Termit Nedir?

Termit Nedir?

Termit Nedir, Termit Hakkında Her Şey.

Termit Nedir, Termit Hakkında Her Şey.

Termitin evrimi sonucunda bilinen en karmaşık aile yapısı ortaya çıkmıştır ve bu yapı tek eşliliğe dayanmaktadır. Milyonlarca bireyin bulunduğu kolonillerde yaşamalarına rağmen yaşam boyu tek bir eşle birlikte olurlar. Bazı türlerin koloni içinde sadece bir kral ve kraliçesi varken diğerlerinin birden çok olabilir. Karınca ve arıla mı aksine normal bir evlilik yaparlar, kısa süreli ilişkiler söz konusu değildir. Yıllar sonra çiftleşmeye devam eden çiftler bulunabilir. Bu durum, termitleri karıncalarla birlikte böceklerin en başarılısı yapmıştır. 2600 termit türünü bir araya getirdiğimizde dünyanın toplam biyokütlesinin yüzde 10’unu bir araya getirmiş oluruz.

Ama maalesef yüksek lifli beslenme biçimleri yüzünden küresel metan salımının yüzde on birinden termitler sorumludur ve geviş getiren hayvanlardan inek ve koyunların hemen arkasından gelirler. Fakat hayat termitler için bile her zaman bu kadar pürüzsüz değil. Zootermopsis nevadensis türlerinde boşanma oranı yüzde 501ere kadar çıkmaktadır. Bazen erkekler çeker gider ya da dişiler yeni erkek davet eder ve tabii ki bu çok şiddetli bir kavgaya sebep olur. Reddedilen termitler birbirleriyle ilgilenmeye başlar. Evlilik erkek termiti fiziksel olarak pek etkilemese de ilk önce o ölür. Kraliçe, yumurtalıkları genişledikçe kendi büyüklüğünün 300 katına kadar büyüyebilir. Hindistan kule termiti (Odontotermes obesus) saniyede bir, günde 80.000’den fazla yumurta bırakır.

Yuva saldırıya uğrarsa işçiler onu güvenli bir bölgeye taşımak zorundadır ama taşınamayacak kadar ağırdır. Bu da yetnezmiş gibi bir kimlik krizinin tam ortasındalar. 2007 yılında, DNA araştırmaları termitlerin aslında hamam böceği olduğunu ortaya koydu. Önceki adları olan Isoptera (eşit kanat) terk edilmiş ve Blattodea’ya (“blatta”, hamam böceğinin Yunancasıdır) dönüşmüşlerdir. Teoriye göre, ağaç yeme özelliklerini geliştirmeleriyle birlikte hamam böceğine benzeyen atalarından evrilmeye başladılar. Ağaç yeme ve koloninin geri kalanını ağızlarından ya da kıçlarından besleme işini kör işçiler yapar.

Küçük ineklere benzerler, selülozu sindirebilmek için çok odalı bir mideleri vardır. Bağırsaklarında  200 çeşit mikrop bulunur ve hepsi de ağaçtan enerji elde etmeye yardım eder. Bu küçük organizmalar üzerinde yapılan çalışmalar, tahıldan temiz yakıt elde edilip edilemeyeceğinin yanıtını arayan biyoyakıt sanayisi tarafından desteklenmektedir. işçiler bazı türlerde dışkılarını bir araya getirir ve üzerilerinde mantar yetişmesini sağlarlar. Bu da kuru mevsimlerde bile zengin protein kaynağına sahip olmaları demektir.  Bir termit yuvası insan ürünü yapıların dışında bir hayvan tarafından inşa edilmiş en karmaşık yapılardandır.

Yuvayı çıplak güneş ışığından koruyan dış kabuğun uzunluğu yedi buçuk metreye kadar varabilir. Bu kabuk termit ve mantarlar tarafından üretilen ısıyı ve karbondioksiti tıpkı bir klima gibi dışarı atar ve yerine taze oksijen pompalar. Hatta Formosa termiti (Coptotermes formosanus) karıncaları ve yuvarlak solucanları uzak tutmak için yuvasını naftalinle dezenfekte eder. Naftalin doğal olarak üretilmediğine göre hayvanın bunu nereden bulduğu ya da nasıl ürettiği bilinmiyor. Termit aşçıların en favori böceklerindendir. Biftekten yüzde 75 daha fazla proteine sahiptir. Amazon havzasındaki Maue kabilesi termiti barbekü yapmayı severken, Kayapolar kendi yağında kızartmaktan hoşlanır. Ayrıca yemeklere çeşni olarak katarlar. Nijerya’da termit bulyonu satın alabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir