Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Terlemenin Nedenleri Nelerdir

Terlemenin Nedenleri Nelerdir

Terlemenin nedenlerinden kısaca bahsetmek gerekirse terleme öncelikle iki sınıfa ayrılır.

  1. Genel Terleme
  2. Bölgesel Terleme

Genel terleme: genel hastalıklar vücut etkileyen şeker hastalığı, bölgesel tümörle bağlı olarak terlemeyi artırıcı problemler psikolojik faktörler genel terleme denilen bütün vücudun terlemesini etkileyen hastalıklardan meydana gelir. Bunlara ek olarak kişinin kullandığı ilaç, alkol alımı ve benzer ilaçlar yine genel olarak terlemeyi arttırır. Genel terlemede tedavi kişinin hastalığına bağlı olarak yapılır.

Bölgesel terleme: Bölgesel terlemede sadece kişinin koltuk altında, avuç içinde, ayak bölgesinde veya saç derisinde görülen terlemeler bölgesel terlemedir. Bu sorun sempatik sistemin aktivasyonunda problem vardır. Kişinin her hangi bir hastalığı hormon’al  bozukluğu veya kullandığı her hangi bir ilaç değil. Bölgesel problemi olduğu için sadece o bölgedeki bir sempatik aktivasyon problemi vardır demektir.

Kimler Daha fazla Terler

Özellikle obezite problemi yaşayan kişiler çok fazla terler.

Daha çok fazla terleyen kişiler alkol kullanan kişilerdir.

Alkol kullanımı ter bezleriyle ilgili bir problem yapar.

Şeker hastaları çok terleme yapar.

Psikolojik faktörler denilen strese bağlı olarak sosyal fobi ve benzeri olan kişilerde aşırı terleme görülür.

Bölgesel terleme kişiye bağlı bir terleme değil. Her hangi bir hastalık söz konusu değildir. Sadece o bölgedeki terlemeye bağlı olan sempatik sinir aktivasyonun’da problem vardır. Bu terlemelerin kesinlikle stres ve hormon’al bölgeyle alakalı değildir. Bölgesel terlemede bir çok tedavi seçenekleri vardır. Genel terlemeye farklı bir terlemedir.

Terleme Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Terleme bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Terleme her zaman iki sınıfa ayrılır. genel terleme ve bölgesel terlemedir.

Genel terleme

tridoit bezi hastalığı,

şeker hastalığı

Kanser

Böbrek üstü tümörleri,

alkol kullanımı

Belli ilaçların kullanımıyla terlemede artış görülebilir. Bunların tedavisi ile beraber terleme problemi sorunu çözülür. Bölgesel terlemenin nedeni ise sadece sempatik sisteminin aktivasyonudur. Yani koltuk altı, avuç içi, veya saç derisi gibi bölgelerde görülen terlemenin tedavisi ise bölgesel tedavisi yapılır.

Aşırı terlemede hangi durumda doktora başvurulmalı

Kişinin aşırı terleme problemi varsa ve rahatsız oluyorsa kişi doktora başvurabilir. İlk başta terleme problemi olan kişiler endokrinolog baş vurmalıdır. Eğer genel bir terleme varsa hormon araştırılması, böbrek üstü bezleri, tridiyot bezleri araştırılması buna yönelik tedavilerin başlanması gerekir. bu anlattığımız genel terleme problemidir. Eğer kişi araştırılıp her hangi bir problem çıkmazsa ve sadece koltuk altı terlemesinden veya avuç içi terlemesinden rahatsız sa daha sonra tedavi seçeneğini uygulanır. Bölgesel tedevi’lerde  bir çok tedavi mevcuttur. Botoks’da terleme tedavisi ve bu kişinin sıkıntısına göredir. terlemenin yoğunluğuna göre hekimin tercihine göre bu tedavi seçenekleri değişir. plastik cerrahlar koltuk altı botoks uygulamalarını yapmaktadır.

 

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir