Trans Yağ Nedir? (Zararları Ve Yararları Nelerdir)

Trans Yağ Nedir? (Zararları Ve Yararları Nelerdir)

Trans yağlar vücutta iki şekilde bulunur.

trans  Yağ Nedir

trans Yağ Nedir

  1. Hayvansal yağlar kaynağıyla, yani yediğimiz etin, yoğurdun, sütün ve  peynirin içinde bulunur.
  2. Bitkisel yağların hidrojenlendirilmesi sırasında ortaya çıkan bir teknolojik olarak karşımıza çıkar.

Trans yağları mümkün oldukça diyetinizden oldukça az yer alması lazım. Trans yağ formatı olarak diyetinize ne kadar az yer verirseniz kardiyovasküler sisteminizi o derece koruma şansınız vardır. margarinlerde son dönemde trans yağ işlem değiştirdiği için çok ciddi miktarda azaltılmıştır. Katı sert margarinler trans yağ bakımından zengindir. Kase margarinler, yumuşak margarinlerde ise trans yağı yüzde birin altındadır. Kan, Kolesterol ve kan kötü yağların  yükselmesini sağlarlar.

Trans Yağ Zararları

  • Kolesterolün yükselmesine neden olur.
  • İyi huylu Kolesterolü (HDL) düşürür.
  • kanserojen etkileri arttırır.
  • Damar sertliği ve damar tıkanıklığına yol açar

Bunun için trans yağları günlük beslenmenizde mümkün oldukça az yer vermelisiniz.

Doymamış Yağ Yedir?

Doymamış Yağ

Doymamış Yağ

Doymamış yağlarda karbonatom bağları arasındaki bazı bağların arasında çift bağ olması ve böylece karbonatomların arasındaki bağların doymaması ortaya çıkan yağlardır. Hiç bir yağı tek başına doymuş veya doymamış diye ayırt edilemez. Doymamış yağ asitleri daha çok bitkisel yağlarda bulunur. Keten Tohumu yağı, zeytin yağı, ay çiçeği yağı, kekik yağı ve mısır özü şeklindeki yağlarda doymamış yağ bulunur. genellikle ülkemizde bitkisel yağlar kullanılır. Ama bunun dışında bilinmeyen bir kanola yağı vardır. Yağ asit ürünü açısından tüm dünyada daha dengeli bulunan Doymamış yağ içeriği daha yüksek bulunandır. Doymamış yağlarda oda sıcaklığında genelde sıvı şeklinde bulunurlar. Bu yüzden doymuş veya doymamış yağları en kolay ayırma şekli bitkisel ve hayvansal yağlarda olduğu gibi oda sıcaklığında anlaşılabilir. Katıysa doymuş yağ, sıvıy’sa  doymamış yağ anlamına gelir.

Doymuş Yağ Nedir?

Doymamış Yağ

Doymamış Yağ

Doymuş yağ dünyadaki her şey karbonatom olduğunda oluşur. Bu karbonotomları bir birine bağlayan bir takım bağlar vardır. Doymuş yağ denildiğinde bu karbonatomların arasında olan bağların hepsi doymuştur. Doymuş yağlarda hayvansal yağlar gibi oda sıcaklığında genelde katı halde olur. Doymuş yağları diyet yapan insanlar diyetlerinden azaltmalıdır. Çünkü kötü huylu denilen Kolesterol yükseltirler. Doymuş yağ fazla tüketilmemelidir. Aslında hiç bir yağ tek başına bir yağ grubunu oluşturamaz. İçinde hem doymuş, hem doymamış yağlar vardır. Doymuş yağları asıl içeren grup, hayvansal içeren gruplardır. Özellikle sert margarinler bunlar doymuş yağ açısında oldukça yüksektir. Ama ay çiçek yağı, mısır yağı içinde de bir miktar yağ asitleri vardır. Yağ alırken her zaman içeriğini okuyunuz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir