verimli bir şekilde çalışması mümkün değildir. Otomobili çalıştırdığınız anda süspansiyon sistemi enerjiyi doğru bir hale getirir şasiye iletir ve ardından sürücü harekete hazır hale gelerek süspansiyon sistemini harekete geçirir sistem sayesinde güç tekerleklere iletilir. Gücün kinetik enerjiye çevrildiği anda da araç hızlanmaya başlar.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir