Tütün Ve Sigarının Zararları Nelerdir?

Tütün Ve Sigarının Zararları Nelerdir?

Tütün ve Sigara Bağımlılığına Tütün ve sigara kullanımı en yaygın bağımlılıklar dandır. Tütün, sigaradan başka pipo, euro ve nargilede de kullanılır. Kıyılmış tütünün çok ince kağıda rulo şeklinde sarılmasıyla sigara elde edilir. Sigara bağımlılık yapan bir maddedir.

Tütün ve Sigaranın Zararları Sigaraya özenti, kendini kanıtlama, üzüntü ve kaygıları giderme isteği, arkadaşları tarafından kabul edilme vb. nedenlerden dolayı başlanmaktadır. Sigara, içinde bulunan 4000’den fazla zararlı nedeniyle insan sağlığını bozar. Her yıl pek çok insan sigaranın neden olduğu hastalıklardan ötürü hayatını kaybetmektedir. Sigarada bulunan zararlı maddelerin en başında nikotin, karbonmonoksit, katran, amonyak ve formaldehit gelmektedir. Nikotin, bağımlılığa neden olan asıl maddedir. Bu madde tansiyonu yükseltir. Damarları daralttı ve refleksleri yavaşlatır. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörleri azaltır. Kandaki laktik asit, yağ ve glikozun artmasına neden olur. Boğazı tahriş ederek öksürüğe yol açar. Karbonmonoksit, kalp ve beyin damarlarına olumsuz etkilerde bulunur. Kanda hemoglobinin taşıdığı oksijenle yer değiştirerek hücrelere taşınan oksijeni azaltır. Bunun sonucunda kalp daha hızlı çalışır, nefes sıklaşır. Kalp yetmezliği, amfizem gibi hastalıklara yol açar. Katran, bronş mukozasının tüysüz yapısını bozarak solunum yolu hastalıklarına neden olur. Boğaz, ağız içi ve akciğerde görülen kanser hastalığının nedeni sigara içerken solunan katrandır.Amonyak ve formaldehit akciğerlerde solunum yoluyla alınan havadaki yabancı maddeleri tutan tüy su yapılara zarar verir. Tüysüz yapıların bozulması nedeniyle solunan hava . Bunun sonu-cunda akciğerlerde ve solunum yollarında biriken zararlı maddeler çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bronşit, astım, amfizem, koroner kalp hastalığı ve akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara içmektir. Sigara içmeyle akciğer kanseri oluşumu arasında doğrudan bir ilişki vardır. Sağlık Bakan-lığı tarafından yayımlanan bilimsel veriler, kanserli hastaların, kanser olmayan hastalara oranla daha fazla sigara içmiş olduklarını ortaya koymuştur. Özellikle akciğer, boğaz ve ağız içi kanserlerinin oluşumunda sigara tüketimi önemli bir etkendir. Kalp ve damar sisteminde görülen hastalıklardan damar sertliği ve kalp krizine sigara içenlerde daha sık rastlanır. Dolaşım bozuklukları sonucu görülen kangren ise bacakların kesilmesine neden olur. Sigara, sindirim sistemini bozar, ülser ve mide kanaması riskini artım. Erkek ve kadınlarda üreme hücrelerinin yapısını bozan sigara, kısır-110 neden olabilir.

 

Gebelerde Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Gebelerde Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Gebelerde Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Kadınlarda menopoza 5-10 yıl kadar erken girme riski yaratır. Sigara içen gebelerde yeterli miktarda oksijen ve besin ögesi alamayan bebekler, yeterince beslememediğinden gelişemez. Bu nedenle gebelik döneminden sigara anne adayında düşüğe bebeğin ölü veya düşük doğum aralıklı olmasına yol açabilmektedir. Ayrıca bebeklerde zeka geriliği ileri’ki yıllarda çocuklarda hiper aktif ve dikkat eksikliği gibi sorunlara nede olabilir. Sigara içmek bu rahatsızlıkların yanı sıra cildi bozar. Yaşlanmayı hızlandırılarak ömrü kısaltır ve yaşam kalitesini düşürür.

 

 

Pasif İçicilik Nedir? Zararları Nelerdir?

 Pasif İçicilik Nedir, Zararları Nelerdir?


Pasif İçicilik Nedir, Zararları Nelerdir?

Pasif İçicilik ve Zararları Kendileri kullanmadıktan halde sigara içilen ortama bulunan bireyler, sigara dumanını soludukları için pasif içici olmaktadırlar. Sigara içilirken bulunulan oda’da ama, ana ve yan akım dumanı karışır. Ana akım dumanı, sigara içen kişinin akciğerlerine çekip sonra havaya geri verdiği dumandır. Yan akını dumanı ise yanan tütünden direkt ortama karışır. Bu duman içicinin akciğerleri ve solunum yolundan geçmediğinden bileşiminde pek çok zararlı madde bulunur. Pasif içicilere de en fazla zarar veren, yan akım dumanıdır. Bu nedenle sigarada bulunan zararlı maddeler, sigara kullananlara göre pasif içicilere daha çok zarar vermektedir. Pasif içicilerde en çok görülen hastalıklar bronşit ve akciğer kanseridir. Pasif içicilik en çok bebek ve çocuklara zarar vermektedir. Bu çocuklarda çeşitli akciğer hastalıkları ve astım sık görülür. Pasif içici çocukların diğerlerine oranla akciğer kanseri olma riskleri daha yüksektir. Ayrıca çocukların büyüdüklerinde sigara bağımlısı olma olasılıkları diğerlerine göre daha fazladır.

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir