Tehlikeli Kimyasal Madde Nedir? Zararları Nelerdir?

Tehlikeli Kimyasal Madde Nedir Zararları Nelerdir?

Tehlikeli Kimyasal Madde Nedir, Zararları Nelerdir

Tehlikeli Kimyasal Madde Nedir, Zararları Nelerdir

Kimyasal Maddeler nedir öncelikle kimyasal maddelerden bazılarını tanıyacak olursak;

Kimyasal Maddeler

 • Patlayıcı maddeler
 • Oksitleyici maddeler
 • Çok çabuk alevlenen maddeler
 • Toksit içeren
 • İçerisinde sıkça toksit barındıran maddeler
 • Aşındırıcı maddeler
 • Tahriş edici maddelerdir.
 • Alerjiktir
 • Kanserojendir
 • Mutajendir
 • Üreme için toksik ve çevre için ise tehlikeli özellikler içermektedir.

Kimyasal maddeler kendi aralarında ayrı sınıflara ve kategorilere ayrılmaktadır. Bunlar bünyelerinde kimyasal, fiziko-kimyasal veua toksikolojik özellikli durumlar mevcuttur. Bu kimyasal madde türlerinden sadece birkaçı;

Alerjik Madde

Solunduğu zaman, cilt üzerine temas ettiği zamanlarda aşırı derecede hassas durumlar meydana getirebilmektedir.

Alevlenen Maddeler

Bu tür kimyasal maddelerin belli bir parlama noktası ve sıcaklığı bulunmaktadır. Bu gerekli belirgin özelliklerin yapılmaması halinde bu kimyasal maddeler çabucak alevlenebilmektedir. Genel olarak parlama noktası 21 santigrat derece ile 55 santigrat derece arasında olan sıvı maddelerdir.

Aşındırıcı maddeler

Bireylerin dokundukları zaman veya herhangi bir durum neticesinde cilde veya vücuda nüfuz ettiği zaman dokularda tahribata neden olabilmektedir.

Biyolojik Sınır Değeri

Kimyasal maddelerin ve metabolitlerin uygun olmayan biyolojik ortamlarda  kosantrasyon üzerinde etki gösterebilmektedir.

Çevre İçin Tehlikeli Madde

Kimyasal maddeler hangi sebep ile olursa olsun çevreye zararlı maddelerdir.

Çok çabuk alevlenen maddeler: 0 dereceden düşük parlama noktaları ile 35 dereceden düşük kaynamaya sahip bu sıvı halde bulunan maddeler oda sıcaklığında veya basıncı altında bulununca veya hava ile teması sırasında kolay yanabilen gaz haldeki maddelerden oluşmaktadır.

Çok toksik madde: az bir miktarda bile solunduğu an itibarı ile ya da ağız yolu ile alındığı zaman, deriye emildiğinde kronik hasarlara veya kimi zamanlar ölüme kadar götürebilmekte olan maddelerdir.

Kanserojen Maddedir: kimyasal maddeler kanserojen olduğu için ağız yoluyla alındığı zaman veya deriya nüfuz ettiği zaman kanser oluşmasına neden olabilmektedir ve varolan bir kanserin büyümesini de etkilemektedir.

Mutajen madde: Solunduğu zaman veya ağız yolu ile vücuda girdiği zaman, deri üzerine veya altına nüfuz ettiği zaman kalıtımsal genetik hasarların meydana gelmesinde neden olabilmekte ve hastalıkların oluşmasını hızlandırabilecek maddedir.

Oksitleyici madde: Yanıcı maddeler ve diğer maddeler ile teması sırasında büyük ölçüde bir ekzotermik reaksiyon oluşturmaktadır.

Patlayıcı madde: İçerisinde bulunan gazlar ve diğer kimyasaller neticesinde bir alev teması ile veya sıkıştığı anda patlamalar gösterebilmektedir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir